Poliwęglan to wdzięczny materiał do aranżacji przestrzeni typu patio, zadaszenie, ściany osłonowe czy do stosowania jako element nieotwieralnych doświetleń, jednak jego wbudowanie jest trudniejsze niż w przypadku materiałów o innej gęstości.

Poliwęglan – jaki to materiał?

Poliwęglan jest tworzywem samogasnącym, odpornym na rozkład do temp. 550°C i gęstości zaledwie 1,2 g/cm3. Zakres pracy wynosi od -100°C do + 135°C przy przenikalności światła na poziomie 90%. Znanymi powszechnie wyrobami z poliwęglanu są płyty CD lub okulary ochronne – czego zapewne na co dzień nie jesteśmy świadomi. Przeważającą część produkcji dla budownictwa stanowią prostokątne płaskie płyty (rzadziej w postaci łupin), lite i komorowe. Liczba komór, grubość ścianek i ukształtowanie powierzchni zależą od typu i rodzaju produktu (fot. 2)

Poliwęglanu komorowego nie można porównać do płyt włóknocementowych czy dawnego eternitu ze względu na zupełnie inną konstrukcję i zasady zamontowania. Każdy z producentów tego materiału opracował własną technologię montażu do podłoża.

Przede wszystkim jest to materiał kruchy, który pod obciążeniem punktowym pęka (np. przez postawienie stopy lub uderzenie kulką gradu). Ta cecha powoduje, że sposób mocowania z dokręcaniem elementów łączących musi być odpowiednio delikatny i odbywa się za pomocą specjalnych zestawów. I w tym momencie pojawia się problem – jak skalkulować robociznę, sprzęt i odpad technologiczny takich płyt.

Dobry montaż

W pierwszej kolejności musimy wiedzieć, z jakiego materiału będzie konstrukcja podtrzymująca pokrycie (drewniana, stalowa, aluminiowa). Następnym etapem wtajemniczenia jest wiedza na temat rodzaju płyt (ilość komór, żeber usztywniających, długość płyt), sposobu mocowania (rodzaj i rozstaw łączników, rodzaj listew mocujących i uszczelek pod mocowania) i obróbek krańcowych pokrycia.

Przy projektowaniu zadaszeń z płyt poliwęglanowych należy pamiętać, że duża, lekka powierzchnia jest podatna na podmuchy wiatru i pracuje jak żagiel. Dlatego gęstość elementów mocujących musi być wykonana zgodnie z zaleceniami producenta dla odpowiedniej strefy wiatrowej i śniegowej.

Kalkulacja kosztów montażu będzie szczegółowsza z uwagi na różne podłoża, do których można zamocować płyty poliwęglanowe oraz ich obróbki. Jak to u nas w kraju zazwyczaj bywa – każdy zna się na medycynie, elektryce i budownictwie. A tymczasem nie jest to takie proste zadanie. Aby takie płyty prawidłowo zamocować do podłoża (i cieszyć się z osłony), w pierwszej kolejności trzeba sięgnąć po dane techniczne do katalogów producenta i zapoznać się z instrukcją montażu.
Poniżej zaprezentuję różne sposoby mocowania płyt i typowe błędy wykonawcze.