Rok 2014 w gospodarce Polski okazał się korzystny, a wielu ekspertów ocenia, że był lepszy niż oczekiwano na tle trudnej sytuacji gospodarczej w krajach europejskich, a zwłaszcza kryzysów globalnych, z których najgłębszy i najbardziej spektakularny wystąpił w Grecji.
Nie bez wpływu na wyniki ekonomiczne w Polsce miała i nadal ma wojna rosyjsko – ukraińska, która „zaowocowała” wzajemnymi sankcjami. Wprawdzie uderzyły one głównie w sektor rolnictwa, ale uwidoczniły się ograniczeniem eksportu, co oczywiście odbiło się na ogólnej kondycji gospodarczej kraju.
Rynek inwestycyjno-budowlany, jak już uprzednio przekonywałem na tych łamach, posiada szczególną specyfikę. Decyzje inwestorów zapadają zazwyczaj z kilkuletnim wyprzedzeniem i są uwarunkowane szerokimi badaniami relacji popytowych, problemami środowiskowymi, możliwościami kredytowymi itp. Nie znaczy to, że pomijane są uwarunkowania wynikające z aktualnej kondycji gospodarczej, która determinuje klimat wokół inwestycji i nastroje inwestorów.
Mając to na uwadze przedstawię poniżej krótkie podsumowanie wyników gospodarki polskiej za rok 2014, jako punktu wyjścia dla przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych.
Według danych GUS syntetyczny wskaźnik wzrostu gospodarczego wyniósł w 2014 r. 3,3% w porównaniu do roku poprzedniego. Był to jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Dobre wyniki w gospodarce Polski utrzymują się pomimo prawie najniższych realnych stóp procentowych pośród krajów UE. Na pozytywne efekty decydujący wpływ miał wzrost popytu krajowego, który w końcu roku sięgnął 4,6%. Złożyła się na to wysoka dynamika inwestycji (9%) i dobry wzrost konsumpcji prywatnej (3,1%). Na ten ostatni wskaźnik wpłynęła systematycznie poprawiająca się sytuacja na rynku pracy przy równoczesnym wzroście płac i spadających cenach, głównie paliw i produktów spożywczych. Także handel zagraniczny, mimo dużych ograniczeń eksportu do Rosji i na Ukrainę, radził sobie dobrze uzyskując wzrost o 6,9% w porównaniu z rokiem 2013. Jeśli ożywienie gospodarki niemieckiej (naszego największego partnera) będzie się utrzymywać, a być może przyspieszy, to straty wywołane ograniczeniami eksportu na Wschód przestaną być dotkliwe.
Jak przewidują eksperci, w 2015 r. wzrost Produktu Krajowego Brutto sięgnie 3,5%, a w optymistycznym wariancie może zbliżyć się do 4%. Jeśli prognozy te potwierdzą się, można być spokojnym o adekwatny wzrost inwestycji i budownictwa. Oczekiwania te potwierdza liczba ponad 190 tys. udzielonych pozwoleń na budowę dla blisko 215 tys. obiektów.
Na tle powyżej zaprezentowanych przewidywań, tak oto przedstawiają się projekty aktualnie realizowanych inwestycji, obiektów oddawanych do użytku oraz planowanych na najbliższe lata.

 

 • W stolicy w 2014 roku oddano do użytku blisko 300 tys. m2 powierzchni biurowych, co oznacza że łącznie powierzchnia nowoczesnych biur wynosi już w Warszawie blisko 4,5 mln m2. Równocześnie rośnie powierzchnia niewynajętych biur, która sięga obecnie około 600 tys. m2. W 2015 r. zapowiadany jest dalszy wzrost nowobudowanych biur o łącznej powierzchni około 230 tys. m2. Wśród znaczniejszych projektów wymienia się:
 • Park Rozwoju w ramach kompleksu biurowego przy ul. Konstruktorskiej (pow. 16 tys. m2)
 • Poleczki Business Park III – trzeci etap kompleksu biurowego na granicy Służewca i Ursynowa (17 tys. m2)
 • Warsaw Spire C – 15-piętrowy wieżowiec u zbiegu ulic Wroniej i Grzybowskiej (19,5 tys. m2)
 • Eurocentrum Delta w Alejach Jerozolimskich – wieżowiec 14-piętrowy (20 tys. m2)
 • Astrum Business Park u zbiegu ulic Łopuszańskiej i Jutrzenki (22,6 tys. m2)
 • Multimedialny Dom Plusa – obiekt 6-piętrowy przy ul. Konstruktorskiej przeznaczony dla sieci komórkowej Plus (27,3 tys. m2)
 • Royal Wilanów u zbiegu ulic Przyczółkowej i Klimczaka (27,9 tys. m2) – obiekt 4-piętrowy, w którym około 7 tys. m2 przeznaczono na sklepy i usługi
 • Domaniewska Office Hub – dwa połączone 6-piętrowe budynki z przeznaczeniem dla Poczty Polskiej, zlokalizowane naprzeciwko Galerii Mokotów (28 tys. m2)
 • Postępu 14 – jak wynika z nazwy, znajduje się przy ul. Postępu na warszawskim Służewcu; parter budynku o wielkiej elewacji ze szkła pomieści restauracje, kawiarnię i sklepy (34 tys. m2).

 

 • Firma VASTINT Poland pod marką Business Garden buduje wieloetapową inwestycję biurową we Wrocławiu przy ul. Legnickiej. Właśnie rozpoczęto pierwszy etap (planowane zakończenie pod koniec 2016 r.) obejmujący budowę trzech gmachów biurowych o powierzchni najmu około 37 tys. m2. Po zakończeniu wszystkich etapów inwestycji (8 budynków biurowo-usługowych oraz hotel) – łączna powierzchnia najmu wyniesie około 110 tys. m2.
  Ta sama firma rozpoczęła realizację drugiego etapu Business Garden Warszawa przy ul. Żwirki i Wigury. Jest to pięć budynków biurowych wraz z usługami towarzyszącymi o całkowitej powierzchni ok. 102 tys. m2 (pow. najmu ok. 56 tys. m2). Zakończenie prac budowlanych planowane jest na początek 2017 r.
   
 • 18 tys. m2 liczyć będzie biurowiec budowany przez firmę HINES POLSKA. Lokalizacja obiektu w Warszawie u zbiegu ulic Domaniewskiej i Modzelewskiego blisko stacji metra Wilanowska i ważnej arterii Al. Niepodległości uznawana jest jako bardzo atrakcyjna dla przyszłych najemców. Budynek charakteryzować się będzie dużymi powierzchniami każdej kondygnacji oraz niskim współczynnikiem powierzchni wspólnych. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano w pierwszej połowie 2017.
   
 • Kompleks biurowy ADGAR PARK WEST (Warszawa, Al. Jerozolimskie 181) poddany został modernizacji polegającej głównie na poszerzeniu go o strefę sportu i rekreacji. Z ciekawszych rozwiązań można wymienić: 5-piętrowe szklane atrium, świecącą w ciemności bieżnię okalającą budynek wyłożoną niezamarzającym tworzywem, co umożliwia treningi w ciągu całego roku, centrum fitness z siłownią, basen, skomputeryzowaną stację treningu rowerowego itp.
   
 • Firma Echo Investment uzyskała kredyt w wysokości pół miliarda zł z przeznaczeniem na budowę 160-metrowego biurowca Q22 u zbiegu ulic Grzybowskiej i Jana Pawła II (Warszawa). Obiekt pomieści biura o łącznej powierzchni 50 tys. m2.

 

 • Deweloper 7R Logistic przekazał do użytkowania 20,7 tys. m2 powierzchni magazynowo-biurowej w Parku Logistycznym Gdańsk Kowale III.
  Ta sama firma rozpoczęła także budowę kolejnego obiektu magazynowego o powierzchni 13,6 tys. m2 w miejscowości Kokotów pod Krakowem. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano w połowie 2015 r.
   
 • Renomowana firma Panatton specjalizująca się w budownictwie magazynowym wybuduje kolejny ogromny magazyn o powierzchni 45 tys. m2 w Bielsku-Białej (w Bielsku-Białej są już 2 magazyny Panattonu).
   
 • Firma Goodman jest wykonawcą trzynastu obiektów magazynowych specjalnie przygotowywanych dla amerykańskiego potentata sprzedaży internetowej Amazon. Właśnie zakończyła budowę w Bielanach Wrocławskich wielkiego magazynu o powierzchni 123 tys. m2 dla tej firmy.
  Goodman rozważa ewentualność budowy nieruchomości logistycznej w Tuszynie pod Łodzią.
   
 • Firma UNIBEP podpisała trzy kontrakty na budowę osiedli warszawskich.
  Pierwszy dotyczy zagospodarowania fragmentu inwestycji Port Praski i przewiduje budowę układu drogowo – parkingowego u zbiegu ulic Okrzei i Wybrzeże Szczecińskie. Będzie tu także zlokalizowany budynek mieszkalny 8-kondygnacyjny o łącznej powierzchni 10 tys. m2. Wartość kontraktu wynosi 31 mln zł. Prace potrwają do połowy 2016 roku.
  Drugi kontrakt o wartości ponad 67 mln zł zawarto z developerem Qualia na budowę osiedla apartamentowego Royal Park na Wilanowie. Powstanie tu 250 lokali mieszkalnych i lokale usługowe o łącznej powierzchni 17 tys. m2. Budowę rozpoczęto w I kwartale 2015, a jej zakończenie przewidziano w I półroczu 2016.
  Trzecia umowa to wykonawstwo pierwszego etapu osiedla „360 stopni” zlokalizowanego przy ul. Kapelanów AK na Gocławiu. Powstaną tu dwa budynki wielorodzinne o wysokości 6 - 9 kondygnacji. Początek budowy nastąpił w I kw. 2015, a zakończenie zaplanowano w I kw. 2016. Łącznie po zakończeniu drugiego etapu Osiedle przy Jeziorku Balaton udostępni 230 mieszkań i około 600 m2 powierzchni usługowej.
   
 • Warszawski developer VICTORIA DOM rozpoczął w grudniu ubiegłego roku budowę osiedla mieszkaniowego przy ul. Modlińskiej niedaleko Mostu Północnego. Na osiedlu wybudowanych będzie 267 mieszkań, z czego w I etapie 142 mieszkania. Zakończenie I etapu przewidziano w połowie 2016 roku.
   
 • Spółka Budimex Nieruchomości rozpoczęła budowę osiedla Zielony Marysin w podwarszawskim Wawrze. Powstanie tu kilka 4- i 6-piętrowych budynków, które pomieszczą 138 mieszkań. Inwestycja zakończy się w II kwartale 2016.
   
 • Spółka Echo Investment rozpoczęła w Warszawie budowę drugiego etapu kompleksu mieszkaniowego „Nowy Mokotów” u zbiegu ulic Konstruktorskiej i Suwak. Zostanie wzniesionych 6 budynków o wysokości od 3 do 9 pięter. Po zakończeniu budowy całego osiedla (4 etapy) oddanych zostanie do zasiedlenia 800 mieszkań. Realizowany obecnie drugi etap budowy udostępni 206 mieszkań.

 

 

 • Developer MORELIA Investments przygotowuje się do budowy kompleksu handlowego Wilanów Park na działce w sąsiedztwie ulicy Przyczółkowej i Trasy S-2 (Warszawa). Obiekt będzie miał powierzchnię około 30 tys. m2, na której pomieści 100 sklepów. Parking udostępni miejsca dla 2000 samochodów. Wokół Galerii powstanie 3 ha park wraz z terenami rekreacyjno-wypoczynkowymi, takimi jak lodowisko, górka saneczkowa, urządzenia treningowe itp. Ponadto przewidziano kawiarnię i restaurację. Od strony Al. Rzeczypospolitej zaprojektowano miejski plac. Inwestycja kosztować będzie około 65 mln euro. Planowany termin otwarcia – koniec 2016.
   
 • Firma APSYS buduje w Poznaniu galerię handlową POSNANIA. Obiekt będzie miał powierzchnię najmu rzędu 100 tys. m2, która pomieści około 300 sklepów. Koszt inwestycji, której zakończenie przewidziano w 2016 r. szacowany jest na 300 mln euro.
   
 • Sieć hoteli ekonomicznych B&B przygotowuje się do budowy hotelu w Katowicach u zbiegu ulic Opolskiej i Sokolskiej. 7-kondygnacyjny obiekt ma zostać oddany do użytku jeszcze w 2016 r. Hotel pomieści ponad 100 pokoi o wspólnym standardzie wykończeniowym, w tym pokoje dla osób niepełnosprawnych. Będzie także sala konferencyjna z wyposażeniem multimedialnym.
   
 • Spółka GHELAMCO Invest to jedna z firm najbardziej dynamicznie inwestujących w Polsce. Najwięcej obiektów spółka wybudowała w Stolicy i także w nieodległej przyszłości planuje budowę szeregu następnych.
 • Na działce zlokalizowanej w sąsiedztwie istniejącego wieżowca Warsaw Spire developer przewiduje budowę wysokościowca mieszkalnego Chopin Tower.
 • Ghelamco ma już najemców na projekt biurowy przy ul. Wołoskiej na Służewcu Przemysłowym. Nowy obiekt dysponować będzie powierzchnią biurową i usługową około 21 tys. m2. Inwestor zapewnił już sobie finansowanie przedsięwzięcia.
 • Spółka dysponuje już pozwoleniem na budowę wielkiego kompleksu biurowego Sienna Towers zlokalizowanego przy Rondzie Daszyńskiego na Woli. Kompleks składać się będzie z 3 wież (dwie o wysokości 130 m i jednej o wysokości 86 m). Łączna powierzchnia budynków wyniesie 84 tys. m2, w tym na część handlową wydzielono 15 tys. m2. Developer posiada już decyzję o warunkach zabudowy kolejnego wieżowca przy ul. Prostej (Wola). Na działce 3,2 tys. m2 wzniesiona będzie wieża o wysokości 180 m, która pomieści biura o powierzchni 40 tys. m2.
 • Ghelamco dysponuje również decyzją o warunkach zabudowy dla wieżowca biurowo-usługowego zlokalizowanego na działce 2,7 tys. m2 niedaleko Placu Zawiszy. Projekt o nazwie Sobieski Tower o wysokości 100 m dysponować będzie powierzchnią najmu rzędu 35 tys. m2.
 • Spółka podjęła współpracę z PKP nad planem zagospodarowania terenów wokół Dworca Warszawa Gdańska. Przewiduje się budowę nowego dworca oraz szeregu budynków komercyjnych. Ten ogromny projekt (powierzchnia 165 tys. m2) kosztować będzie w przybliżeniu 1,5 mld zł. Pierwszy etap budowy rozpocznie się jeszcze w 2015 roku.

Spółka prowadzić będzie inwestycje także we Wrocławiu. Przy ulicach Horbaczewskiego i Na Ostatnim Groszu powstać ma kompleks biurowy SYNERGY BUSINESS PARK składający się z trzech budynków (A, B i C). W pierwszym etapie wzniesione zostaną budynki B i C o łącznej powierzchni 15 tys. m2. Dla tych dwóch obiektów developer posiada zezwolenie na budowę, którą rozpocznie pod koniec 2015. Również budynek A (powierzchnia 25 tys. m2) posiada pozwolenie na budowę, ale rozpoczęcie tej inwestycji nastąpi dopiero po zakończeniu pierwszego etapu.