Czas i koszty
Patryk Sewiło, współwłaściciel firmy IzolPoznań, wykonującej profesjonalne izolacje natryskowe
Czas wykonania ocieplenia z piany zależy od wielu czynników – przede wszystkim od rozmiarów dachu, ale też jego kształtu, bo im więcej zakamarków, tym prace idą wolniej, a także od tego, jak długo potrwa zabezpieczanie poddasza folią, czy potrzebne jest dogrzewanie pomieszczeń, czy konieczne będą poprawki w ustawieniach maszyny. Na prostym, typowym dachu dwuspadowym o pow. do 200 m2, w sprzyjających warunkach wykonanie ocieplenia zajmuje średnio 7-8 godzin. Jeśli w bryle dachu występują skomplikowane załamania i wsporcze elementy konstrukcyjne, to może się to przeciągnąć nawet do kilkunastu godzin. Staramy się w miarę możliwości pracować jednym ciągiem, bo rozbijanie pracy na dwa dni oznacza konieczność ponownego rozruchu i grzania składników, co z wielu względów nie jest korzystne.
Czas nierozerwalnie wiąże się z robocizną. W obliczu powyższego oczywistym jest, że liczona z metra powierzchnia to tylko jeden z czynników kosztogennych. Doświadczeni wykonawcy już w momencie wstępnych oględzin, przed podpisaniem umowy potrafią oszacować zakres robót oraz potencjalne trudności i odpowiednio wycenić pracę. Nie jestem zwolennikiem ogólnych widełek cenowych, bo każdy dom należy rozpatrywać indywidualnie, ale rozumiem, że jest to dla inwestora w miarę rozsądny sposób na oszacowanie kosztów usługi. Radzę przy tym nie sugerować się czysto teoretycznymi zestawieniami cennikowymi z Internetu, w których czytamy o pianie gr. 10-15 cm. Nikt w nowo budowanym domu nie robi takiego ocieplenia, to tylko niepotrzebnie może wprowadzać w błąd. Z praktycznego punktu widzenia, ocieplenie natryskowe w domu jednorodzinnym ma grubość albo 20 cm, albo – przy podwyższonym standardzie energetycznym – 25 cm.
W marcu 2022 roku realna, uogólniona cena brutto wykonania ocieplenia natryskowego (usługa z materiałem), bez uwzględnienia indywidualnych czynników na budowie, wynosi 90 zł/m2 przy gr. piany 20 cm i 110 zł/m2 dla 25 cm.