Branża budowlana przez ostatnie lata przeszła znaczącą metamorfozę. Mokre prace wypierane są przez nowoczesne systemy cienkospoinowe. Rosnąca świadomość inwestorów i wykonawców sprawia, że na indywidualnych budowach wyraźnie daje się zauważyć wzrost znaczenia jakości materiałów i usług, a w cenie są rozwiązania trwałe, ale przy tym „szybkie” i odporne na błędy. W rezultacie coraz rzadziej już napotkamy tu tradycyjną murarkę.
Murowanie ścian w technice cienkich spoin ma mnóstwo zalet. Jest to rozwiązanie czystsze, szybsze, łatwiejsze wykonawczo, do tego w większości typowych przypadków bardziej wytrzymałe i w ogólnym bilansie tańsze od murowania na zaprawach tradycyjnych. Mniejsza powierzchnia spoin sprawia, że mur jest bardziej jednorodny, dokładniej wykonany i łatwiejszy do wykończenia, a niska zawartość wilgoci technologicznej przyśpiesza wysychanie ścian.
Rodzaje zapraw cienkowarstwowych
W technologii silikatów i betonu komórkowego używa się cienkowarstwowych zapraw zawierających cement, ze względu na konsystencję i niewielką grubość spoiny nazywanych potocznie klejowymi. Rozrabia się je na budowie z wodą. Zaprawy te wykazują bardzo dobre właściwości wiążące i szybki przyrost wytrzymałości, a murarzom dają czas na obróbkę dostawianego bloczka.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 3/2021