Konstrukcje okienne są dostępne w wielu wersjach, a wybranie odpowiedniej wymaga dysponowania pewnym zakresem wiedzy. Do problemów tego rodzaju należy rodzaj słupka w oknie. Może być on stały lub ruchomy, a wiąże się to z estetyką oraz wygodą korzystania ze stolarki.

Dobrze znany słupek stały

Słupek stały jest w przypadku okien dwuskrzydłowych rozwiązaniem tradycyjnym. Jest to pionowy profil, połączony na stałe z poziomymi ramiakami ościeżnicy – górnym i dolnym. Tym samym dzieli stolarkę na dwie części, symetryczne lub niesymetryczne. Oba skrzydła mają klamki i otwierają się niezależnie od siebie. W momencie otworzenia obu w świetle otworu pozostaje stały element. W przypadku drzwi balkonowych może być to uciążliwe podczas korzystania z przejścia, chociaż w przy zastosowaniu stolarki o nieco większej szerokości nie jest to duży problem. Na pewno jednak ogranicza widok z okna.

Mimo tych niedogodności, takie rozwiązanie jest wykorzystywane najczęściej. Ponadto, jak podkreślają niektórzy producenci stolarki stały słupek wzmacnia konstrukcję. Każdy wytwórca ma w swojej ofercie liczne rozwiązania tego rodzaju.

Okna bez słupka

Pierwotnie rozwiązanie z ruchomym słupkiem służyło w dużej mierze do ułatwienia wyjścia na zewnątrz przez drzwi balkonowe. Natomiast w odniesieniu do okien po prostu zapewniało większą estetykę.
W przypadku okien rozwieranych ruchomy słupek stosuje się tylko w konstrukcjach dwuskrzydłowych. Sprawdza się on szczególnie w niewielkich oknach oraz drzwiach balkonowych. Trzeba zaznaczyć, że taka stolarka różni się nieco od zwykłej. Funkcję słupka przejmuje pionowy ramiak tego skrzydła, które jest zamykane jako pierwsze. Element jest tak wyprofilowany, że umożliwia zachodzenie pionowych części obu przylg jedna na drugą. Po zamknięciu okna wyglądają one razem jak słupek stały, jednak przegroda jest węższa, właśnie z powodu braku tego elementu. Zatem umożliwia to niewielkie powiększenie powierzchni szyby, co obecnie jest bardzo pożądane przez inwestorów. Przykładowo, szerokość złożenia ze słupkiem stałym wynosi 180 mm, zaś z ruchomym – 174 mm, przy zastosowaniu takich samych profili konstrukcyjnych.