Niezależnie od wielkości realizowanej inwestycji prędzej czy później pojawi się na niej rusztowanie. Najczęściej stawiane jest zaraz po zakończeniu prac stanu surowego, kiedy należy wykonać montaż stolarki okiennej. Na mniejszych inwestycjach, zwłaszcza podczas budowy domów, rusztowania mogą pojawić się wcześniej np. przy wykonywaniu prac dekarskich. Ponadto są niezbędne w trakcie prowadzenia prac elewacyjnych i wszelkich zewnętrznych prac remontowych w obiektach istniejących. Rusztowania wykorzystuje się także podczas prowadzenia wewnętrznych prac wykończeniowych, takich jak np. ocieplanie i zabudowa poddasza. Wewnątrz spotkamy mniej skomplikowane konstrukcje rusztowaniowe, ale na pewno ich użycie zdecydowanie wpływa na usprawnienie i bezpieczeństwo prowadzenia prac na wysokości.
Jednak co ciekawe, mimo powszechności stosowania różnego rodzaju rusztowań dotyczące ich regulacje prawne nie są do końca jasne, a co za tym idzie jakość obserwowanych na budowach urządzeń pozostawia często wiele do życzenia. Przyjrzyjmy się zatem jak to jest z tymi rusztowaniami.

Definicja i funkcje rusztowania

Rusztowanie jest to tymczasowa konstrukcja, niezbędna w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas pracy przy wznoszeniu, konserwacji, naprawie lub rozbiórce budynków i budowli, zapewniająca łatwy dostęp do tych obiektów. Umożliwia ona pracę na wysokości od dwóch do kilkudziesięciu metrów ponad podłożem, tzn. poza zasięgiem rąk stojącego człowieka.