W ostatnich latach branża budowlana jest świadkiem transformacji, której głównym czynnikiem jest coraz większe zastosowanie technologii sztucznej inteligencji (AI, Artificial Intelligence). Zmienia ona sposób, w jaki tworzymy, zarządzamy i analizujemy dane, co może pomóc zrewolucjonizować także proces kosztorysowania.
Poniżej przedstawiono przykłady wspomagania procesów wyceny robót budowlanych przy wsparciu AI, które dotyczą:

  • samego procesu przedmiarowania (określania zakresu robót, kalkulacji ilościowych),
  • wyceny składników kosztowych R, M, S oraz narzutów Kp i Z,
  • kalkulacji cen jednostkowych robót budowlanych na różnym stopniu agregacji.

Wspomaganie przedmiarowania robót budowlanych

U podstaw wspomnianych na wstępie przekroczeń kosztów leży kluczowy dokument jakim jest przedmiar robót, który określa planowany zakres prac zarówno w sposób opisowy, jak i wyliczone ilości robót.

Analizując rozwój metod wspomagania przedmiarowania trzeba zacząć od programów bazujących na rysunkach 2D i formatach graficznych DWG, DXF, PDF, JPG, PNG, BMP, TIF. Aplikacje takie jak Miara PRO firmy Athenasoft lub metriCAD 2 firmy Datacomp IT skupiają się na obliczeniach ilościowych na podstawie dokumentacji projektowej. Przykładowo Miara PRO automatyzuje tworzenie przedmiarów dzięki funkcjom zaznaczania i przenoszenia do programu Norma wymiarów lub ilości, wskazanych elementów. Przedmiary lub obmiary mogą być importowane także z rysunków i zdjęć, w tym odkształconych perspektywą, co program może odpowiednio skompensować.

Znacznym ułatwieniem jest także wymiarowanie elementów 3D z wykorzystaniem BIM np. przeglądarki projektów trójwymiarowych AthBIM lub BIMvision. Pozwalają one na bardzo szybkie wyliczenie ilości robót, a w zasadzie jej ekstrakcję z pliku IFC dla wybranego elementu. Przykład ekstrakcji ilości robót pokazano na rys. 1.