Parametry użytkowe barier ochronnych i zasady ich doboru
Jeszcze zaledwie kilka lat temu w powszechnej świadomości projektantów, wykonawców i kosztorysantów, a także samorządowych jednostek administracji drogowej dominowały utrwalone pojęcia związane z tzw. barierami „starego typu” powszechnie stosowanymi przed kwietniem 2010 r. Były to konstrukcje wykorzystujące kilka standardowych katalogowych rozwiązań, dodatkowo modyfikowanych o rozstaw słupków. Ów stan rzeczy zaczął się zmieniać właśnie w kwietniu 2010 roku, kiedy to polskie przepisy określające warunki techniczne dróg, obiektów inżynierskich oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego zostały dostosowane do systemu panującego w Unii Europejskiej. To właśnie wtedy w Polsce bariery ochronne jako wyroby budowlane zostały objęte europejskim systemem oceny zgodności i znakowane znakiem CE. Ich właściwości użytkowe musiały być potwierdzone w rzeczywistych badaniach zderzeniowych prowadzanych na torze zderzeniowym z udziałem prawdziwych pojazdów nie różniących się od tych, które na co dzień uczestniczą w ruchu drogowym (wg normy PN-EN 1317 Systemy ograniczające drogę).
W myśl przywołanej normy europejskiej nazewnictwo barier ochronnych opiera się nie tylko na rodzaju konstrukcji, lecz odwołuje się przede wszystkim do cech funkcjonalno-użytkowych wyrażonych za pomocą parametrów bezpieczeństwa, z których podstawowe są umieszczane w certyfikacie i deklaracji właściwości użytkowych.
Klasa poziomu powstrzymywania opisuje zdolność systemu barier do przejęcia normowego (z ustaloną prędkością i kątem) uderzenia najcięższego z pojazdów z ustalonej grupy. Przykładowo:
- dla klasy N2 – najcięższym pojazdem użytym w teście jest samochód osobowy o masie 1,5 t, uderzający w barierę pod kątem 20o z prędkością 110 km/h,
- dla klasy H1 – jest to ciężarówka o masie 10 t uderzająca w barierę pod kątem 15o z prędkością 70 km/h,
- dla klasy H2 – jest to autobus o masie 13 t uderzający w barierę pod kątem 20o z prędkością 70 km/h,
- dla klasy H4b – jest to przegubowy samochód ciężarowy (tzw. TIR) uderzający w barierę pod kątem 20o z prędkością 65 km/h.
Znormalizowana szerokość pracująca określa odkształcenie konstrukcji bariery. Przyjmuje się że jest to wymagana wolna od przeszkód przestrzeń niezbędna do prawidłowej pracy konstrukcji bariery. Wyróżnia się 8 klas szerokości pracującej od W1 odpowiadającej szerokości pracującej WN ≤ 0,6 m do W8 odpowiadającej szerokości pracującej WN ≤ 3,5 m.
Znormalizowana intruzja (wtargnięcie) pojazdu opisuje wtargnięcie (wychył) pojazdu ciężarowego lub autobusu, co jest istotnym parametrem w przypadku określania wymaganej odległości lica prowadnicy bariery od osłanianej wysokiej przeszkody sztywnej. Wyróżnia się 9 klas intruzji pojazdu od VI1 odpowiadającej intruzji VIN ≤ 0,6 m do VI9 odpowiadającej intruzji VIN > 3,5 m.
Klasa poziomu intensywności zderzenia jest miarą przeciążeń działających na osoby przebywające w pojeździe uderzającym w bariery. Wyróżnia się 3 klasy poziomu intensywności zderzenia: A, B i C.
Ponieważ norma EN 1317 w żadnej swojej części nie jest normą projektową – obowiązek ustalenia kryteriów stosowania barier ochronnych oraz wymaganych wartości normowych ich parametrów został scedowany na ustawodawców krajowych oraz administrację sieci drogowej. W Polsce od 2010 r. najważniejszym dokumentem są w tym przypadku Wytyczne stosowania drogowych barier ochronnych na drogach krajowych (GDDKiA 2010 r.), które dość dobrze opisują procedurę ustalenia parametrów barier. Zgodnie z Wytycznymi należy kolejno określić:
- rodzaj miejsca zagrożenia i zasadność zastosowania bariery ochronnej,
- wymaganą klasę poziomu powstrzymywania dla bariery ochronnej,
- wymaganą klasę szerokości pracującej bariery,
- wymaganą klasę poziomu intensywności zderzenia,
- minimalną długość bariery,
- długość i rodzaj odcinków początkowych i końcowych,
- wymaganą klasę poziomów powstrzymywania odcinków przejściowych – jeżeli konieczne jest ich stosowanie.
Niestety, mimo że od wejścia w życie nowelizacji przepisów regulujących stosowanie barier ochronnych minęło już przeszło 12 lat, przy sporządzaniu przedmiarów robót i kosztorysów ofertowych nadal bardzo często używana jest terminologia odnosząca się do nazewnictwa i technologii barier ochronnych wg nieaktualnego już stanu prawnego. Rodzi to wiele komplikacji, ponieważ opisanie pozycji rozliczeniowych w ogłaszanych przetargach na wykonanie i utrzymanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) za pomocą terminów i definicji nieprzystających do rozwiązań faktycznie stosowanych na mocy obowiązujących przepisów, w istotny sposób utrudnia prawidłową wycenę prac oraz ich późniejsze rozliczenie z zamawiającym. Jako czołowy producent i wykonawca barier ochronnych nieustannie mierzymy się z podobnymi problemami. Mamy nadzieję, że nowy KNR AT-49 ułatwi współpracę między inwestorami, wykonawcami i projektantami dróg.