Jesteś kosztorysantem i jako taki czasu masz niewiele. Telefon dzwoni co chwila i jak zwykle, wszyscy chcą wyceny „na wczoraj”. Kowalski zastanawia się, czy stać go na budowę domu. Znajomi już się zdecydowali, ale potrzebują kredytu i proszą Cię o kosztorys „podkładkowy”. Developer płacze, że klienci męczą go pytaniami ile będzie kosztował dom w technologii siermiężnej a ile w luksusowej, więc chce od Ciebie kosztorysów z taką ilością wariantów, że głowa Ci puchnie. Znajomy architekt zmienił projekt i żąda informacji jak to wpłynie na koszty, więc musisz wracać do starego kosztorysu i grzebać w nim, a już nie bardzo pamiętasz wszystkie wcześniejsze przemyślenia. A może jesteś rzeczoznawcą majątkowym i żądają od Ciebie błyskawicznej wyceny. Najgorzej, że we wszystkich tych przypadkach informację o kosztach musisz mieć już. Na szczęście dokładność wyliczenia kosztów, jaką daje kosztorys, nie jest tu potrzebna. W każdym z tych przypadków wystarczy przyzwoite oszacowanie kwot potrzebnych do realizacji budowy. Mimo wszystko powinno to być jednak PRZYZWOITE oszacowanie. Publikowane cenniki obiektów nie dają takiej precyzji, bo zawsze Twój obiekt jest na tyle różny od cennikowego, że odchyłki szacowanych kosztów są zbyt duże.

Ale Twoje kłopoty niedługo się skończą. Athenasoft sp. z o.o. ma dla Ciebie lekarstwo. Wykorzystując długoletnie doświadczenia w pracy nad oprogramowaniem dla kosztorysantów, opracowaliśmy Kalkulator Obiektów Budowlanych – KOBI. Jest to bardzo prosty w obsłudze program do szacunkowej wyceny kosztów budowy obiektów budowanych według różnych technologii, w różnych rejonach kraju i o rozmaitych parametrach użytkowych. Użytkownik określa kształt bryły, podaje takie dane jak liczba kondygnacji, sposób zadaszenia i podpiwniczenia, powierzchnia użytkowa i całkowita, określa technologie wykonania podstawowych robót. W niektórych przypadkach może też własnoręcznie wpisać ceny elementów wyposażenia mających istotny wpływ na koszt budowy. Nie musi wprowadzać obmiarów dla poszczególnych robót. Dzięki temu czas potrzebny na wycenę jest bardzo krótki. Każda zmiana technologii skutkuje natychmiastową zmianą pokazywanej wartości i związanej z tym ceny za 1 m2. Wydruk uzyskany z KOBI jest wystarczająco szczegółowy, aby służyć jako załącznik przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny.

Dzięki swoim cechom KOBI jest doskonałym narzędziem do przybliżonego wprawdzie, ale za to błyskawicznego szacowania kosztów budowy.