Wstęp

 

Przedstawiony poniżej przegląd obiektów budowlanych już oddanych do użytku, będących w trakcie budowy oraz przygotowywanych do budowy świadczy, że w ostatnich latach w Polsce występował intensywny ruch inwestycyjny. Równocześnie ekonomiści sygnalizują narastające trudności gospodarcze, a w szczególności obserwowany obecnie w kraju znaczny spadek inwestycji.
W niniejszym tekście pominę analizę przyczyn tego zjawiska. Z pewnością wpływ na rynek inwestycyjny ma sytuacja na rynkach światowych wywołana licznymi kryzysami i osłabieniem gospodarczej współpracy międzynarodowej (wojny, sankcje, uchodźcy, BREXIT, opóźnienie uruchomienia kredytów pomocowych z UE itp.). Na tym tle opinie ekspertów sugerują, że najbliższe lata będą się w Polsce charakteryzowały dalszym kurczeniem się inwestycji w wielu dziedzinach, a w konsekwencji ograniczaniem ruchu budowlanego. Ekonomiści obawiają się także narastających trudności finansowych przedsiębiorstw budowlanych, co prowadzić będzie do bankructw i zwolnień pracowników.
Wprawdzie obecny regres na rynku inwestycyjnym niepokoi, ale sytuacja w budownictwie jest zróżnicowana – np. budownictwo mieszkaniowe osiąga dobre wyniki, więcej wydaje się zezwoleń na budowę, a przede wszystkim o ruchu budowlanym świadczą sygnalizowane w poniższym przeglądzie nowe, bądź przygotowywane inwestycje.
Trzeba jednak pamiętać, że procesy inwestycyjne i budowlane przebiegają w cyklach wieloletnich i wiele inwestycji obecnie oddawanych do użytku zaplanowano i rozpoczynano przed kilku laty przy bardzo dobrej koniunkturze w gospodarce.
Przykłady obejmują inwestycje mieszkaniowe, usługowe, handlowe, biurowe, hotelowe oraz realizowane na potrzeby działalności magazynowej, logistycznej i in.


Projektom budownictwa mieszkaniowego towarzyszą inwestycje o charakterze rekreacyjnym i kulturalnym oraz inwestycje hotelowe. Wybrano kilka interesujących przykładów.
 

 • Na dużej działce położonej pomiędzy dworcem Warszawa Gdańska a galerią Arkadia powstanie wielkie osiedle mieszkaniowe budowane etapowo, o docelowej liczbie 1,2 tys. mieszkań. Developer, firma ASBUD, w połowie 2017 roku rozpocznie sprzedaż mieszkań wybudowanych w ramach pierwszego etapu.

 • Firma BPI Polska planuje we Wrocławiu przy ul. Księcia Witolda dwuetapową budowę osiedla mieszkaniowego. W pierwszym etapie ma powstać 175, a w drugim 177 mieszkań. W ramach planu zagospodarowania osiedla powstanie pasaż handlowy.

 • Firma ALLCON Budownictwo jest generalnym wykonawcą budynku WATERLANE ISLAND na gdańskiej Wyspie Spichrzów przy ulicy Chmielnej. Obiekt nawiązujący do miejscowej architektury składać się będzie z 7 dziewięciokondygnacyjnych segmentów stanowiących całość. Znajdą się tu mieszkania, pomieszczenia hotelowe, SPA, dwie sauny, basen, siłownia i lokale usługowe. Łączna powierzchnia obiektu wyniesie około 10 tys. m². Budowę rozpoczęto w III kwartale 2016 roku. Przewidziany termin oddania inwestycji do użytku to koniec 2017 roku.

 • Nietypowa inwestycja mieszkaniowo-hotelowa powstaje na miejscu koszar Fortu Czerniaków na „wyspie” przy ulicy Idzikowskiego w Warszawie. W najważniejszej części mieszkalnej powstanie 13 dwupiętrowych budynków z możliwością adaptacji ogródków przydomowych. Budynki będą miały bezpośredni dostęp do wody okalającej „wyspę”. Ponadto zostaną wybudowane 3 dwupiętrowe apartamentowce. Część mieszkalna zostanie wydzielona i zamknięta, a dostęp przez zabytkowy most prowadzić będzie przez recepcję hotelową. Na „wyspie” znajdzie się też ogólnodostępna część gastronomiczno-rozrywkowa. Termin zakończenia budowy przewidziano na I kwartał 2018.

 • Na terenie wyburzonego Uniwersamu Grochów na warszawskiej Pradze powstanie nowy kompleks wielofunkcyjny mieszkaniowo-biurowy Rondo Wiatraczna o całkowitej powierzchni około 75 tys. m². W ramach kompleksu przewidziano 470 lokali mieszkalnych, 1,5 tys. m² powierzchni biurowej oraz ponad 11 tys. m² handlowej (w tym 2,5 tys. m² supermarketu spożywczego Społem). Dla przyszłych klientów wybudowany zostanie podziemny parking o powierzchni 1 ha. Planowany termin oddania inwestycji do użytku to I kwartał 2018 roku.

 • W Gdańsku u zbiegu ulic Sadowej i Łąkowej firma „Sadowa” wybudowała hotel pięciokondygnacyjny o powierzchni użytkowej 7,5 tys. m² (164 pokoje). Oprócz miejsc hotelowych w obiekcie mieszczą się: 3 sale konferencyjne, restauracje, bar, pływalnia, sauna, sala fitness.

 • Na warszawskiej Woli przy ulicy Twardej rozpoczęto budowę hotelu Holiday Inn. Warsaw City Centre, który pomieści 254 pokoje. Zakończenie budowy zaplanowano na I kwartał 2018 roku. Koszt budowy oszacowano na 25 mln euro.

 • 4-gwiazdkowy hotel sieci Radisson Blue buduje w Zakopanem na Antałówce firma EIFFAGE Polska. Hotel zaprojektowano w stylu „zakopiańskim”: Obiekt składać się będzie z części hotelowej o powierzchni blisko 20 tys. m² oraz apartamentowej o powierzchni ok. 7 tys. m². Do dyspozycji gości hotel zaoferuje 158 pokoi, 68 apartamentów oraz 2 restauracje, 3 bary, 2 sale konferencyjne. Oddanie inwestycji do użytku nastąpi na początku 2018 roku.

 • W Poznaniu firma Carlson Rezidor wybuduje przy ulicy Garbary hotel sieci Radisson. W obiekcie znajdą się: 166 pokoje, restauracje, bar, 4 sale konferencyjne i siłownia. Otwarcie nastąpi w II kwartale 2017 roku.

 • Ta sama firma wybuduje także dla sieci Radisson hotel w Szklarskiej Porębie, którego otwarcie zaplanowano na koniec 2018 roku. Obiekt ten pomieści 180 pokoi, bar, restaurację oraz sale konferencyjne. W części rekreacyjnej przewidziano m.in. siłownię, kryty basen, SPA oraz klub dla dzieci.

 • Spółka GRANARIA Development przygotowuje się do budowy prestiżowego 4-gwiazdkowego hotelu położonego na gdańskiej Wyspie Spichrzów. Hotel ten będzie należał do sieci Holiday Inn i zaoferuje blisko 14 tys. m² powierzchni, w tym 236 pokoi, a także sale konferencyjne, fitness i SPA. Obiekt będzie się składał z dwóch budynków połączonych ze sobą. Na najwyższej kondygnacji zaplanowano taras z perspektywą widokową na Stare Miasto oraz część gastronomiczną. Na razie inwestor nie określił daty otwarcia hotelu ani jego kosztu.

 • Firma GRANARIA Development przymierza się także do budowy kompleksu handlowo-mieszkaniowego o łącznej powierzchni użytkowej ok. 60 tys. m². Obiekt będzie budowany etapowo, a jego zakończenie zaplanowano w 2023 roku. W ramach tego projektu inwestor podjął się wybudowania kładki dla pieszych ze Starego Miasta na Wyspę Spichrzów.

 • W podwarszawskim Sulejówku postępuje rewitalizacja obiektu, w którym zamieszkiwał Józef Piłsudski. Prace prowadzone przez firmę PORR Polska Construction obejmują projekt i budowę kompleksu muzealno-edukacyjnego (ok. 5 tys. m² powierzchni użytkowej), odrestaurowanie zabytkowej Willi Bzów oraz rewitalizację terenów zielonych. Przewidywane zakończenie to I kwartał 2018 roku.

 

Inwestycje handlowe to rozwój dużych obiektów handlowych, magazynów, centrów logistycznych i innych obiektów związanych z działalnością handlową. Ilustrują to następujące przykłady.

 • Firma IMMOBEL Poland jest wykonawcą przebudowy (faktycznie budowy od podstaw) dawnego Domu Handlowego SMYK w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Kruczej i Al. Jerozolimskich. Nowo wybudowany obiekt zaoferuje około 22 tys. m² powierzchni najmu. Zakończenie budowy, która wg projektu ma nawiązywać do modernistycznej architektury powojennej, ma nastąpić w III kwartale 2017 roku. Inwestor oczekuje, że obiekt otrzyma Certyfikat jakości BREEAM na poziomie Excellent.

 • Na warszawskich Młocinach na 5 ha działce powstanie centrum handlowo-usługowe „Galeria Młociny”. Generalnym wykonawcą jest spółka budowlana ERBUD. Wartość kontraktu wynosi 534 mln zł. Całkowita powierzchnia Centrum sięga 220 tys. m², w tym 70 tys. m² powierzchni najmu. Poza częścią handlową w Galerii znajdzie się 9-ekranowe kino, klub fitness, kilkanaście obiektów gastronomicznych. Termin zakończenia prac budowlanych zaplanowano na IV kwartał 2018 roku.

 • Developer Gemini Holdings rozpoczął budowę centrum handlowego – Gemini Park Tychy. Powstający obiekt przy ulicy Beskidzkiej będzie dysponował 36 tys.m² powierzchni najmu. W galerii pomieści się 130 sklepów różnych branż. Galeria zabiega o certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Centrum rozpocznie działalność w IV kwartale 2017 roku.

 • W Biłgoraju zostanie zbudowane Centrum Handlowe Nr 1 Park, którego inwestorem jest firma NIZIO Development. Obiekt będzie liczyć około 6 tys. m² powierzchni handlowej i dysponować parkingiem na 200 pojazdów. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na połowę 2017 roku.

 • Gdańska Galeria MORENA dzięki przeprowadzonej rozbudowie powiększyła się o 13 tys. m² i łącznie z dotychczasowym obiektem utworzy kompleks handlowy o powierzchni ponad 33 tys. m². W rozbudowanej części znajdzie się 80 sklepów, nowa część gastronomiczna i strefa rozrywkowa, w tym klub dla dzieci. W ramach przeprowadzonej inwestycji zbudowano dwupoziomowy parking podziemny.

 • Inwestor – Spółka AGATRANS MULTI PROJEKT - rozpoczął w Szczecinie przy ulicy Południowej budowę kompleksu handlowego Szczecin Business PLAZA. Obiekt, który łącznie zaoferuje 11 tys. m² powierzchni najmu składać się będzie z 3 budynków, każdy po 1,5 tys. m², oraz czwartego o powierzchni około 7 tys. m². Kosztorys budowy sięga 30 mln zł. Inwestycja zakończy się w II kw. 2017 roku.

 • Konsorcjum Panattoni Park Lublin rozbudowuje istniejący Park Logistyczny w tym mieście. Obecnie na ukończeniu jest budynek magazynowy o powierzchni blisko 20 tys. m². Firma zamierza nadal rozbudowywać ten obiekt, dzięki czemu cały kompleks logistyczny zaoferuje 72 tys. m² powierzchni magazynowej.

 

Popyt na nowoczesne lokale biurowe jest nadal duży. Poniżej kilka przykładów działalności w tej dziedzinie.

 • Został oficjalnie otwarty budynek B stanowiący zakończenie kompleksu biurowego University Business Park w Łodzi. Kompleks tworzą 2 siedmiopiętrowe budynki biurowe o łącznej powierzchni ponad 39 tys. m². Obiekt udostępnia najemcom i klientom 600 miejsc parkingowych.

 • W centrum Poznania powstaje biurowiec BAŁTYK o wysokości 66 metrów (16 pięter) plus 3 kondygnacje w podziemiach. Obiekt liczyć będzie ponad 30 tys. m² powierzchni. Przewidziano też dział gastronomiczny, centrum Fitness i inne punkty rekreacyjne. Zakończenie budowy i oddanie obiektu do użytku zaplanowano na I połowę 2017 roku.

 • Nieczynna elektrociepłownia Powiśle w Warszawie podlega rewitalizacji, tj. przekształceniu w wielofunkcyjny kompleks z przewagą funkcji biurowych. Projekt przewiduje budowę 3 biurowców o łącznej powierzchni 28 tys. m². Budynek byłej elektrowni zostanie zmieniony w pasaż handlowy o powierzchni 9 tys. m². Wybudowany będzie także niewielki budynek mieszkalny (75 mieszkań). Całkowity koszt rewitalizacji oszacowano na 200 mln euro. Inwestorem kompleksu jest Spółka EPISO4.

 • Na działce przy ulicy Wspólnej w Warszawie w sąsiedztwie hoteli Mariott i HAMPTON by Hilton powstaje biurowiec PARK AVENUE. Obiekt składać się będzie z dwóch budynków (7- i 15-kondygnacyjnego), w których partery zarezerwowano na cele usługowe. Zaoferuje ponad 14 tys. m² powierzchni biurowej. Ukończenie budowy przewidziano na III kw. 2017 r.

 • Bydgoszcz wzbogaci się o nowy biurowiec klasy A. Grupa Kapitałowa IMMOBILE rozpoczyna budowę obiektu biurowego (zlokalizowanego przy Placu Kościeleckich) o 5 kondygnacjach nadziemnych – ok. 9 tys.m². W podziemiach wybudowany zostanie garaż na 80 pojazdów. Na parterze pomieszczą się lokale handlowo-usługowe. Zakończenie przewidziano w 2018 roku. Koszt inwestycji oszacowano na około 55 mln zł.

 • Firma IMMOBEL Poland przygotowuje się do budowy w stolicy u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej koło stacji Metro Świętokrzyska wieżowca biurowego o wysokości 85 metrów (22 piętra). Na piętrach od 4 do 22 mieścić się będą biura (powierzchnie najmu rzędu 18 tys. m²). Pozostałe piętra i parter przeznaczono na lokale usługowe i handlowe. Gmach obsługiwać będzie 6 szybkobieżnych wind. Inwestor będzie zabiegał o certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

 • W Łodzi biegnie budowa kompleksu biurowo-handlowego zlokalizowanego przy ulicy Piotrkowskiej. Kompleks składać się będzie z 3 budynków: 76-metrowej wieży (19 pięter, ok. 25 tys. m² powierzchni biurowej i usługowej) połączonej z 7-piętrowym hotelem i oddzielnego 5-piętrowego budynku biurowego. Hotel i biurowiec połączy wspólny parter i pierwsze piętro. W części usługowej znajdą się sklepy, restauracje, fitness i klinika medyczna. Zakończenie inwestycji zaplanowano na I kwartał 2018 roku. Inwestorem jest spółka Bacoli Properties.

 • Konsorcjum HB REAVIS POLAND sygnalizuje przygotowanie do budowy kompleksu biurowego w Warszawie przy ulicy Chmielnej. Wg aktualnych założeń będzie się składał z 3 wież: najwyższej 310 m (w tym 80 m iglica) i dwóch niższych – 80 m i 100 m. Będzie to drugi co do wysokości budynek w Polsce (po PKiN).

 • Firma TDJ ESTATE przygotowuje budowę w Katowicach kompleksu biurowego w skład którego wejdą 2 wieże: KTW I o wysokości 66 metrów (14 pięter) i KTW II o wysokości 133 metry. Łączna powierzchnia komercyjna sięga 62 tys. m². Obiekty będą zlokalizowane przy tzw. „Spodku” w miejscu wyburzonego gmachu DOKP. Budowa przewidziana jest etapowo. W pierwszej kolejności niższa wieża, a następna później w zależności od postępu komercjalizacji pierwszego obiektu.