Optymalizacja doboru materiałów pod kątem śladu węglowego
Rozważając dalej aspekty śladu węglowego w budownictwie, dobrze jest mieć świadomość, które materiały budowlane i fazy wznoszenia budynku odpowiadają, za jaką wartość emisji CO2. Otóż powszechnie wiadomo, że największy ślad węglowy związany jest z kluczowymi materiałami konstrukcyjnymi, takimi jak stal i beton. Tylko te dwa materiały odpowiadają za ok. 70% emisji w fazie od A1 do A3 (etap życia produktu), pozostałe produkty budowlane stanowią zaledwie 30% śladu wbudowanego pochodzącego z faz A1-A3.
Projektując obiekty warto zwrócić uwagę na to, jakich materiałów chcemy używać w trakcie wznoszenia konstrukcji. Powinniśmy koncentrować się na tych, zapewniających nam najlepszy efekt w obszarze stali i betonu. Zastosowanie materiałów, których emisja podczas produkcji jest zdecydowanie mniejsza poprzez użycie surowców zdekarbonizowanych, optymalizację receptur i składu (przy tych samych parametrach konstrukcyjnych i trwałości) spowoduje jednocześnie mniejsze obciążenie dla środowiska.
Inną możliwą drogą jest optymalizacja konstrukcji, czyli zwrócenie uwagi, czy wszystkie elementy konstrukcyjne są racjonalnie (oszczędnie) zaprojektowane pod kątem ich wymiarów, Ograniczenie wpływu na środowisko możemy osiągnąć poprzez zastosowanie materiałów o wyższej wytrzymałości i zmniejszenie przekrojów elementów konstrukcyjnych. Jeśli skupimy się tylko na samym betonie, to zastosowanie mieszanki o obniżonym śladzie węglowym jest w stanie obniżyć całkowitą emisję wbudowaną (ze wszystkich materiałów budowlanych) o 30%.
Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, które są widoczne i coraz bardziej dotykają każdego z nas, warto wybierać materiały budowlane o niższym śladzie węglowym, generujące najmniejszy wpływ na środowisko. Warto jest też opierać się na sprawdzonych źródłach danych i korzystać z materiałów posiadających deklaracje środowiskowe EPD (Environmental Product Declaration). Podana w nich wartość potencjału globalnego ocieplenia GWP (Global Warming Potential) jest zweryfikowana przez jednostkę nadającą certyfikat, co stanowi gwarancję wiarygodności tych danych.
Aby uporządkować perspektywę wartości śladu węglowego poszczególnych materiałów budowlanych, warto jest posługiwać się sprawdzonymi danymi, które znajdują się w deklaracjach EPD. Pomysłem wartym rozważenia jest również wprowadzenie klasyfikacji emisyjności kluczowych materiałów budowlanych, analogicznie do klas energetycznych obowiązujących dla urządzeń elektrotechnicznych czy certyfikatów energetycznych budynków, określających ich zapotrzebowanie na energię pierwotną EP.