Blacha czarna – co to jest? Zapyta niejeden z instalatorów. Podpory amortyzacyjne w sztukach lub metrach kwadratowych – jak to w rozumieć? A śruby zgrubne? Te wszystkie pojęcia są trochę abstrakcyjne, ale nie z tym jest największy kłopot. Większy problem stanowią ilości elementów: kolan, trójników, redukcji, odsadzek itd. Każdy z nich ma swoją cenę, a pozycja określa „kształtki wentylacyjne prostokątne typ A/I z blachy stalowej ocynkowanej o obwodzie do 400 mm” w ilości 0,28 m2 na 1 m2 kanału. Samego zaś podstawowego elementu (czyli kanału prostego) potrzebować będziemy 0,75 m2 na 1 m2.
Jak więc wyglądał przedmiar do kosztorysu i sam kosztorys? Najpierw konieczne były długie wyliczenia, by uzyskać powierzchnię kanału wraz jego uzbrojeniem, następnie znalezienie proporcji kanałów do kształtek, by dobrać właściwą pozycję. W zestawieniu materiałów zamiast wyszczególnionych elementów mieliśmy po prostu sumę powierzchni kształtek. Pytanie, ile i czego zużyjemy? Kolano, trójnik, odsadzka czy redukcja? Każdy z tych elementów ma przecież inną cenę! Wtedy wystarczała ta uśredniona z bazy, dzisiaj z uwagi na konkurencyjność musimy mieć to dokładnie ustalone.
Jak wtedy radziliśmy sobie z tym problemem, zwłaszcza gdy zależało nam na precyzyjnym kosztorysie? Ja niekiedy robiłem tak, że wynik po kompletnym obliczeniu przedmiaru stosowałem do kalkulacji robocizny i pracy sprzętu, ale wartość materiału i jego wyspecyfikowanie zliczałem odrębnie – zgodnie z projektem. Praca podwójna. Dobrze, jeśli był to projekt wykonawczy, w którym czarno na białym przedstawiono zestawienie elementów. Najczęściej jednak musiałem korzystać z projektu budowlanego, a wtedy trzeba było rysunek po rysunku przeanalizować i samemu takie zestawienie sporządzić.
Kosztorys wentylacji na podstawie KNR 2-17
Prześledźmy przygotowanie kosztorysu dla przykładowej instalacji wentylacji mechanicznej w budynku administracyjno-biurowym [1].
W udostępnionej dokumentacji mamy projekt z wyszczególnieniem elementów wchodzących w poszczególne układy (fot. 2). Czyli jest łatwiej. Pozostaje ocena, w jakim procencie powierzchnia całkowita danego układu ma się do powierzchni kształtek! Ale to zostawmy, przyjmijmy tą najmniejszą. Na tej podstawie tworzymy przedmiar (fot. 3a) i kosztorys (fot. 3b).
Ceny nakładów i wielkość narzutów ustaliłem na podstawie bazy Intercenbud. Sięgając do bazy cenowej uda się nam prawie wszystko wycenić. Prawie, bo przewodu elastycznego nie znajdziemy – chyba, że w jednostce m.b., ale nie w m2, tak jak wymaga tego nakład w pozycji. Wstawiłem więc (dla uproszczenia) taką samą cenę jak przewodów sztywnych. Ponadto nie znajdziemy podkładki amortyzującej z gumy. Cenę centrali wentylacyjnej i nawiewników podpowiedział mi „wujek Google”.
Teoretycznie pracę mam wykonaną: wartość kosztorysowa – 95.773,58 zł.
Tak to wygląda przy wykorzystaniu tradycyjnego katalogu. Sprawdźmy teraz jaką wycenę otrzymamy wykorzystując nowy KNR.