Wszyscy dobrze wiemy, jak ważnym elementem naszej działalności budowlanej jest informacja. Szczególnie informacja o cenach; fachowo rzecz ujmując – o cenach czynników produkcji budowlanej. A te czynniki, to składniki kalkulacji kosztorysowej, takie jak – robocizna, materiały i sprzęt. Z robocizną mamy najmniejszy kłopot, bowiem dostęp do wiedzy o wysokości stawek nie jest kłopotliwy.

 

Najwięcej kłopotów przysparza nam dostęp do informacji o cenach materiałów, wyrobów i sprzętu budowlanego.

Po wiadomych przemianach ustrojowych, obserwujemy bardzo szybki postęp techniczny i technologiczny. Do kraju napłynęła i ciągle napływa, ogromna ilość nowych rozwiązań w tym zakresie. Jesteśmy zarzucani informacjami o nowych materiałach i nowym wręcz znakomitym sprzęcie. Prawie codziennie dzielni listonosze przynoszą nam foldery reklamowe, w których znajdujemy opisy najnowszych rozwiązań technicznych i oczywiście technologicznych. Projektanci zachwyceni coraz to nowszymi możliwościami, gwarantującymi nie tylko estetykę, jakość, ale przede wszystkim trwałość tych rozwiązań, aplikują je ochoczo do swoich dzieł.

Zaistniała więc potrzeba uzyskania szybkiego dostępu do informacji cenowych, bo w rzeczonych folderach najczęściej na ten temat ani słowa!

Narzędziem ułatwiającym nam dostęp do informacji jest internet! Wydawać by się mogło, że wystarczy w googlach wystukać jakąś nazwę materiału i natychmiast jawią się nam, liczone w setkach tysięcy, adresy internetowe firm produkujących lub dostarczających poszukiwane przez nas materiały czy sprzęt. Wydawać by się także mogło, że tą drogą uzyskamy informacje cenowe. Nic podobnego. Jest to niestety błędne oczekiwanie. Bo jak skorzystamy ze wspomnianych adresów, to owszem, obejrzymy wspaniałe obrazy z realizacji budowlanych firm, zostaniemy poinformowani o sposobach użycia czy zużycia materiałów, bezpieczeństwie stosowania czyli szkodliwości dla zdrowia, a nawet o ewentualnych zagrożeniach pożarowych.

A więc, niby o wszystkim, co projektantowi - odbiorcy takiej informacji jest potrzebne, najczęściej jednak z wyjątkiem....czego?

Z wyjątkiem niestety cen, za które materiały możemy zakupić, a sprzęt kupić lub wynająć!

Ponieważ tak naprawdę, to tylko niektóre firmy podają informacje o cenach swoich produktów.

 

W opisanej sytuacji, projektanci radośnie wprowadzają do swoich dzieł owe nowości, ku rozpaczy i utrapieniu kosztorysantów. I to nie tylko pracujących na rzecz inwestorów, ale także pełniących ważne stanowiska w przedsiębiorstwach budowlanych, zajmujący się przygotowaniem ofert.

 

Niech no ktokolwiek z wytwarzających kosztorysy inwestorskie czy ofertowe, znajdzie w popularnych bazach cenę, ot chociażby przewidzianej w projekcie na przykład drogowym „akomodacyjnej, bezprzewodowej, wahadłowej sygnalizacji świetlnej z sygnalizatorami 2 x 200 APM”?! Albo standardowo występujących w normatywach przy osadzaniu stolarki „dybli stalowych”, nie wspominając o „zamkniętych kształtownikach zimno giętych o różnych profilach i w dodatku ocynkowanych”, czy szeregu innych cen wyrobów, materiałów i sprzętu w branżach budowlanej, sanitarnej i elektrycznej.

 

Więc gdzie i jak należy poszukiwać cen, ot chociażby przykładowo podanych wyżej wyrobów czy materiałów?

Bo jak już zauważyliśmy, poszukiwania via google i adresy internetowe nie prowadzą do sukcesu, natomiast prowadzą do konieczności wykonania szeregu telefonów, faksów czy maili do różnych miast w Polsce, co gorsza nie zawsze skutkujących rzetelną informacją, co z kolei podraża i wydłuża procesy kalkulacyjne. A jak już ktoś odczuje potrzebę uzyskania tą drogą informacji w sobotę czy w niedzielę, a więc w ulubione przez kosztorysantów dni spokojnej pracy, to najczęściej już z góry wie, że poniósł klęskę. Bo nasz dzielny naród, wyłączywszy z tego zacnego grona kosztorysantów, wprost uwielbia dni wolne od pracy, a szczególnie, tak zwane „wydłużone weekendy”.

 

W takich dramatycznych sytuacjach, braku cen w innych notowaniach, czy konieczności ich pozyskania w dni wolne od pracy, pogotowiem ratunkowym staje się Baza Cen Budowlanych INTERCENBUD! Oczywiście, co jest zrozumiałe, że nie tylko w te wolne dni, bo w powszednie też, a także i przede wszystkim - z uwagi na jej zawartość.

Bo INTERCENBUD jest potężną objętościowo bazą cen materiałów i sprzętu, funkcjonującą w internecie od ładnych kilku lat i co najważniejsze przez całą dobę i przez wszystkie dni tygodnia, nie wyłączając tych szczególnych, opisanych wyżej, nadzwyczajnie wolnych od pracy. Jak informuje Athenasoft, baza INTERCENBUD zawiera ponad 100 tys. cen czynników produkcji. A tak naprawdę to 109.568 cen, czego się dowiedziałem, z licznika programu, aplikując tę bazę do stosowanego na wszystkich komputerach w mojej firmie, programu kosztorysującego Norma PRO.

Ogromnym atutem tej bazy jest nie tylko jej wielkość, ale regularna aktualizacja danych oraz informacja nie tylko o cenie jednostkowej, ale także o producencie czy dostawcy. Gdyż po kliknięciu w opcję „dostawca” uzyskujemy: nazwę producenta/dostawcy, jego adres, telefon/fax oraz adresy strony www i maila.

A ponieważ dostawcom czy producentom publikującym się w INTERCENBUDZIE zależy na aktualizacji informacji o cenach swoich wyrobów czy sprzętu, bo to w końcu reklama, a także walka z konkurencją, więc każdą zmianę bardzo szybko przekazują do bazy INTERCENBUD. Dzięki temu, mamy ceny zawsze aktualne, i co ważne, powiązanie z miejscem wytworzenia czyli z producentem, dzięki czemu można pobierać ceny materiałów bliskie miejsca ich przyszłego wbudowania, a więc mające walor cen regionalnych.

 

Oczywiście baza INTERCEBUDU, serwuje nam także ceny średnie, podobnie jak inni notujący i publikujący.

Tu muszę się przyznać, że nie jestem zwolennikiem kosztorysowania na podstawie cen średnich, dlatego bardzo często, na kursach kosztorysowania omawiając ich urodę, ostrzegam słuchaczy informując, że pewien pan utopił się w basenie o średniej głębokości 1 m!

Ale jak uczy doświadczenie, z cen średnich korzysta wielu kosztorysantów, więc ta opcja funkcjonująca w INTERCENBUDZIE jest bardzo przydatna.

 

 

Oprócz cen jednostkowych uzyskujemy z bazy INTERCENBUD ceny scalone robót (w tak zwanej postaci uproszczonej) dla nowoczesnych technologii, których kalkulacja via katalogi norm jest dosyć kłopotliwa.

Są to technologie znormowane w katalogach:

 • AT-02 Ścianki działowe z płyt gipsowych ORTH
 • AT-03 Nawierzchnie na drogach i ulicach
 • AT-04 Nawierzchnie na drogach i ulicach - wzmacnianie i oznakowanie poziome
 • AT-05 Rusztowania systemowe Baumann-Mostostal
 • AT-06 Transport zewnętrzny materiałów budowlanych
 • AT-07 Termoceramiczne powłoki ochronne THERMO-SHIELD
 • AT-08 Nowe generacje ściennych pokryć ochronnych - zabezpieczenia przed graffiti
 • AT-09 Pokrycia dachowe. Dachy ekologiczne
 • AT-12 Nowoczesne systemy suchej zabudowy w technologii Lafarge Nida Gips
 • AT-13 Roboty budowlane przy układaniu okablowania strukturalnego
 • AT-14 Okablowanie strukturalne w technologii firmy KRONE
 • AT-15 Okablowanie strukturalne w technologii firmy R&M
 • AT-16 Instalacje elektryczne w technologii gesis®
 • AT-17 Wiercenie i cięcie techniką diamentową
 • AT-18 Pionowe i poziome oznakowanie dróg w technologiach firmy 3M
 • AT-19 Instalacje centralnego odkurzania
 • AT-20 Wzmacnianie konstrukcji budowlanych przy użyciu taśm i mat z włókna węglowego w technologii Sika Carbodur
 • AT-21 Kasety podłogowe
 • AT-22 Okładziny ceramiczne – ściany
 • AT-23 Okładziny ceramiczne – podłogi i schody
 • AT-24 Okładziny ceramiczne basenów
 • AT-26 Tynki renowacyjne
 • AT-30 Rusztowania systemowe firmy Layher
 • AT-31 Technologia ocieplenia budynków w systemach BAUMIT
 • AT-32 Wyprawy z fabrycznych suchych mieszanek tynkarskich w technologii BAUMIT.

 

 

Zaletą bazy INTERCENBUD jest także możliwość jej pobrania do funkcjonujących na rynku różnych programów kosztorysowych, a więc nie tylko do programów Athenysoft. Baza zawiera także, łatwy w użytkowaniu program kosztorysujący „ekosztorys.pl”, który powinien zainteresować przedsiębiorców nie posiadających, dosyć kosztownych programów kosztorysujących, użytkowanych przez zawodowych kosztorysantów.

Baza Cen Budowlanych INTERCENBUD jest dostępna w dwóch edycjach, a mianowicie internetowej i na płytach CD.

Na zakończenie, jako taki właśnie zawodowy kosztorysant, prowadzący od wielu lat firmę w tej branży uważam, że mam prawo wydać opinię, iż oprócz posiadania innych, skromniejszych objętościowo baz cenowych, jest wręcz konieczne posiadanie dostępu także do Bazy Cen Kosztorysowych INTERCENBUD! Między innymi z uwagi na jej ponad stutysięczną zawartość informacji cenowych, jaką nie mogą się pochwalić inne bazy.
A gdzie szukać tej bazy?
Oczywiście w internecie, pod adresem: www.intercenbud.pl.