Krótki przegląd zawartości baz cenowych wykorzystywanych w kosztorysowaniu robót budowlanych.
Ceny rynkowe stosowane w kosztorysowaniu mogą pochodzić z wcześniej zrealizowanych przedsięwzięć budowlanych (mówimy wtedy o tzw. danych historycznych) lub dedykowanych ofert dostawców, ale także można je znaleźć w specjalistycznych informatorach cenowych. Powstają więc pytania, czy można i da się korzystać z publikowanych cen, w jakim układzie i jakie ceny zawarte są w publikatorach cenowych oraz jak dobrać bazę cenową do swoich potrzeb?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że pomimo licznych podobieństw publikatory cenowe mogą różnić się nieco od siebie, a w artykule dokonano opisu ogólnego baz cenowych dostępnych na polskim rynku budowlanym. Obecnie na rynku można wyróżnić następujące publikatory cenowe (w kolejności alfabetycznej):
- BISTYP – wydawnictwo Wolters Kluwer SA
- INTERCENBUD – wydawnictwo Athenasoft Sp. z o.o.
- ORGBUD – wydawnictwo ORGBUD SERWIS Sp. z o.o.
- SEKOCENBUD - wydawnictwo OWEOB Promocja
- WACETOB – wydawnictwo WACETOB Sp. z o.o.
W zasadzie wydawnictwo WACETOB służy głównie do wyceny istniejących budynków z wykorzystaniem podejścia kosztowego, ale można posługiwać się tym cennikiem we wczesnych fazach inwestycji. Pozostałe bazy cenowe są wprost przeznaczone do szacowania kosztów robót budowlanych i one będą tu omówione.
Bazy cenowe a etap oszacowań kosztowych
Zacznę więc od przeznaczenia baz cenowych ze względu na moment wykonywania oszacowania kosztowego. Oszacowania można podzielić przykładowo na:
- wstępne - wykonywane przez inwestora w celu oszacowania opłacalności przedsięwzięcia najczęściej na podstawie koncepcji,
- inwestorskie - na bazie projektu budowlanego wykonywane często w formie kosztorysu uproszczonego,
- ofertowe – kosztorysy ofertowe wykonywane przez wykonawcę jako propozycja ceny wykonania robót oraz inne opracowania wykonywane w trakcie budowy np. kosztorysy robót dodatkowych lub powykonawcze obliczane najczęściej metodą szczegółową przez wykonawców budowlanych.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 2/2021