Dwa rodzaje pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa to mieszanka dwóch składników, tj. poliolu i izocyjanu, które po wymieszaniu i pod działaniem wysokiego ciśnienia, ulegają spienieniu. W metodzie natryskowej stosuje się dwa rodzaje pianek poliuretanowych, tj. pianki otwarto- i zamkniętokomórkowe.

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa ma porowatą strukturę (podobną do gąbki), ponieważ jest zbudowana w większości z otwartych komórek. Dzięki temu charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, niewielką gęstością, odpornością na korozję mikrobiologiczną (grzyby, pleśnie) oraz jest półsztywna. Niska sztywność i wytrzymałość powodują, że może być stosowana jako izolacja cieplna i akustyczna budynków tylko w miejscach nienarażonych na działanie długotrwałych obciążeń, tj. do ocieplenia stropów od spodu i dachów stromych (nad poddaszami) oraz jako wypełnienie w ściankach szkieletowych (np. działowych).

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa jest zbudowana z zamkniętych komórek, przez co ma niższą paroprzepuszczalność, ale za to wyższą sztywność i wytrzymałość na ściskanie od pianek otwartokomórkowych, dlatego może być stosowana do izolacji cieplnej w elementach/miejscach budynku narażonych na działanie długotrwałych obciążeń, np. jako termoizolacja fundamentów, stropów (warstwa podłogowa), zbiorników i basenów.

W dalszej części artykułu opisano jedynie piankę poliuretanową otwartokomórkową, która jest stosowana do ocieplenia dachów stromych i ścian metodą natrysku.

Metoda natryskowa

Piankę poliuretanową nakłada się metodą natryskową (tzw. „pianowanie”). Po natrysku na powierzchnię materiał rozszerza się, zwiększając wielokrotnie swoją objętość i wypełnia całkowicie wolne przestrzenie pomiędzy krokwiami oraz wszelkie szczeliny i miejsca trudnodostępne. Do natrysku można stosować specjalistyczne agregaty spieniające (reaktor natryskowy, pistolet natryskowy, np. Evolution G-30H firmy GAMA), jednak niektórzy producenci oferują też prostsze rozwiązania (np. ARS PUR). Podstawowy zestaw, tzw. „samodzielny przenośny zestaw natryskowy”, składa się z dwóch butli stalowych, pistoletu z trzema dyszami z mikserem i wężami oraz środków ochrony osobistej dla robotników (maska, okulary ochronne, kombinezon, itp.).
Podłoże, przed natryskiem piany, powinno się oczyścić z kurzu, brudu i luźnych cząstek, a w przypadku występowania wilgoci – osuszyć. Pianę należy nakładać warstwami gr. ok. 3–7 cm z przerwą technologiczną pomiędzy kolejnymi powłokami wynoszącą ok. 5–10 min. Po zakończeniu robót zestaw należy oczyścić. Szczegółową instrukcję wykonania można pobrać ze strony internetowej producenta.