Technologia BIM może być wykorzystywana na wiele sposobów na placu budowy, począwszy od lepszego planowania robót budowlanych i zasobów przez poprawę współpracy między różnymi branżami, aż po monitorowanie postępu prac i inwentaryzację powykonawczą.
Dzięki automatyzacji analiz, raportów i szeroko rozumianemu controlingowi, BIM może pomóc utrzymać przedsięwzięcie budowlane w zaplanowanym czasie i budżecie. Pozwala także przedsiębiorstwom budowlanym uzyskać korzyści finansowe, zwiększyć wydajność pracy, zapobiegać incydentom na placu budowy i zwiększyć bezpieczeństwo. Zapewnia lepszą kontrolę kierownikom budowy i wszystkim innym uczestnikom zaangażowanym w realizowane przedsięwzięcie.
Możliwości BIM na placu budowy
Wydaje się, że technologia BIM pozwala na tak wiele zastosowań, że w ramach jednego artykułu trudno je wszystkie wyliczyć. Ograniczymy się zatem do kilku wybranych możliwości jej użycia w trakcie fazy realizacji robót budowlanych.
Przykładowymi korzyściami wynikającymi z wykorzystania BIM na placu budowy mogą być:
- uzyskanie głębszego wglądu w różne aspekty projektowania i budowy obiektów budowlanych na etapie przedrealizacyjnym,
- usunięcie tzw. wąskich gardeł, dzięki lepszej komunikacji i współpracy między różnymi branżami, takimi jak architektura, konstrukcja, MEP (mechanical, electrical and plumbing) itp.,
- wykrywanie kolizji, które może zmniejszyć liczbę zmian projektowych,
- łatwiejsze do zrozumienia potencjalne zagrożenia podczas symulacji różnych wariantów wykonania robót budowlanych.
Modelowanie informacji o obiekcie jest procesem, w trakcie którego tworzony jest jego wirtualny model wraz z parametrami i opisem poszczególnych komponentów. Model informacji o budynku to cyfrowa reprezentacja jego cech fizycznych, funkcjonalnych i wydajnościowych. Jako taki stanowi wspólne źródło wiedzy o obiekcie, dając solidną podstawę do podejmowania decyzji podczas jego cyklu życia od tworzenia koncepcji, aż do końca jego istnienia (zgodnie z definicją National Institute of Standards and Technology). Taki cyfrowy model może być wykorzystywany do podejmowania decyzji projektowych, opracowywania spójnej i kompletnej dokumentacji budowlanej, analizy zebranych danych w celu oszacowania rentowności i kosztów inwestycji, a ostatecznie do zarządzania wybudowanym obiektem [2]. Właśnie takie kompleksowe podejście używania modelu w całym cyklu życia zwiększa możliwości zastosowania go na budowie. Model BIM może być więc przydatny na każdym etapie przedsięwzięcia budowlanego – koncepcji, projektowania, budowy i eksploatacji.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 4/2023