Każdego roku w sierpniu, wrześniu i październiku zdecydowanie widać ożywienie na rynku najmu długoterminowego mieszkań i pokoi. Jest to zjawisko cykliczne związane z napływem nowej fali studentów do ośrodków akademickich (w większości miast najem mieszkań wrócił już do poziomu przed lockdownem). Tym co się zmienia jest oferta różnego typu mieszkań, mikroapartamentów oraz pokoi na wynajem. Obecnie wybór nie ogranicza się tylko do mieszkań wynajmowanych od prywatnych osób czy pokoi w akademikach. Do mikrokawalerek, na które fliperzy dzielą większe mieszkania, też już się przyzwyczailiśmy. Nowością jest wchodzenie do Polski dużych funduszy inwestujących w mieszkania na wynajem, które nie tylko wykupują całe pakiety lokali od deweloperów, ale również realizują swoje własne inwestycje.

Zjawisko to będzie miało wpływ w najbliższych latach na indywidualnych inwestorów inwestujących w mieszkania na wynajem. Działalność ta przez ostatnią dekadę przyciągnęła wiele osób kusząc stabilną rentownością, względnie niewielkim ryzykiem oraz (teoretycznie) prostą zasadą działania: kup mieszkanie – wyposaż – wynajmij. Niskie oprocentowanie lokat, jak i tani kredyt, skłoniły tysiące Polaków do wyciągnięcia miliardów złotych z kont oszczędnościowych i zakupu mieszkań.

Niestety, przeciętna rentowność takiej działalności w ostatnich latach systematycznie spada. Jednocześnie wiele osób na własnej skórze przekonało się, że czerpanie zysków z najmu nie jest tak proste jak się wydaje: konieczność regularnych napraw i remontów, brak ochrony prawnej w przypadku lokatorów niepłacących czynszów, przestoje w wynajmie pomiędzy kolejnymi lokatorami czy czasochłonne szukanie nowych najemców. Do tego dochodzą niekorzystne zmiany podatkowe dla tych, którzy rozliczali podatek na zasadach ogólnych lub przez działalność gospodarczą. W takiej sytuacji, coraz więcej osób będzie zainteresowanych wynajmowaniem mieszkań poprzez operatorów. Nie tylko prywatnych, ale także np. Funduszu Mieszkań na Wynajem, największego w Polsce inwestora na rynku instytucjonalnego najmu mieszkań, który jest komercyjnym przedsięwzięciem Banku Gospodarstwa Krajowego. Także wielu najemców ma złe doświadczenia z wynajmującymi, którzy chcą przychodzić po czynsz w gotówce lub bezpodstawnie odmawiają zwrotu kaucji. Dla takich osób wynajęcie mieszkania od firmy, czy to będącej właścicielem mieszkania, czy tylko pośrednikiem, może być dobrą alternatywą.