Cennik obiektów budowlanych

Wśród dostępnych w Intercenbudzie baz cenowych (Ceny średnie RMS, Ceny średnie FAST, Ceny Dostawców i Ceny Robót) znajduje się także Cennik Obiektów Budowlanych COB. Baza ta jest dostępna od sierpnia 2023 r. i wraz ze wzrostem liczby pozycji staje się (taką mamy nadzieję) ważnym elementem wspomagającym tworzenie wstępnych wycen inwestycji. Wielokrotnie byliśmy zasypywani pytaniami o tego typu zestawienia, gdyż projektanci czy urzędnicy w wydziałach inwestycji dla proponowanych zamierzeń budowlanych muszą podawać choćby ich przybliżoną wartość. Na rynku były i są dostępne podobne cenniki, ale w naszej ofercie jest to nowość.

Umieszczając w bazie pierwsze wyceny, a były to np. nawierzchnie dróg i chodników czy oświetlenie uliczne, zastosowaliśmy systematykę zgodną z istniejącą od dawna Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych. Niestety, w miarę dodawania kolejnych wycen okazało się, że taka numeracja już się nie sprawdzi, bo założenia sprzed kilkudziesięciu lat nie przystają do współczesności. Przykładowo – jaki numer przydzielić dla sieci ciepłowniczych, jeśli w wymienionym opracowaniu (możecie to sami sprawdzić na: https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkob/pdf/pkob.pdf) niczego podobnego nie znajdziemy. W grupie 222 obejmującej rurociągi sieci rozdzielczej umieszczono gazociągi (2221), wodociągi (2222) i sieci kanalizacyjne (2223). A następna klasa (2224) dotyczy już linii energetycznych i telekomunikacji.

I kolejny powód, aby odejść od tego oficjalnego schematu: liczba rekordów w bazie rośnie, a to wiąże się z nadawaniem dla każdego nowego obiektu indywidualnego numeru. System informatyczny musi się na czymś opierać i, co równie ważne, być dość elastyczny – aby wraz ze zwiększaniem się ilości nowych wycen pozwalał na rozrastanie się danych działów, bez wprowadzania chaosu w numerowaniu.

Własna klasyfikacja obiektów

Dlatego tworzymy nasz własny katalog obiektów wierząc, że będzie spójny, klarowny i łatwy do rozszerzania. Jak to wygląda? Odsyłamy do https://intercenbud.pl/cenniki/kob – przekonajcie się sami.

Podział jest prosty i składa się z trzech sekcji (fot. 1):

  1. Budynki.
  2. Obiekty inżynieryjne.
  3. Obiekty inne.

I już w tym momencie odchodzimy od wyżej przywołanej „państwowej” klasyfikacji, w której brakuje tego trzeciego punktu. Czy np. wiata rowerowa czy śmietnikowa należy do budynków czy do obiektów inżynieryjnych? A co ze ścieżkami edukacyjnymi, szlakami turystycznymi wiodącymi przez mokradła, wieżami widokowymi? A takie elementy bardzo często pojawiają się w projektach.