BIM jest obecnie dynamicznie rozwijającą się technologią wspomagającą proces projektowania oraz zarządzania budową. Zaawansowane oprogramowanie BIM jest jednak dość drogie, a przecież nie każdy uczestnik inwestycji musi korzystać z jego pełnej wersji. W praktyce potrzebne są rozwiązania, które bez obciążania budżetów umożliwiają dostęp do różnych informacji o projekcie – dokumentacji, modeli i stanie realizacji poszczególnych etapów inwestycji. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszedł polski producent oprogramowania – firma Athenasoft, oddając w ręce inżynierów nową, łatwą w obsłudze i funkcjonalną przeglądarkę modeli IFC.

Do czego służy przeglądarka AthBIM?

Aplikacja oferuje wiele możliwości i odpowiada na jedną z kluczowych potrzeb branży – skuteczną analizę informacji o inwestycji. Przeglądarka AthBIM umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do modeli. Zespoły projektowe mogą identyfikować, śledzić i rozwiązywać problemy koordynacyjne w przejrzysty i wydajny sposób. Zastosowanie przeglądarki poprawia efektywność i oszczędza czas oraz ułatwia współpracę z zespołem i zarządzanie projektem. Narzędzie jest przydatne dla wszystkich uczestników procesu budowlanego: od inwestora, poprzez projektantów, kosztorysantów, wykonawców, inżynierów nadzoru czy w końcu – administratorów budynku.

Jak pobrać przeglądarkę ATH BIM?

Dostęp do oprogramowania jest darmowy. Przeglądarkę AthBIM można zainstalować na komputerze lub laptopie po pobraniu instalatora ze strony www.athbim.com.

Jakie funkcje oferuje przeglądarka AthBIM?

zrzut ekranu
  • Import plików w formacie IFC i IFCZIP: umożliwia obsługę modeli wykonanych w technologii BIM zapisanych w formacie IFC, dane można analizować na widoku 3D oraz w dostępnych panelach prezentujących strukturę, typy lub listę obiektów.
  • Narzędzia pomiarowe: duża paleta narzędzi pomiarowych pozwala na sprawdzanie wymiarów obiektów i porównywanie ich z danymi zapisanymi w modelu.
  • Odczyt notatek zapisanych w formacie BCF i BCF-zip: jest zapewniony już w wersji podstawowej przeglądarki, co gwarantuje łatwość wymiany informacji pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego.
  • Porównywanie dwóch wersji modelu: ułatwia analizę wprowadzanych zmian i pozwala wyeliminować potencjalne błędy. Filtry usprawniają dostęp do korygowanych fragmentów projektu.
  • Podziały elementów oznaczone kolorami – możliwość zmiany kolorystyki elementów projektów pozwala uwzględnić w prezentacji na widoku 3D wybrane właściwości obiektów.
  • Cięcie modelu 3D przez dowolnie wskazaną płaszczyznę: mechanizm cięć ułatwia dostęp do ukrytych obiektów w modelu oraz pozwala uzyskać dowolny przekrój.
  • Zaawansowane wyszukiwanie, filtrowanie i grupowanie obiektów: wszystkie elementy obiektu można przeglądać w jednym widoku, co ułatwia wyszukiwanie potrzebnych informacji. Dowolne, wybrane właściwości obiektu można dodawać do panelu informacyjnego i wykorzystać przy grupowaniu i filtrowania danych. Ułatwia to uzyskanie kompleksowej informacji o obiektach w projekcie – całym lub części.

art-redakcja-bim-przycisk-1