Wyspecjalizowane panele fotowoltaiczne 

Głównym elementem zasilania słonecznego jest ogniwo solarne, które przetwarza energię pochodzącą ze słońca na prąd i dostarcza go do napędu. Są dwa ich rodzaje, a w obu pomiędzy warstwami ochronnymi znajdują się przewody elektryczne. Wierzchnią warstwę panelu stanowi hartowane szkło, a samo ogniwo jest z obu stron szczelnie osłonięte folią. Natomiast tylna warstwa może być wykonana z przezroczystego tworzywa sztucznego (odpornej folii) lub szkła. Jeśli chodzi o instalacje o niewielkiej powierzchni, od których oczekuje się zasilania właściwie pojedynczych produktów, wystarczy folia. Oferta tych wyrobów jest też największa. Mają one mniejszą trwałość od ogniw typu szkło-szkło, jednak w omawianych zastosowaniach ta cecha nie jest aż tak istotna. Bowiem w ciągu 30 lat wydajność ogniw szkło-szkło może spaść do 87%, a tych z folią do 80% po ok. 25 latach.

Zasilanie bram 

Panele zasilające bramy garażowe i wjazdowe składają się z kilku małych ogniw umieszczonych obok siebie, a całość ujęta jest w metalową ramkę. Panel jest ruchomy, dzięki czemu można zmienić kąt nachylenia, aby uzyskać najkorzystniejsze nasłonecznienie. Wyprowadzony na zewnątrz przewód elektryczny może mieć długość do 10 m, ponieważ instalacja musi być połączona z silnikiem bramy. 

Przetworzona na prąd energia słoneczna jest gromadzona w akumulatorze. Większość baterii ma 12 V lub 24 V i poj. 9 Ah. Mogą one mieć zabezpieczenie przed rozładowaniem oraz kontrolki stanu naładowania. Akumulator magazynuje energię, ale w wielu przypadkach może być też ładowany z sieci za pomocą zasilacza.  

Ponieważ instalacja solarna znajduje się na zewnątrz, konieczne jest wybranie produktów o określonej odporności na wodę. W przypadku samego panelu powinna to być klasa IP44, ale bywa wyższa, np. IP65, natomiast skrzynka mieszcząca osprzęt – rzędu IP20. Najczęściej producenci oferują całkowitą pyłoszczelność i ochronę przed wilgocią, ale jedynie częściową przed wnikaniem wody.