Tak naprawdę sedno BIM tkwi w zarządzaniu procesem budowlanym. Jakie są korzyści dla projektantów i wykonawców wynikające ze stosowania BIM? Przedstawiamy ułatwienia w przedmiarowaniu, kosztorysowaniu i wykonywaniu harmonogramów.
Czym jest BIM
BIM jest obecnie bardzo dynamicznie rozwijająca się technologią wspomagającą proces projektowania oraz zarządzania budową. Spróbujmy na wstępie rozszyfrować znaczenie określenia BIM.
BIM może zarówno oznaczać:
- Building Information Model – model informacji o obiekcie budowlanym,
- Building Information Modelling – modelowanie informacji o obiekcie budowlanym,
- Building Information Management – zarządzanie informacją o obiekcie budowlanym.
Tytułem wyjaśnienia należy zauważyć, że w polskiej nomenklaturze słowo „building” jest tłumaczone wprost jako budynek. Jak napisano w [6] nie oznacza ono wyłącznie budynku. BIM dotyczy dowolnego obiektu budowlanego: kubaturowego (budynki mieszkalne, biurowce czy szpitale), liniowego (drogi, autostrady, linie kolejowe, sieci przesyłowe naziemne i podziemne), przemysłowego (instalacje i ciągi technologiczne wraz z infrastrukturą), mostów, wiaduktów czy lotnisk. Według Prawa Budowlanego [7] powinno się posługiwać więc pojęciem modelu informacji o obiekcie budowlanym, a nie modelu informacji o budynku, tak aby nie pomijać wszystkich pozostałych obiektów.
Powyższe definicje BIM możemy rozpatrywać w ujęciu przedmiotowym, czynnościowym oraz procesowym. Oto ich rozwinięcie opracowane przez organizację BuildingSmartAlliance.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 4/2020