Podziwiając fasadę i dach budynku, zaglądając przez witrynę sklepową czy obserwując niebo przez świetlik dachowy nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z elementami budowlanymi, które również wytwarzają energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne to już nie tylko „pospolite” czarne lub grafitowe płyty osadzone na konstrukcji dachowej albo tworzące farmy solarne, lecz wielobarwne, przepuszczające światło, bezpośrednio wbudowane i zintegrowane z obiektem moduły fotowoltaiczne BIPV (ang. Building Integrated Photovoltaics). Ciągły postęp technologiczny sprawia, że panele na powierzchniach pionowych i poziomych potrafią niemal równie efektywnie wytwarzać energię elektryczną, jak te ustawione pod odpowiednim kątem względem słońca.

Dachy

Najczęściej panele fotowoltaiczne są montowane na już istniejących dachach np. przy okazji renowacji energetycznej budynku. Moduły są dopasowane do wymiarów połaci dachowych i zamocowane na odpowiedniej podkonstrukcji dla dachów płaskich lub pochyłych – to tzw. BAPV (ang. Building Applied Photovoltaics). Czym innym będzie system BIPV, który zastąpi tradycyjny element konstrukcyjny materiałem zawierającym moduły fotowoltaiczne. Pokrycie dachowe z wbudowanym układem fotowoltaicznym spełnia podwójną funkcję, a mianowicie produkuje energię i tworzy konstrukcję budynku.
Na rynku mamy gotowe rozwiązania w postaci ceramicznych dachówek fotowoltaicznych, bitumicznych gontów fotowoltaicznych oraz blach pokryciowych z osadzonymi w nich elementami fotowoltaicznymi. Wszystkie te materiały są doskonale zintegrowane z połacią dachu i trudno je odróżnić od tradycyjnych pokryć dachowych.
Dachówki solarne montuje się dokładnie tak samo jak typowe dachówki ceramiczne lub betonowe za pomocą wkrętów lub specjalnych klamer bezpośrednio do łat. Produkowane są na bazie krzemowych ogniw poli- lub monokrystalicznych (cSi) oraz w technologii cienkowarstwowej CIGS (mieszanina miedzi, indu, galu i selenu). Producenci oferują różne kształty: prostokątne, kwadratowe, romby, a także kolory i tekstury.