Kontynuując cykliczny przegląd rynku inwestycyjno-budowlanego uważam za konieczne dokonanie syntetycznej oceny kondycji polskiej gospodarki za 2012 rok i próby oszacowania perspektyw rozwojowych kraju w 2013 roku. Jest to oczywiste, ponieważ od kondycji ekonomicznej całej gospodarki zależą nastroje przedsiębiorców, a w konsekwencji szanse rozwoju sektora budowlanego i skali jego finansowania.

 

Jak wiadomo, rok 2012 charakteryzował się słabnącym trendem rozwojowym. Jeszcze w pierwszym kwartale ubiegłego roku PKB osiągnął wzrost 3,8% w porównaniu z tym samym okresem 2011, ale w kolejnych kwartałach odnotowano niższy wzrost: od 2,3% w drugim kwartale, 1,4% w trzecim kwartale, do zaledwie 1,1% w czwartym kwartale 2012. Nasilały się trudności na rynku pracy, zmniejszała się dynamika zatrudnienia i płac, rosło bezrobocie. Zmniejszały się płace realne, co wpływało na hamowanie konsumpcji indywidualnej. Te niekorzystne tendencje utrzymywały się także w styczniu 2013.

 

Produkcja budowlana nie osiągnęła w 2012 r. poziomu roku poprzedniego, o czym zadecydowało drugie półrocze, kiedy w kolejnych miesiącach wskaźniki wzrostu budownictwa zmniejszały się. Słabe wyniki w budownictwie odnotowano także w styczniu 2013 (o 16% niższa produkcja niż w roku ubiegłym). Statystycznie regres kondycji budownictwa (porównanie z bardzo wysokimi wskaźnikami roku ubiegłego) oczekiwany jest także w całym pierwszym półroczu 2013, ale jak przewidują eksperci kryzys nie będzie trwał długo. Duże, rozpoczęte inwestycje infrastrukturalne i energetyczne będą kontynuowane, a rozpoczynaniu nowych sprzyjać będą perspektywy finansowania ze środków unijnych przewidzianych na lata 2014 – 2020.

 

W 2012 r. pozwoleń na budowę wydano o 6,7% mniej niż w roku poprzednim, ale już drugie półrocze było korzystniejsze niż pierwsze, co wyprzedzająco sygnalizuje nadchodzące ożywienie sektora inwestycyjno-budowlanego. Potwierdzają to badania koniunktury wyrażanego wskaźnikiem PMI, który w lutym br. wzrósł powyżej prognoz do 50,3 pkt, tj. nieco (ale jednak powyżej) kluczowego poziomu 50 pkt. Eksperci przewidują, że rok 2013 będzie jeszcze trudny dla polskiej gospodarki, w tym dla budownictwa, ale każdy kwartał będzie lepszy od poprzedniego. Odbicie będzie raczej powolne i długotrwałe; pierwsze sygnały powrotu koniunktury mogą pojawić się w drugim półroczu 2013. Przewiduje się, że rok 2014 będzie charakteryzował się umiarkowanie rosnącą produkcją, a od 2015 tempo wzrostu powinno przyspieszyć. Przewidywania takie bazują m.in. na prawdopodobnej poprawie kondycji gospodarki niemieckiej i jej chłonności na import z Polski. Paradoksalnie, kryzys w Europie sprzyjać będzie polskiemu eksportowi, ponieważ kraje dotknięte recesją bądź spowolnieniem rozwoju poszukują tańszych substytutów, a polskie produkty świetnie się w to zapotrzebowanie wpisują. Widać także rosnący eksport do Rosji, na Ukrainę a nawet do Wlk. Brytanii.

 

Interesująco wygląda sytuacja na polskim rynku inwestycji komercyjnych. Obserwując Warszawę można odnieść wrażenie, że kryzys całkowicie nas ominął. Buduje się kilka wieżowców, parę następnych jest w planie, powstają duże centra handlowe i co może dziwić - osiedla mieszkaniowe (w sytuacji dużej przewagi podaży mieszkań w stosunku do realnego popytu).

 

Inwestorzy, zwłaszcza zagraniczni myślą jednak perspektywicznie. Doceniają potencjał gospodarczy naszego kraju, patrzą długofalowo na kilka lat naprzód, a nie na najbliższe tygodnie czy miesiące. Na tym tle nie dziwią liczne oddawane do użytku obiekty i przygotowania do dalszych inwestycji.

 

A oto przykłady.

 

 • Brytyjskie biuro projektowe BDP przygotowało projekt centrum handlowego w Lublinie dla Inter IKEA Centre Group Poland. Obiekt będzie miał 80 tys. m2 powierzchni najmu oraz 3 tys. miejsc parkingowych. Przewidziane otwarcie galerii – to 2014 rok.

 

 • Zdewastowany kompleks wypoczynkowy Kozubnik na Śląsku zostanie zrewitalizowany. W latach 70-tych ubiegłego wieku na terenie o powierzchni ok. 8 ha znajdowało się 12 hoteli (pensjonatów), kryte baseny, sauna, wyciąg narciarski, 3 restauracje, dyskoteka, amfiteatr, korty tenisowe, kręgielnia, liczne sklepy. Warszawska spółka Sawa Apartments planuje rewitalizację całego obiektu w latach 2013 – 2016. Łącznie powstanie 300 apartamentów typu apart-hotel. Przewidziano także budowę aquaparku, co uatrakcyjni kompleks turystyczno-wypoczynkowy.

 

 • W Koszalinie powstała nowa fabryka wyposażenia obiektów handlowych Elfa Manufacturing Poland. Obiekt liczy 8 tys. m2 i składa się z części produkcyjnej, magazynowej oraz pomieszczeń socjalno-biurowych. Fabryka zatrudnia 200 pracowników.

 

 • Na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rozpoczęto budowę zakładów produkcji wyrobów piekarniczych. Inwestorem jest spółka Bama Companies. Na 10-hektarowej działce wybudowana zostanie hala produkcyjna o powierzchni 6 tys. m2. Zakład zatrudni 40 pracowników. Koszt budowy wyniesie około 50 mln zł. Oddanie obiektu do użytku nastąpi jeszcze w 2013 roku.

 

 • W miejscowości Turzyno k.Wyszkowa powstaje centrum dystrybucyjno-logistyczne firmy Lidl. Wykonawcą obiektów jest firma Skanska S.A. Powierzchnia centrum wynosi około 40 tys. m2, a przyległe place i drogi dalsze ponad 50 tys. m2. Na piętrze znajdą się pomieszczenia sanitarne, socjalne i biurowe. Zakończenie budowy nastąpi w końcu 2013 r.

 

 • Około 200 mln euro kosztować będzie Centrum Handlowe Wzgórze w Gdyni. Zakończono już prace związane z infrastrukturą centrum i jego otoczenia. Prace budowlane i wykończeniowe potrwają jeszcze 2 lata. Będzie to jeden z największych obiektów tego typu w Polsce. Wnętrza obejmą powierzchnię około 70 tys. m2 i pomieszczą 270 sklepów, kilka restauracji i kino o powierzchni 2800 m2 z 6 salami, które łącznie pomieszczą 1300 widzów. Elewacja budynku będzie miała długość około 600 m. Centrum ma obsługiwać północną część aglomeracji Trójmiejskiej (Rumia, Sopot, Władysławowo, Gdynia). Obiekt zapewni około 1500 miejsc pracy.

 

 • Obwodnicę o długości 15 km oddano do użytku wokół Żyrardowa – dwukierunkowa jedna jezdnia z 3 pasami ruchu. Wartość kontraktu na wykonanie inwestycji przekracza 275 mln zł, z czego 222 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

 

 • W połowie 2013 roku zostanie oddany do użytku 2-gwiazdkowy hotel Hampton by Hilton Warsaw zlokalizowany w stolicy przy ul. 17 stycznia. Budowę rozpoczęto w połowie 2012. Otwarcie hotelu zaplanowano w połowie 2013 roku. Hotel będzie posiadać 116 pokoi, sale konferencyjne, restaurację i bar. Obok hotelu powstanie drugi budynek o powierzchni około 800 m2, który pomieści Ośrodek Szkolenia Służb Lotniskowych. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Condite.

 

 • Galeria Solna – taką nazwę nosić będzie centrum handlowe w Inowrocławiu. Obiekt usytuowany jest na 10 ha działce i mieć będzie około 30 tys. m2 powierzchni najmu. Przewidywany termin oddania do użytku to II kw. 2013. Galeria pomieści około 100 sklepów i będzie dysponować parkingiem na około 1000 pojazdów.

 

 • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje szereg inwestycji drogowych. Za około 180 mln zł wybudowany będzie przez firmę PORR Polska 12-kilometrowy odcinek trasy w ciągu drogi krajowej nr 61 stanowiący obwodnicę Bargłowa Kościelnego w woj. podlaskim. Wykonawca zobowiązał się do zrealizowania inwestycji w 21 miesięcy.
  GDDKiA otrzymała zezwolenie na budowę obwodnicy Augustowa o łącznej długości około 34 km. W ramach tej inwestycji zostaną wybudowane 42 mosty. W ciągu drogi krajowej nr 74 otwarto 4,4 km obwodnicę Frampola wraz z drogami lokalnymi i rondem. Wartość tej inwestycji wyniosła blisko 50 mln zł.

 

 • Polski developer mieszkaniowy Gant Development wspólnie z węgierską spółką Futureal realizować będą 3 projekty mieszkaniowe o łącznej wartości 360 mln zł. Będą to: osiedle przy ul. Bochenka w Krakowie (388 mieszkań), drugi etap osiedla Kaskada przy ul. Sokołowskiej na warszawskiej Woli (235 mieszkań) oraz osiedle Dom Królewski przy ul. Jana Kazimierza w Warszawie (374 mieszkania).

 

 • W Białymstoku przy ul. Ryszarda Kaczorowskiego powstanie nowa Galeria Handlowa ABC o powierzchni handlowej 17 tys. m2. Otwarcie obiektu zaplanowano w III kwartale 2014.
  Dawna Galeria Podlaska zostanie zrewitalizowana i przekształcona na Outlet Białystok o powierzchni handlowej 13 tys. m2. Parking pomieści 500 pojazdów. Otwarcie obiektu w końcu 2013 roku. 

 

 • Firma Echo Investment przygotowuje się do budowy centrum handlowo-rozrywkowego w Katowicach przy ul. Kościuszki. Centrum będzie dysponować powierzchnią najmu rzędu 50 tys. m2 i pomieści około 200 sklepów, 9-salowe kino oraz klub fitness. Inwestycja (jeszcze się nie rozpoczęła) ma zostać oddana do użytku w 2015 roku.

 

 • Firma Echo Investment rozpoczęła już budowę drugiego etapu osiedla Kasztanowa Aleja w Poznaniu. W osiedlu będą oddane do użytku 282 mieszkania.
  Ta sama spółka rozpoczęła budowę zespołu biurowego A4 Bussiness Park przy ul. Francuskiej w Katowicach. W pierwszej kolejności zostanie przebudowany układ komunikacyjny i wzniesiony jeden biurowiec 7-kondygnacyjny o powierzchni 9 tys. m2. Zakończenie pierwszego etapu nastąpi w I kwartale 2014.

 

 • Na rynku nieruchomości pojawiła się nowa duża firma Holding Tacit, którego prezesem jest b. naczelny architekt Warszawy. W stolicy firma realizuje kilka dużych inwestycji: wieżowiec mieszkalny Cosmopolitan przy ul. Twardej, apartamentowiec przy ul. Podchorążych i biurowiec o pow. 45 tys. m2 przy ul. Bokserskiej. Rozpoczęcie budowy przewidziano w 2014 roku.
  Holding Tacit przygotowuje także budowę 4-gwiazdkowego hotelu Hilton Garden Inn przy Placu Katedralnym we Wrocławiu.
  Dalsze plany Holdingu to zabudowa Placu Defilad w stolicy, co uwarunkowane jest decyzjami władz m. st. Warszawy.

 

 • Zakończono prace budowlane biurowca ABC (Andersia Business Centre) w Poznaniu. W obiekcie o powierzchni 14 tys. m2 poza pomieszczeniami biurowymi zaplanowano około 2 tys. m2 powierzchni handlowej na parterze. W podziemnym parkingu przewidziano 140 miejsc. Generalnym wykonawcą obiektu jest firma PORR Polska.

 

 • Grupa Waryński czyni przygotowania do podjęcia dużego zamierzenia inwestycyjnego na terenie przyległym do ul. Jana Kazimierza w Warszawie (powierzchnia 70 tys. m2). W ramach tego przedsięwzięcia przewiduje się przeznaczenie około 30 tys. m2 na biura i około 70 tys. m2 na mieszkania. Łączna wartość inwestycji szacowana jest na 600 – 700 mln zł a czas realizacji na 6 – 8 lat. Poszczególne obiekty będą oddawane do użytku sukcesywnie. Firma spodziewa się, że do połowy 2013 uzyska niezbędne decyzje administracyjne (pozwolenie na budowę).
  Spółka wystąpiła także o pozwolenie na budowę biurowca u zbiegu ulic Ordona i Jana Kazimierza. Będzie to obiekt o powierzchni najmu rzędu 9 tys. m2. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na początek 2014. Wartość inwestycji wyniesie około 50 mln zł.

 

 • Na warszawskiej Ochocie w Al. Jerozolimskich wybudowany będzie nowoczesny biurowiec, którego inwestorem jest Immofinanz Group. Budynek o nazwie „Nimbus” dysponować będzie powierzchnią najmu 19 tys. m2. Koszt budowy sięgać będzie około 27 mln euro. Termin oddania obiektu do użytku przewidziano na sierpień 2014. Generalnym wykonawcą jest firma PORR Polska.

 

 • Polskie Koleje Państwowe wspólnie z HB Reavis wybudują nowy dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia, który zastąpi obecnie funkcjonujący. Ponadto w ramach tej inwestycji powstaną 2 biurowce. Spółka spodziewa się, że w II kwartale br. otrzyma warunki zabudowy a w IV kwartale 2013 pozwolenie na budowę. Nowy dworzec oddany zostanie do użytku po upływie 1 roku od rozpoczęcia budowy. Pierwszy budynek biurowy posiadać będzie powierzchnię 25 tys. m2, a jego ukończenie zaplanowano na I kwartał 2016.
  Drugi budynek o powierzchni 40 tys. m2 oddany zostanie do użytku w 2018 roku.
  Koszt budowy nowego dworca wyniesie około 1,5 mln euro, a pozostałych obiektów (biurowce) – 110 mln euro.

 

 • Spółka Golub GetHous jest inwestorem wieżowca biurowego w Warszawie przy ul. Grzybowskiej. To 83-metrowy budynek dysponujący około 20 tys. m2 powierzchni biurowej. Dzięki nowoczesnemu projektowi obiekt oferuje bezkolumnowe przestrzenie o powierzchni do około 1260 m2. Inwestor zapewnia bardzo wysoki standard wykończenia budynku. Obiekt będzie spełniał wymagania certyfikatu BREEAM. Budowa rozpocznie się w połowie 2013 i potrwa około 22 miesiące.

 

 • W tym samym regionie także, przy ul. Grzybowskiej, firma Ghelamco buduje zaprojektowany przez amerykańskich architektów najwyższy biurowiec w stolicy o wysokości 180 m. Będzie to supernowoczesny obiekt (jeden z największych w Europie) dysponujący powierzchnią około 100 tys. m2.