Konstrukcja musi być tak zaprojektowana, aby jej wykonanie było jak najprostsze a poprawność wykonania łatwa do kontroli, przy jednoczesnej odporności na zarysowania. Rysa w elemencie żelbetowym powstaje na skutek przekroczenia przez naprężenia wytrzymałości betonu na rozciąganie. Dodatkowo należy się liczyć z lokalną koncentracją naprężeń oraz wpływem na nią zmian grubości przekroju. Dlatego płyta denna zwykle ma postać monolitycznego elementu o stałej grubości, a jej wykonanie na warstwie poślizgowej redukuje naprężenia powstałe na skutek tarcia płyty o warstwę betonu podkładowego. Za minimalną grubość monolitycznej płyty dennej przy obciążeniu wodą przyjmuje się 250 mm (dla ściany jest to 240 mm) [1].
Szerokość rozwarcia rys, w zależności od proporcji wysokość słupa wody do grubości przegrody jest ograniczona do 0,2 mm, 0,15 mm lub 0,10 mm. Powstawaniu niekontrolowanych zarysowań zapobiega się natomiast poprzez wykonanie płyty dennej na warstwie poślizgowej, specjalnej technologii produkcji mieszanki betonowej, jej pielęgnacji, czy też zaplanowaniu tzw. „rys wymuszonych”.
Minimalizujaco na skurcz wpływa odpowiednia pielęgnacja betonu, zwłaszcza w połączeniu z zaplanowanymi przerwami technologicznymi, natomiast stosowanie cementu o niskim cieple hydratacji zmniejsza niebezpieczeństwo powstania rys termicznych. Podobnie jak naprzemienne betonowanie pól technologicznych. Można także stosować poziome rysy pozorne, jednak wymagają one wcześniejszego zaplanowania i uszczelnienia. Dylatacji konstrukcyjnych należy, w miarę możliwości unikać. Na tworzenie się rys mają także wpływ czynniki związane z zachowaniem się obiektu podczas eksploatacji, zwłaszcza nierównomierne osiadanie.
W przypadku ścian ich wysokość ma wpływ na rozstaw szczelin pozornych lub przerw technologicznych przy betonowaniu. Ich rozstaw nie może być większy niż dwukrotność wysokości ściany.
Te wszystkie powyżej podane zalecenia i założenia jednoznacznie wskazują na konieczność bardzo starannego przeanalizowania koncepcji obiektu wykonanego w postaci białej wanny. Mamy tu bowiem do czynienia z:
- przerwami technologicznymi przy betonowaniu,
- rysami (szczelinami) pozornymi,
- dylatacjami konstrukcyjnymi obiektu,
- wszelkiego rodzaju przejściami instalacyjnymi i przebiciami.
Każde z tych potencjalnych miejsc przecieku musi być odpowiednio zaprojektowane i wykonane oraz uszczelnione. Dlatego system uszczelnień ww. miejsc musi tworzyć zamknięty układ, ze zwróceniem szczególnej uwagi na zmianę kierunku z poziomego w pionowy i odwrotnie. Pokazuje to jednoznacznie jak istotna jest rola dokumentacji technicznej, jej szczegółowość i dokładność, projekt organizacji budowy jak również odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie mieszanki betonowej oraz jej poprawne wbudowanie i pielęgnacja.