Ceny materiałów budowlanych przestały rosnąć

Przede wszystkim inwestorom wreszcie przestały spędzać sen z powiek rosnące koszty budowy. Wręcz przeciwnie. We wrześniu br. ceny materiałów budowlanych spadły po raz pierwszy od kilku lat. Wskazują na to dane m.in. Grupy PSB Handel, która monitoruje rynek wyrobów wykorzystywanych przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym. We wrześniu ich średnia cena liczona dla 20 grup asortymentowych była o 0,6% niższa niż rok temu (rys. 1). A jeszcze w marcu br. dynamika wzrostu cen była dwucyfrowa.

wykres

Rys. 1 Zmiana cen wyrobów budowlanych w wrześniu 2023 w ujęciu rok do roku, na podstawie danych Grupy PSB Handel

Obniżki miały miejsce w 12 grupach asortymentowych. W ciągu 12 miesięcy najbardziej potaniały płyty OSB i drewno (o 24%) oraz izolacje termiczne (o 10,9%). Jednak wciąż droższe niż przed rokiem, i to aż o ponad 21%, były cement i wapno. Z kolei farby i lakiery podrożały w tym okresie o 8,4%.

Dobrą wiadomością jest to, że we wrześniu spadek cen miesiąc do miesiąca miał miejsce w aż 17 grupach, a tylko w trzech ceny wzrosły (rys. 2), najbardziej izolacji termicznych o 2,2%. W dwóch grupach towarowych podwyżki były symboliczne. Dotyczy to cementu i wapna oraz farb i lakierów. Najwięcej, bo aż o blisko 4% potaniały we wrześniu płyty OSB i drewno. Ponad 2% spadki objęły m.in. dachy i rynny, suchą zabudowę oraz wykończenia. W tej sytuacji całkowity koszt budowy domu prawdopodobnie niewiele się zmieni w tym roku.

wykres

Rys. 2 Zmiana cen wyrobów budowlanych w wrześniu 2023 w porównaniu do poprzedniego miesiąca, na podstawie danych Grupy PSB Handel

Bezpieczny kredyt 2%

Na razie w statystykach GUS dotyczących rozpoczynanych inwestycji nie widać jednak ożywienia w budownictwie jednorodzinnym. Z drugiej strony, zapał inwestorów indywidualnych już nie maleje, jak miało to miejsce w ubiegłym roku (rys. 3).

wykres

Rys. 3 Liczba rozpoczętych budów przez inwestorów indywidualnych w okresie styczeń-sierpień w latach 2023 i 2022 na podstawie danych GUS

Istnieje też spore prawdopodobieństwo, że w najbliższych miesiącach ruszą budowy pobudzone, dzięki poprawie dostępności kredytów. Od lipca w ofercie banków pojawił się dotowany przez państwo „Bezpieczny Kredyt 2%”, którym można sfinansować nie tylko zakup pierwszego mieszkania, ale też budowę domu. To szansa zwłaszcza dla tych młodych ludzi, którzy np. odziedziczyli działkę budowlaną. Może ona bowiem stanowić ich wkład własny. Najpewniej to właśnie dlatego nastroje w branży budowlanej zaczęły się poprawiać. Wskazują na to wyniki jesiennych targów budowlanych Grupy PSB, które są swego rodzaju „barometrem budowlanej jesieni”. Firmy kupieckie będące akcjonariuszami Grupy PSB zawarły kontrakty handlowe na kwotę o ponad 20% wyższą niż rok temu. Świadczy to o tym, że właściciele hurtowni i składów budowlanych spodziewają się poprawy popytu na wyroby budowlane w ostatnich miesiącach tego roku.

OKIEM KOSZTORYSANTA

Warto zwrócić uwagę, że statystyki publikowane przez ośrodki rządowe czy sieci sklepów są bardzo uśrednione i nie zawsze będą miarodajne dla potrzeb przygotowania kalkulacji kosztorysowej. Oczywiście, że trzeba te informacje śledzić i brać pod uwagę – dają one ogólny obraz tego, co się dzieje na rynku. Natomiast tworząc kosztorys starajmy się, aby wstawiane ceny były jak najbardziej precyzyjne, a prognozy konfrontujmy z bieżącą sytuacją. Dobrym narzędziem do tego celu jest np. trendomierz portalu Intercenbud.pl. Dzięki niemu, można wyciągnąć szczegółowe wnioski, a kosztorys na bazie aktualnych cen skorygować przewidywanym wzrostem czy spadkiem dla konkretnych wyrobów. Przykładowo, sytuacja cenowa w izolacjach termicznych jest średnią wypadkową dla różnych grup materiałów, z których każdy zachowuje się w inny sposób. Pokazują to poniższe wykresy – ceny płyt z wełny mineralnej w ostatnim roku znacząco wzrosły, podczas gdy styropian w tym samym okresie staniał o ponad 30%.

Andrzej Pietraszek, kosztorysant

 

Wykres cen - wełna

art-wielgo-z-budowa-5