Kosztorysowanie to kluczowy element każdej inwestycji budowlanej. Wraz z rozwojem technologii, oprócz tradycyjnych programów desktopowych pojawiają się elastyczne rozwiązania działające online. Jednym z takich narzędzi jest Ekoszt.

1. Czym jest Ekoszt?

To nowoczesna, stworzona od podstaw aplikacja webowa, czyli platforma internetowa do sporządzania kosztorysów. Jest dostępna z dowolnej przeglądarki na różnych urządzeniach, co daje dużą elastyczność użytkownikom. Nie wymaga instalowania oprogramowania na swoim urządzeniu czy pobierania apki ze sklepu z aplikacjami.
W Ekoszcie można pracować na komputerze, laptopie oraz tablecie. Na telefonie zobaczymy podgląd kosztorysu. W kolejnych wersjach aplikacji będziemy też mogli dodać notatki i zdjęcia – to rozwiązanie powstało z myślą o pracy w terenie i na obiekcie.

zrzut ekranu

2. Jakie kosztorysy można zrobić w Ekoszcie?

Wszystkie: inwestorskie, ofertowe, powykonawcze, z zastosowaniem kalkulacji metodą szczegółową bądź uproszczoną. W programie jest zapewniony dostęp do pełnej bazy KNR oraz aktualnych cen z bazy Intercenbud. Nie ma też ograniczeń technicznych, co do liczby pozycji, jednak ze względów funkcjonalnych program najlepiej sprawdzi się w przypadku mniejszych kalkulacji obejmujących 50-100 pozycji. Robienie dłuższych wycen jest możliwe, ale z reguły będzie bardziej czasochłonne niż w programie desktopowym.

Kosztorys przygotowany w Ekoszcie można wydrukować oraz wyeksportować do PDF lub do formatu ath3.xml, który jest kompatybilny z programami Norma EXPERT i STANDARD 2-generacji. Oznacza to, że użytkownicy mogą swobodnie współpracować z innymi firmami lub instytucjami, które korzystają z Normy, bez konieczności ręcznego przepisywania danych. Przykładowo, podwykonawca nie będzie miał problemów z przekazaniem kosztorysu zrobionego w Ekoszcie generalnemu wykonawcy lub kierownikowi budowy.

3. Czym funkcjonalnie różni się Ekoszt od Normy?

Przede wszystkim jest prostszy w obsłudze. Ponieważ jest to program internetowy, nie będziemy mieć do dyspozycji wszystkich funkcjonalności, skrótów, odwołań i innych funkcji przyspieszających przygotowanie rozbudowanych kalkulacji, charakterystycznych dla programów desktopowych. Nie ma też możliwości zaciągania przedmiarów inwestorskich lub innych kosztorysów spoza programu.

Natomiast Ekoszt wykorzystuje ten sam silnik obliczeniowy, z którego korzystają programy Norma, dlatego zapewnia w pełni profesjonalny kosztorys oraz wysoką dokładność obliczeń. Podobnie jak w Normie, można korzystać bez ograniczeń z bazy katalogowej, cen RMS lub cen własnych. Przygotowanie kosztorysu w Ekoszcie będzie atutem przy składaniu ofert w przetargach publicznych, ale także u inwestorów komercyjnych czy prywatnych.

zrzut ekranu

4. Jakie atuty ma Ekoszt?

Jedną z kluczowych zalet jest to, że Ekoszt działa w chmurze, co oznacza, że dostęp do kosztorysów można mieć o każdej porze dnia i nocy, z dowolnego urządzenia. Cała infrastruktura oparta jest na chmurze Microsoftu, co zapewnia bezpieczeństwo danych oraz stabilność pracy.
Dodatkowo Ekoszt oferuje niskie koszty użytkowania i prostą obsługę. To narzędzie, które pozwala stworzyć profesjonalne kosztorysy, jednocześnie nie wymagając specjalistycznych umiejętności ani zaawansowanego oprogramowania.

Jest to szczególnie ważne dla firm realizujących mniejsze inwestycje, które chcą robić wyceny we własnym zakresie. Wystarczy wykupić dostęp na określony czas – np. wtedy, gdy mamy do zrobienia kosztorys. Pracę w programie ułatwiają gotowe szablony przedmiarów dla popularnych rodzajów robót. Ekoszt zawiera też wzory umów na roboty budowalne oraz wzory protokołów odbioru robót – końcowe i częściowe. Te wzorce będą zintegrowane z kosztorysami, co jeszcze bardziej ułatwi zarządzanie dokumentacją.

5. Dla kogo jest Ekoszt?

Ekoszt jest idealnym rozwiązaniem dla małych wykonawców, którzy sporadycznie potrzebują tworzyć kosztorysy. Użytkownicy mogą szybko i bez potrzeby inwestowania w zaawansowane oprogramowanie stworzyć profesjonalne kosztorysy, które sprawdzą się zarówno w mniejszych, jak i średnich projektach budowlanych. Dostępność na urządzeniach mobilnych umożliwia przygotowanie kosztorysu na miejscu u klienta. Typowe roboty budowlano-remontowe, drobne naprawy, poprawki deweloperskie – mogą być szybko wycenione podczas wizji lokalnej.
Ekoszt można też polecić osobom rozpoczynającym swoją przygodę z kosztorysowaniem. W miarę zdobywania doświadczenia będzie im łatwiej przejść na program bardziej zaawansowany jak np. Norma STANDARD lub EXPERT.

6. Ile kosztuje Ekoszt?

Cena Ekosztu zależy od czasu dostępu do programu. Dostęp można wykupić na 10, 30 lub 90 dni, np. opłata za okres 30 dni wynosi 250 zł netto. Jest on uruchamiany natychmiast po opłaceniu i zaksięgowaniu transakcji.
Kosztorysy wykonane w programie w ramach subskrypcji są dostępne dla użytkownika jeszcze przez 30 dni po wygaśnięciu licencji.