Najważniejsze zasady przy powrocie do zalanych budynków
Mieszkańcy, którzy wracają do domów zalanych przez powódź, muszą zachować ostrożność. Budynki mogą być uszkodzone, a ich użytkowanie niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi.
Zapoznaj się z najważniejszymi wytycznymi
Nie wchodź do budynku, który jest zabezpieczony taśmami, wygrodzeniami lub został oznaczony przez służby, jako mogący stanowić zagrożenie.
Nie wchodź do budynku, jeżeli:
- woda podmyła jakikolwiek fragment obiektu,
- powstały zapadliska w sąsiedztwie budynku,
- na elementach konstrukcyjnych (np. ścianach, schodach, balkonach) widoczne są rysy, wybrzuszenia lub odchylenia.
! Jeśli widzisz tego typu uszkodzenia, poproś o ocenę osobę z uprawnieniami budowlanymi lub powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
Możesz wejść do budynku, zachowując szczególną ostrożność, jeśli nie zauważyłeś opisanych wcześniej zmian i uszkodzeń budynku.
Będąc w budynku zwróć uwagę:
- czy nie ma widocznych rys na ścianach, stropach lub ich połączeniach,
- czy bez problemu otwierają się drzwi i okna (trudności mogą oznaczać deformację budynku)
- na stan elementów konstrukcyjnych wszystkich pomieszczeń, w tym piwnic i poddaszy. Oceń czy w porównaniu do stanu przed powodzią nastąpiły widoczne zmiany.
! Jeśli widzisz tego typu uszkodzenia, poproś o ocenę osobę z uprawnieniami budowlanymi lub powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
Nie używaj instalacji elektrycznej ani gazowej przed upewnieniem się, czy nie została ona uszkodzona.
Na terenach objętych powodzią pracują inspektorzy nadzoru budowlanego oraz eksperci z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Oceniają stan techniczny i możliwość dalszego użytkowania budynków.
Źródło informacji: Ministerstwo Rozwoju i Technologii