Co trzeba wziąć pod uwagę podczas wyceny obiektów budowanych w technologii betonu komórkowego? Wskazówki do kalkulacji kosztorysów i sporządzania obmiarów.
Najbardziej popularnym w Polsce materiałem do budowy murów jest od wielu lat autoklawizowany beton komórkowy (ABK), potocznie nazywany suporeksem, siporeksem, gazobetonem lub porobetonem. Ze względu na swoje właściwości jest chętnie wybierany zarówno przez inwestorów, jak i wykonawców oraz projektantów. To właśnie przez niewielką masę, wysoką izolacyjność cieplną, a także możliwość wykorzystania rozwiązań systemowych jest najczęściej wybieranym materiałem. Zastosowanie systemu zdecydowanie ułatwia wykonawstwo i powoduje, że budynek jest wybudowany bez słabych miejsc. Dlatego przy sporządzaniu kosztorysu warto przyjąć również rozwiązania systemowe, wówczas będzie on dopasowany do tego, co jest stosowane realnie na budowach.
Budowanie systemowe z betonu komórkowego
Obecnie budowa z betonu komórkowego to nie tyko zastosowanie samych bloczków i przypadkowo dobranej zaprawy murarskiej. Budowanie systemowe polega na tym, że mur wznosi się z zastosowaniem bloczków i innych elementów w nim występujących. Dodatkowo stosuje się też narzędzia oraz materiały uzupełniające.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 1/2022