Deskowania systemowe stosowane podczas betonowania ścian monolitycznych na większych budowach są bardzo popularne. Jak kalkulować koszt ich dzierżawy? Kiedy stosowanie deskowań pionowych jest opłacalne?
Beton jest obecnie najczęściej stosowanym materiałem spośród wytwarzanych wyrobów budowlanych. Praktycznie w każdym budynku znajdziemy przynajmniej część konstrukcji wykonanej z tego właśnie materiału. Coraz częściej można również spotkać obiekty wykonywane w całości z betonu układanego na budowie przy użyciu odpowiedniego zestawu maszyn i urządzeń. Jednak wykonanie różnych, często bardzo skomplikowanych konstrukcji monolitycznych, nie byłoby możliwe bez wcześniejszego przygotowania odpowiedniej formy nadającej kształt wznoszonej konstrukcji. W związku z tym, ciągle rozwija się gałąź z pogranicza mechaniki i budownictwa zajmująca się tworzeniem systemów deskowań i rusztowań, umożliwiających realizację nawet najśmielszych projektów inżynierskich.
Czym jest deskowanie?
Deskowanie, potocznie nazywane szalunkiem, jest to tymczasowa forma nadająca kształt elementom betonowym i żelbetowym zgodnie z zaprojektowanymi rozwiązaniami architektonicznymi i konstrukcyjnymi [1]. Deskowania w procesie budowlanym pełnią kilka funkcji, wśród których do najważniejszych należy przenoszenie ciężaru własnego oraz formowanych elementów żelbetowych, jak również obciążeń technologicznych wynikających z pracy robotników i urządzeń w procesie formowania. Te „tymczasowe przegrody” pozwalają wydzielić z ogólnej przestrzeni placu budowy przestrzenie kształtujące pożądane elementy budowlane.
Niestety stanowią też jeden z istotnych czynników kosztotwórczych. Wysokie koszty deskowań systemowych wynikają zarówno z cen samego materiału, z którego wykonane są poszczególne ich elementy, jak i z pracochłonności prac deskowaniowych. Oczywiście przy niedużych przedsięwzięciach, zwłaszcza w budynkach jednorodzinnych, nadal najczęściej spotkamy deskowania tradycyjne z desek (fot. 1), jednak rozwiązania te, nie mają obecnie uzasadnienia w dużych inwestycjach.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 4/2021