Konferencję zainaugurował Prezes Stowarzyszenia – Tomasz Pytkowski uroczystym powitaniem zaproszonych gości i uczestników spotkania, a następnie krótkim wprowadzeniem w podjętą przez Stowarzyszenie tematykę, która znalazła aprobatę u Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych – Huberta Nowaka. Prezes UZP w swoim wystąpieniu kilkakrotnie podkreślał wagę planowania w budowlanym procesie inwestycyjnym, który jest skomplikowany, długotrwały i kapitałochłonny. Staranne przygotowanie inwestycji do realizacji to sprawna realizacja robót budowlanych.
W to stwierdzenie świetnie wpisuje się postawiona przez prof. dr hab. Andrzeja Borowicza teza o możliwości wykorzystania, przy realizacji bardziej skomplikowanych inwestycji, dwóch trybów zamawiania robót budowlanych, tj. negocjacji z ogłoszeniem i dialogu konkurencyjnego w miejsce popularnego u zamawiających, przetargu nieograniczonego. Oznacza to zostawienie utartych schematów i wypracowanie nowego podejścia przy trudniejszych zagadnieniach, co zdaniem prelegenta wpłynie korzystnie na wynik procesu inwestycyjnego.
Oczywiście z planowaniem wiąże się m.in. szacowanie kosztów inwestycji i opracowanie postanowień umownych, np. dotyczących waloryzacji wynagrodzenia w trakcie realizacji zamówienia. Tak więc na konferencji nie zabrakło zagadnień dotyczących metod i podstaw sporządzania kosztorysów inwestorskich wg rozporządzeń wykonawczych do ustawy Prawo zamówień publicznych, które przybliżył słuchaczom mgr inż. Tomasz Pytkowski – Prezes SKB, a także możliwości zmian wynagrodzeń za roboty budowlane, ze szczególnym uwzględnieniem klauzul waloryzacyjnych, którą to tematykę podjęła mgr inż. Ewa Wiktorowska oraz mgr inż. Balbina Kacprzyk.