Wstęp

 

Wolumen i struktura rodzajowa budownictwa w dużym stopniu zależy od inwestycji. Mimo regresu inwestycji w roku ubiegłym kondycję gospodarczą Polski w pierwszym półroczu 2017 należy ocenić pozytywnie. Wzrasta PKB o 4%, również rynek pracy przedstawia się korzystnie: maleje bezrobocie do 7,1%, rosną płace, a większość branż przemysłu wykazuje rentowność. Niepokoi natomiast utrzymujący się od wielu miesięcy spadek inwestycji (w ostatnich miesiącach odnotowano symboliczny ich wzrost) i to we wszystkich sektorach: w jednostkach Skarbu Państwa, samorządowych i prywatnych. Przyczyn regresu jest kilka: brak zaufania inwestorów do stabilności rynku, a w szczególności prawodawstwa, wycofywanie się inwestorów zagranicznych z zaangażowania kapitałowego w Polsce z przyczyn politycznych, spodziewane ograniczenia napływu unijnych środków pomocowych stanowiących podstawę finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Pośredni wpływ na regres inwestycji ma zarysowujący się niedobór pracowników wykwalifikowanych, który może wystąpić od 2018 roku. W najbliższym czasie nastąpi odpływ pracowników na emerytury (obniżenie wieku emerytalnego) i coraz bardziej odczuwalna emigracja zarobkowa.

 

Pomimo wymienionych niektórych zagrożeń rynku inwestycyjnego, budownictwo po słabych wynikach w kilku ostatnich latach i głębokim regresie w 2016 roku – obecnie „przyśpiesza”. Analizując tendencje wzrostu budownictwa należy zwrócić uwagę na relatywnie długie (dwu-/ trzyletnie) cykle budowy obiektów, zwłaszcza infrastrukturalnych. Przedsiębiorstwa budowlane realizują zadania rozpoczęte kilka lat temu, a także podejmują zadania nowe, przygotowywane wcześniej od strony projektowej oraz zadania doraźne o mniejszym zaangażowaniu kapitałowym. Wiele z nich są to inwestycje zagraniczne lub wspólne w przedsiębiorstwami prywatnymi polskimi. Podejmowane są także inwestycje finansowane lub współfinansowane z budżetu, uznane przez władze jako priorytetowe (np. „mieszkanie+”), zamówienia z zakresu obronności, służby zdrowia, edukacji, ochrony środowiska.

 

Poniżej prezentujemy przykłady przedsięwzięć inwestycyjnych aktualnie realizowanych.

 

 

Projektom budownictwa mieszkaniowego towarzyszą inwestycje o charakterze rekreacyjnym i kulturalnym oraz inwestycje hotelowe. Wybrano kilka interesujących przykładów.

 

 • METROPOINT to nazwa zespołu apartamentowców składającego się z dwóch 12-piętrowych budynków: w pierwszym przewidziano 97, a w drugim 234 apartamenty. Na parterach zaprojektowano powierzchnie handlowe i usługowe. METROPOINT pomieści się na działce przy ul. Karolkowej na warszawskiej Woli. Oddanie do zasiedlenia obiektów nastąpi w pierwszym kwartale 2019 roku. Firma Asbud Group, która jest inwestorem przygotowuje się do budowy kolejnych apartamentowców na działce zlokalizowanej w rejonie ulic Towarowej i Prostej. Mają tam powstać dwie 30-metrowe wieże, które pomieszczą 900 lokali mieszkalnych.

 • W Warszawie u zbiegu ulic Żelaznej, Grzybowskiej, Waliców i Pereca powstaje apartamentowiec, którego właścicielem jest Mennica Polska. RESIDENCE II (to nazwa apartamentowca) o powierzchni około 45 tys.m² pomieści 335 mieszkań, część usługową i biurową. Wartość kontraktu przekracza 100 mln zł. Obiekt będzie liczył 15 kondygnacji. Na najwyższej oferowane będą luksusowe penthous’y. Apartamentowiec będzie posiadać 3-piętrowy podziemny garaż. Reprezentacyjny hall wejściowy o wysokości 7 m pomieści recepcję oraz biura.

 • Firma Ronson Development przygotowuje się do budowy drugiego etapu osiedla NOWA KRÓLIKARNIA na warszawskim Mokotowie u podnóża Skarpy (pierwszy etap jest już na ukończeniu). Inwestycja składać się będzie z 28 apartamentów w willach miejskich, 45 mieszkań w zabudowie wielorodzinnej. W pierwszym, (zakończonym) etapie budowy osiedla oddano do użytku 51 mieszkań w zabudowie wielorodzinnej, 26 apartamentów w willach miejskich oraz 21 budynków w zabudowie segmentowej. Zakończenie drugiego etapu budowy osiedla zaplanowano na IV kwartał 2018.

 • Grupa Vantage Development przystępuje do budowy pierwszego etapu wrocławskiego osiedla mieszkaniowego „Dorzecze Legnickiej” przy ulicy Małopanewskiej. Łącznie w tym etapie powstanie 290 lokali mieszkalnych. Osiedle składać się będzie z trzech 6-kondygnacyjnych budynków. Po ukończeniu wszystkich trzech etapów osiedle będzie dysponować 640 lokalami. Zakończenie budowy pierwszego etapu przewidziano w IV kwartale 2018 roku.

 • Firma Dom Development rozpoczęła sprzedaż 199 lokali w 2 budynkach przy ulicy Motorowej na warszawskiej Pradze-Południe. Pierwszy obiekt ma 17 pięter, drugi w zabudowie kaskadowej 8 i 6 pięter. Planowany termin oddania obiektów do zasiedlenia – IV kwartał 2018 r. Docelowo osiedle „FORMA” zaoferuje 510 lokali mieszkalnych i usługowych.

 • W Świnoujściu oddano do użytku 5-gwiazdkowy hotel Radisson Blu Resort. Obiekt dysponuje 350 pokojami z tarasami z widokiem na morze. Hotel oferuje powierzchnię konferencyjną (sale wraz z zapleczem) rzędu 1 tys.m², część gastronomiczną (restauracja, bary, kawiarnia). 13-piętrowy budynek otrzymał certyfikat jakościowy LEED.

 • Spółka „Termy Uniejów” wybuduje aparthotel w sąsiedztwie kompleksu termalno-basenowego w Uniejowie na „styku” województw łódzkiego i wielkopolskiego. Obiekt składać się będzie z 2 budynków – A o powierzchni 6,4 tys.m², w którym pomieści się część gastronomiczna, konferencyjna i pokoje hotelowe oraz – B o powierzchni 3,5 tys.m², gdzie znajdą się pokoje oraz część rekreacyjna z basenem, sauną, fitness itp. Łącznie aparthotel zaoferuje 172 pokoje. Otwarcie obiektu przewidziano w pierwszej połowie 2019 roku.

 • Austriacka sieć Vienna House odda do użytku jesienią 2018 roku w Warszawie na Służewcu Przemysłowym 4-gwiazdkowy hotel biznesowy o podwyższonym standardzie. Hotel dysponować będzie 164 pokojami, 50-stanowiskowym parkingiem, salami konferencyjnymi (300 m²).

 

 

Inwestycje handlowe to rozwój magazynów, centrów logistycznych i innych obiektów związanych z działalnością handlową. Ilustrują to następujące przykłady:

 

 • W miejscowości Targowisko niedaleko od Krakowa zostanie wybudowane Centrum Logistyczne Kraków III. Inwestorem jest Biuro Inwestycji Kapitałowych, a obiekt zaprojektowało biuro Pro-Inwest. Obiekt zlokalizowany na 4-hektarowej działce dysponować będzie powierzchnią magazynowo-biurową ok. 20 tys.m². Pierwszy etap rozpoczęty w bieżącym roku zakończony zostanie w pierwszej połowie 2018, natomiast drugi etap ukończy całą inwestycję w 2019 roku.

 • Spółka Baxley Investments przygotowuje się do budowy GALERII BUKOWIEC w podwarszawskim Legionowie. Nowy obiekt handlowy dysponować będzie powierzchnią około 30 tys.m². W ramach planowanej inwestycji, która powinna zakończyć się w początkach 2020 roku wzniesione zostaną 3 budynki, które pomieszczą supermarket, kino i tzw. park handlowy o powierzchni 6 tys.m².

 • W Nowotarskim COLOR Parku zaplanowano budowę nowoczesnego wielosalowego kina CINEMA 3D na 800 widzów. Atrakcyjnym akcentem obiektu będzie sufit imitujący niebo nocą. Obiekt pomieści także centrum handlowe największe na Podhalu. Budowa centrum handlowego rozpoczęła się latem br., a jego lokalizacja przy Zakopiance zapewni obsługę klientów zimowej stolicy Polski. Centrum o powierzchni około 27 tys.m² najmu pomieści market OBI (dom i ogród), supermarket spożywczy wraz z częścią usługową i gastronomiczną, stację benzynową i restauracje typu „drive-thru”. Oddanie do użytku obiektu zaplanowano wczesną wiosną 2018.

 • Spółka KG Group jest inwestorem centrum wyprzedażowego CRACOVIA (Kraków-Czyżyny, ul. Nowohucka) o powierzchni handlowej około 21 tys.m². W ramach centrum powstaną także: wielkopowierzchniowy sklep z wyposażeniem wnętrz i hipermarket spożywczy. Łącznie obiekt dysponować będzie powierzchnią handlową około 60 tys.m². Otwarcie CRACOVIA OUTLET nastąpi w 2019 roku.

 • W Cieszynie rozpoczęto budowę galerii handlowej STELA. Generalnym wykonawcą jest firma budowlana UNIBEP. Galeria będzie dysponować powierzchnią handlową około 20 tys.m². W budynku znajdą się 34 lokale handlowe. Oddanie galerii do użytku przewidywane jest w II kwartale 2018 roku.

 • Zakończono budowę rozpoczętej w 2015 roku wielkopowierzchniowej Galerii Północnej na warszawskiej Białołęce. Galeria dysponuje powierzchnią handlową około 64 tys.m² oraz parkingiem na 2 tys. pojazdów. W obiekcie mieści się ponad 200 sklepów różnych branż, hipermarket, 11-salowe kino Cinema City, fitness i wiele placówek usługowych.

 

Popyt na lokale biurowe o wysokich standardach jest nadal duży. W 2016 roku oddano do użytkowania 565 nowoczesnych obiektów. Wg przewidywań, do końca 2017 roku deweloperzy wybudują więcej powierzchni biurowej niż rok temu.

 

 • W stolicy przy skrzyżowaniu ulic Prymasa Tysiąclecia i Obozowej powstaje należący do spółki City Level biurowiec VECTOR+, który dysponować będzie powierzchnią około 13 tys.m². Obiekt zaprojektowano w wersji zapewniającej oszczędną eksploatację i wysoki standard warunków pracy zatrudnionych, co niezbędne jest dla uzyskania certyfikatu jakości BREEAM na poziomie Very Good. W budynku zostanie zastosowany system gromadzenia wody deszczowej, zainstalowany będzie tzw. „zielony dach”, a rozwiązania materiałowe zapewnią wysoką izolacyjność w celu uzyskania oszczędności energii. Szczególną uwagę projekt przywiązuje do rozwiązań komfortu pracy zatrudnionym, takim jak filtracja powietrza, optymalne oświetlenie, wyciszenie pomieszczeń itp. Będzie także przestrzeń handlowo-usługowa (600 m²) z restauracją i letnim ogrodem. Zakończenie budowy przewidziano na I kwartał 2019 roku.

 • Firma Archicom przystąpiła do budowy kompleksu biurowego CITY FORUM zlokalizowanego we Wrocławiu przy ul. Wróblewskiego. Wybudowany będzie zespół z połączonych obiektów 6- i 7-kondygnacyjnych, których łączna powierzchnia sięgnie około 24 tys.m². Na parterach pomieszczą się lokale usługowe m.in. kawiarnia, kantyna itp. Obiekt zostanie oddany do użytku pod koniec 2018 roku.

 • Mostostal Warszawa wybuduje w Gdańsku przy ul. Łąkowej biurowiec dla Grupy Odzieżowej LPP Fashion Lab (o powierzchni 7,5 tys.m² i wartości kosztorysowej rzędu 70 mln zł). Obiekt pozwoli pomieścić 3 oddziały firmy rozrzucone obecnie w różnych lokalizacjach. Projekt opracowała pracownia JEMS Architekci. Trzypiętrowy budynek oddany zostanie do użytku w ciągu 15 miesięcy od rozpoczęcia budowy.

 • Firma inwestorska Spektrum Real rozpoczyna budowę 195-metrowego wieżowca SKYLINER o powierzchni najmu około 45 tys.m². Większość dyspozycyjnej powierzchni zajmą biura, a poza tym część handlowo-usługowa (sklepy, restauracje, kawiarnie, fitness). W pięciokondygnacyjnym parkingu podziemnym pomieści się 428 samochodów. Wieżowiec jest zlokalizowany przy Rondzie Daszyńskiego w Stolicy i będzie miał bezpośrednie dojście do stacji metra. Budowa zakończona zostanie w połowie 2020 roku. Obiekt zabiega o certyfikat BREEAM na poziomie Excelent.

 • Skanska Property Poland jest inwestorem kompleksu biurowego SPARK na warszawskim Serku Wolskim (u zbiegu ulic Wolskiej, Okopowej, alei Solidarności) wg projektu Pracowni Architektury Kuryłowicz&Associates. Dzięki audytowi, przeprowadzonemu na wczesnym etapie prac projektowych, SPARK jako pierwszy budynek biurowy, już w momencie oddania do użytku, otrzyma certyfikat „Obiekt bez barier” (a poza tym certyfikat LEED Platinum oraz WELL). Kompleks SPARK składać się będzie z trzech budynków, w tym z 130-metrowej wieży (kondygnacje nadziemne 8-30, podziemne 4, łączna powierzchnia biurowa 68 tys. m²). Zakończenie budowy przewidziano na 2021 rok.

 • Warimpex przystąpił do realizacji w Łodzi kompleksu biurowego „Ogrodowa 8 Office”. Generalnym wykonawcą będzie firma Unibep. W ramach kontraktu opiewającego na blisko 115 mln zł zostaną wybudowane dwa biurowce 6- i 7-kondygnacyjne oraz parkingi podziemne na 287 pojazdów. Łączna powierzchnia najmu sięga 30 tys.m². Przewidywany termin zakończenia inwestycji – połowa 2018 roku.

 • Przy Rondzie Mogilnickim w Krakowie spółka Strabag wybuduje centrum biznesowe – Unity Centre, którego wartość kosztorysowa szacowana jest na około 380 mln zł (netto). Obiekt przeznaczony będzie przede wszystkim na biura oraz na towarzyszącą powierzchnię gastronomiczną i handlowo-usługową. W ramach tego projektu o łącznej powierzchni 50 tys.m² znajdą się: 27-kondygnacyjny biurowiec klasy A Unity Tower o powierzchni 17 tys.m², 9-kondygnacyjny biurowiec University Office o powierzchni 7,2 tys.m², 6-kondygnacyjny biurowiec Eastern Office Building o powierzchni 9,9 tys.m², 10-kondygnacyjny hotel Radisson (230 pokoi), na którego parterze znajdzie się 450 m² lokal handlowy. Inwestycja zostanie zakończona w połowie 2019 roku.

 • Firma Archicom przystąpiła do budowy kompleksu biurowego CITY FORUM zlokalizowanego we Wrocławiu przy ul. Wróblewskiego. Wybudowany będzie zespół połączonych obiektów 6- i 7-kondygnacyjnych, których łączna powierzchnia sięgnie około 24 tys.m². Na parterach pomieszczą się lokale usługowe (m.in. kawiarnia, kantyna itp.). Obiekt zostanie oddany do użytku pod koniec 2018 roku.
 • Grupa Buma wraz z Reino Partners rozpoczęła realizację pierwszego etapu budowy kompleksu biurowego przy ulicy Jaworskiej we Wrocławiu o nazwie CU OFFICE. Projekt składać się będzie z 2 biurowców o łącznej powierzchni około 23 tys.m². Budynki liczyć będą po 8-kondygnacji nadziemnych. Zakończenie inwestycji przewidziano pod koniec 2018 roku.
 • Firma Garvest Real Estate jest inwestorem biur „BAŁTYK” przy rondzie Kaponiera w Poznaniu. Obiekt posiada 16 kondygnacji nadziemnych i 3 podziemne. Łączna powierzchnia najmu wynosi 26 tys.m². W biurowcu znajdują się również punkty gastronomiczne, obiekty handlowe, klub fitness itp. W ramach zagospodarowania przyległego terenu powstał plac miejski. Oficjalne otwarcie nastąpiło w czerwcu br.

 

 

Prezentujemy przykład działalności przemysłowej

 

 • W Nowej Wsi Wrocławskiej po 2 latach zakończono budowę fabryki produkującej karmę dla zwierząt domowych. Obiekt, którego wartość sięga 1 mld zł posiadać będzie powierzchnię produkcyjną około 135 tys.m². Fabryka należy do międzynarodowej firmy NESTLE, nosi nazwę PURINA PETCARE.