2. Jakie kosztorysy można zrobić w Ekoszcie?
Wszystkie: inwestorskie, ofertowe, powykonawcze, z zastosowaniem kalkulacji metodą szczegółową bądź uproszczoną. W programie jest zapewniony dostęp do pełnej bazy KNR oraz aktualnych cen z bazy Intercenbud. Nie ma też ograniczeń technicznych, co do liczby pozycji, jednak ze względów funkcjonalnych program najlepiej sprawdzi się w przypadku mniejszych kalkulacji obejmujących 50-100 pozycji. Robienie dłuższych wycen jest możliwe, ale z reguły będzie bardziej czasochłonne niż w programie desktopowym.
Kosztorys przygotowany w Ekoszcie można wydrukować oraz wyeksportować do PDF lub do formatu ath3.xml, który jest kompatybilny z programami Norma EXPERT i STANDARD 2-generacji. Oznacza to, że użytkownicy mogą swobodnie współpracować z innymi firmami lub instytucjami, które korzystają z Normy, bez konieczności ręcznego przepisywania danych. Przykładowo, podwykonawca nie będzie miał problemów z przekazaniem kosztorysu zrobionego w Ekoszcie generalnemu wykonawcy lub kierownikowi budowy.
3. Czym funkcjonalnie różni się Ekoszt od Normy?
Przede wszystkim jest prostszy w obsłudze. Ponieważ jest to program internetowy, nie będziemy mieć do dyspozycji wszystkich funkcjonalności, skrótów, odwołań i innych funkcji przyspieszających przygotowanie rozbudowanych kalkulacji, charakterystycznych dla programów desktopowych. Nie ma też możliwości zaciągania przedmiarów inwestorskich lub innych kosztorysów spoza programu.
Natomiast Ekoszt wykorzystuje ten sam silnik obliczeniowy, z którego korzystają programy Norma, dlatego zapewnia w pełni profesjonalny kosztorys oraz wysoką dokładność obliczeń. Podobnie jak w Normie, można korzystać bez ograniczeń z bazy katalogowej, cen RMS lub cen własnych. Przygotowanie kosztorysu w Ekoszcie będzie atutem przy składaniu ofert w przetargach publicznych, ale także u inwestorów komercyjnych czy prywatnych.