Panele ścienne to doskonały sposób na odświeżenie ścian, a co za tym idzie zmianę charakteru wnętrza. Obecnie na rynku mamy wiele typów paneli: panele tapicerowane, panele z pianki poliuretanowej, panele 3D z naturalnego mchu i porostów oraz inne. Jaki jest koszt wykonania paneli tapicerowanych? Jakie rodzaje mchu mogą znaleźć się na Twojej ścianie?
Na trójwymiarowe panele służące do wykańczania ścian i sufitów użyjemy nie tylko, opisanych w dwóch poprzednich wydaniach Buduj z Głową, takich materiałów, jak beton architektoniczny, gips, drewno, MDF czy poliuretan. Gama dostępnych rozwiązań jest znacznie szersza, tym razem zajmiemy się materiałami, o których w pierwszym odruchu nie pomyślelibyśmy, że mogą być i są stosowane i to z powodzeniem przy wykańczaniu ścian i sufitów w obiektach domowych i przestrzeni publicznej. Pora na materiały, które są nie tylko miłe i delikatne w dotyku oraz cieszą oko, lecz posiadają inne, nie tylko wizualno-kontaktowe właściwości. Podobnie jak w przypadku poprzednio opisywanych paneli i tym razem będą nas interesować ich właściwości fizyczne, sposób i miejsce aplikacji, a także koszty ich zakupu i montażu.
Rozpoczniemy od miękkich paneli tapicerowanych. Kojarzące się przede wszystkim z sypialnianymi zagłówkami łóżek, znajdują o wiele szersze wykorzystanie. Wśród dostępnych na rynku mamy panele w kształcie kół, prostokątów, kwadratów, rombów, piramid czy sześciokątne. Ich wymiary są również zróżnicowane, od 100 do 700 mm, przy grubości od 30 do 50 mm (efekt 3D na ścianie uzyskujemy przez stosowanie paneli o różnej grubości). Producenci deklarują również wykonanie paneli o innych kształtach i wymiarach. Ilość dostępnych materiałów obiciowych - rodzaju zastosowanych tkanin/ ekoskór, ich koloru i faktur są niemalże nieograniczone.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 3/2020