Jak być może wiecie, w bazie cenowej Intercenbud od lipca 2023 r. zaczęliśmy publikować ceny obiektów budowlanych (https://intercenbud.pl/cenniki/kob).
Na rynku tego typu opracowań jest kilka, a ich funkcjonalność – różna. W rozmowach z kosztorysantami, ale także z własnego doświadczenia wiemy, że nie zawsze spełniają one wymagania, więc postanowiliśmy przyjąć swój sposób prezentacji takiego cennika. Chcemy, żeby był on przede wszystkim przystępny, tak aby osoba z działu inwestycji bez zastanawiania się, co wpisać do wyszukiwarki, bezproblemowo odnalazła potrzebne informacje.

art-pietraszek-3-1
Aby znaleźć ceny obiektów w Intercenbudzie, wystarczy kliknąć tę ikonkę

Dla kogo baza obiektów Intercenbud?

Kto z takich opracowań korzysta? Przede wszystkim projektanci, bo często zanim jeszcze zasiądą do pracy, muszą mieć informacje o wartości dopiero planowanej inwestycji. Tak zazwyczaj się dzieje, gdy startują do konkursu na projekt. Nie ma jeszcze danych do stworzenia kosztorysu, a razem z proponowaną koncepcją konieczne jest określenie przewidywanych kosztów.
Innymi odbiorcami tego typu cenników są urzędnicy odpowiedzialni za inwestycje. Przed uchwaleniem budżetu lub zaproponowaniem radnym jakiegoś zamierzenia trzeba określić jego koszty. Na przykład zwykłe boisko dla dzieci – mieszkańcy postulują, aby takie zbudować, ale nim decyzja zapadnie i rozpoczną się przygotowania czy zamówienie projektu, musi zostać przegłosowana uchwała. A bez informacji o koniecznych kwotach, nie ma na to szans. To samo dotyczyć będzie innych inwestycji, jak np. wykonanie zatoki parkingowej czy przystankowej, gdzie zatrzymuje się gimbus, postawienie wiaty, podciągnięcie kanalizacji sanitarnej do osiedla itp.

Jak widać, dostęp do aktualnych cen obiektów jest bardzo przydatny na wczesnych etapach planowania inwestycji budowlanych.

Co zawierają ceny obiektów budowlanych?

Naszą bazę konstruujemy w nieco odmienny sposób niż inni wydawcy informatorów cenowych. Czy referent w Wydziale Inwestycji Miejskich albo inspektor w gminie musi koniecznie znać wielkość kosztów bezpośrednich i narzutów? Nie wchodzimy więc w takie szczegóły, lecz określamy wartość dla najbardziej charakterystycznej jednostki danego obiektu.
Przykładowo dla budowy wodociągu podajemy cenę za 1 m dla poszczególnych średnic. W tej cenie policzony jest wykop, podsypki, rury, próba ciśnieniowa, płukanie, zasypanie, wywiezienie nadmiaru ziemi wraz z opłatą wysypiskową. Nie ma sensu, żeby te składowe wydzielać. Jeżeli na sieci mają być hydranty czy inna armatura, to cenę tych urządzeń wraz z koniecznymi elementami (zasuwa, kształtki, wykopy, zasypki itp.) znajdziemy w cenniku osobno i doliczymy do naszego wodociągu.
Przyłącza wodociągowe, gazowe traktujemy trochę inaczej. Przyjmujemy standardowy komplet dla 10 m odcinka, składający się z elementu przyłączeniowego (nawiertka, trójnik) i zasuwy (oczywiście z wszystkimi koniecznymi pracami). Żeby nie było niedomówień, w cenniku umieszczamy także cenę za 1 mb takiego rurociągu bez uzbrojenia, więc w przypadku budowy dłuższego, bądź krótszego przyłącza, łatwo to sobie przeliczyć. Analogicznie studnie kanalizacyjne – jest cena wersji podstawowej o gł. 3 m, ale są też zagregowane wydatki na zmianę głębokości.

screen

Drzewko obiektów budowlanych w bazie INTERCENBUD

Jak modyfikować ceny obiektów?

Zdajemy sobie sprawę, że sama cena nie zawsze wystarczy. Czasem użytkownik będzie chciał na bazie dostępnych informacji przeprowadzić własne obliczenia. Jesteśmy otwarci na taką współpracę – wystarczy do nas napisać, a udostępnimy kalkulację w celu jej modyfikacji. Bo może się zdarzyć, że publikowany w naszej bazie obiekt będzie wznoszony w nieco innej technologii czy z innych materiałów. Przykładowo zamiast rur kanalizacyjnych z tworzywa sztucznego przewidziano kamionkowe lub żeliwne, a wszystkie pozostałe składowe, takie jak wykopy, podsypki czy koszt wywozu nadmiaru ziemi będą identyczne. W takiej sytuacji wystarczy podmienić ten jeden element, aby otrzymać dokładną kwotę.

PISZCIE DO NAS

Prosimy o Wasze opinie. Będą przydatne, bo baza jest na etapie budowania i prawdopodobnie modyfikacji będzie sporo. Wstępnie przyjęliśmy schemat numeracji naszych obiektów na podstawie KOB (Katalog Obiektów Budowlanych), ale nie jest to w 100% idealne rozwiązanie i będziemy je docelowo rozwijać.

Chcielibyśmy, aby nasza baza była realna i przydatna. W tym miejscu bardzo liczymy na społecznościowe podejście naszych użytkowników. Jeżeli zrobiliście kosztorys jakiegoś obiektu i nie macie nic przeciwko, udostępnijcie go innym za pośrednictwem Intercenbudu. Ważne, aby wycena była dobrze opisana, a także (jeśli to możliwe) wyposażona w rysunki. W ten sposób pomożecie koleżankom i kolegom po fachu, ale sami też skorzystacie z ich kalkulacji. Prosimy o przesyłanie materiałów na adres intercenbud@intercenbud.pl.