„Ile za metr?” to pierwsze i często niestety ostatnie pytanie, jakie zadają inwestorzy, szukając firmy do ocieplenia poddasza. To tak, jakby kupować najtańszą w okolicy działkę, nie sprawdzając nawet warunków zabudowy. Konkurencja na rynku usług budowlanych musi być traktowana ostrożnie, a wybór brygady podejmowany świadomie. Piana natryskowa to nie jest gotowy produkt stojący na półce w hurtowni. To materiał, z którego dopiero ręce wykonawcy (dosłownie!) stworzą docelowe ocieplenie. Podejście do tematu od strony fałszywych oszczędności przyniesie – zamiast satysfakcji z efektu - tylko dodatkowe koszty i problemy eksploatacyjne w przyszłości.

Priorytet – znalezienie dobrej ekipy

Dzwoniąc lub pisząc do lokalnych wykonawców ocieplenia poddaszy, warto zwrócić uwagę na ich reakcję. Lepiej unikać fachowców ograniczających się do podania suchego kosztu „z metra”, dobrze natomiast rokuje firma, która w odpowiedzi pyta o szczegóły – lokalizację, powierzchnię, projekt, oczekiwania dotyczące standardu energetycznego. Następnie warto spotkać się na budowie – doświadczeni fachowcy nie mają nic przeciwko takiej wizji lokalnej, często wręcz sami to proponują, a na miejscu od razu wykonują niezbędne pomiary i rozmawiają o możliwych rozwiązaniach. Ten bezpośredni kontakt to również bezcenna okazja, żeby na własne oczy stwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z profesjonalistą i czy nam – mówiąc kolokwialnie – „pasuje”. Przed podpisaniem umowy warto przedyskutować i ustalić zakres prac, w tym prac przygotowawczych lub związanych z dodatkowymi obróbkami. Pozwoli to uniknąć potem sytuacji spornych.

Na jakim etapie budowy ocieplać dach?

W budynku muszą być zakończone wszystkie prace dekarskie: wykonane szczelne poszycie i kompletne pokrycie dachowe, zamontowane okna połaciowe oraz przeprowadzone ewentualne instalacje (np. odpowietrzenie kanalizacji). Warunkiem rozpoczęcia prac ociepleniowych jest też zakończenie w budynku prac mokrych, jak tynki i jastrychy, wraz z czasem niezbędnym do ich wyschnięcia. To ważne, bo piana używana do ocieplania skosów ma strukturę otwartokomórkową (jest paroprzepuszczalna) i chłonęłaby budowlaną wilgoć, a nie wolno do tego dopuścić. Bardzo istotną kwestią jest też właściwa wilgotność więźby dachowej – nie powinna przekraczać 15%. Wykonawcy bezwzględnie powinni to sprawdzić za pomocą elektronicznego wilgotnościomierza! Jeśli tarcica jest zbyt wilgotna, musimy odczekać z rozpoczęciem prac aż do momentu, kiedy wystarczająco wyschnie.