Przystępując do sporządzania przedmiaru lub kosztorysu na roboty budowlane metodą kalkulacji szczegółowej, najczęściej korzystamy z bazy katalogowej KNR, KNNR, KNP, PKZ itd. dostępnej w programie kosztorysowym. Jednocześnie, o czym niektórzy zapominają, za każdym razem powinniśmy wnikliwe zapoznać się z danymi opisowymi tychże katalogów. Katalog nakładów rzeczowych zawiera bowiem nie tylko informacje o nakładach robocizny, materiałów czy sprzętu niezbędnych do wykonania danej pracy, ale również informacje o zakresie jego stosowania, założeniach ogólnych, szczegółowych, kalkulacyjnych, warunkach technicznych i specjalnych, a także o zasadach przedmiarowania i wreszcie wyszczególnienie robót. To właśnie te informacje określają, czy i w jaki sposób skorzystać z konkretnego katalogu i pozycji katalogowej. Nie wystarczy więc samo odszukanie po opisie robót interesującej nas pozycji katalogowej. Wraz z jej odnalezieniem, powinniśmy sprawdzić, czy możemy danej pozycji użyć do wykonania konkretnej pracy (technologia, zakres stosowania) i jakie warunki są z tym związane. Z czasem, po sporządzeniu wielu -set, -tysięcy kosztorysów, dane opisowe i wyszczególnienie robót będziemy znać na pamięć, ale czujność należy zachować zawsze.
Tu z pomocą przychodzi Norma EXPERT, w której dostęp do wszelkich danych opisowych katalogów jest bardzo łatwy i zawsze „pod ręką”. Nieważne, czy jesteśmy w bazie KNR, na kartach PRZEDMIAR, KOSZTORYS, czy POZYCJE to na dolnym Panelu, w każdym momencie możemy włączyć Opis robót – przejść do Opisu rozdziału, Zasad przedmiarowania lub Opisu katalogu.
Dzięki informacjom zawartym w powyższych opisach dowiemy się m.in., że nakłady rzeczowe przy wykonywaniu np. robót malarskich, tynkarskich, uwzględniają także ustawienie, przestawienie i rozebranie rusztowań dla robót wykonywanych na wysokości do 4 m, a w szczególnych przypadkach – do 4,5 m. O czym nie każdy wie – lub pamięta. Natomiast w kalkulacji kosztorysowej robót budowlano-montażowych dla tychże prac, ale wykonywanych na większej wysokości uwzględnia się także nakłady i koszty związane z montażem i rozbiórką rusztowań oraz ich przestawieniem. Dodatkowo należy również ująć koszty związane z pracą rusztowań, za okres wykonywania prac budowlanych z ich wykorzystaniem. O ile pozycję katalogową na wykonanie danej pracy z wykorzystaniem rusztowania znajdziemy wprost w bazie KNR, o tyle czas pracy rusztowania wyliczamy w odmienny sposób. Tym właśnie zajmiemy się w poniższym tutorialu.
Wzór na czas pracy rusztowania
Większość katalogów nakładów rzeczowych, w których zawarto nakłady na montaż, przesuwanie i demontaż rusztowań, w przypadku rozliczeń pracy rusztowań, powołuje się na zapisy zawarte w Katalogu Nakładów Rzeczowych nr 2-02 „Konstrukcje budowlane”, Rozdział 16 „Rusztowania”. A konkretnie na zapis punktu 5.15: Czas pracy rusztowań za okres wykonywania robót oblicza się wg wzoru:
gdzie:
C – czas pracy rusztowań za okres wykonywania robót w maszynogodzinach,
N – nakłady rzeczowe robocizny dla danego rodzaju roboty (robót), które przyjmuje się z kosztorysu,
s – skład zespołu roboczego dla danego rodzaju roboty (robót), który przyjmuje się z tablicy 9923,
w – współczynnik przestoju rusztowań wynikający z warunków atmosferycznych, organizacyjnych i technologicznych, który przyjmuje się z tablicy 9924.
Wzór na czas pracy rusztowania, jak również informacje o składzie zespołu roboczego (tablica 9923) i współczynniku przestoju rusztowań (tablica 9924) są zaimplementowane bezpośrednio do Normy EXPERT.
Wybór pozycji
W programie Norma EXPERT do dyspozycji mamy możliwość wstawiania pracy rusztowań do kosztorysu w postaci pozycji szczegółowej lub pozycji uproszczonej. Dostęp do nich otrzymamy poprzez wybranie z menu Dodaj pozycję -> pracy rusztowań -> szczegółową lub uproszczoną.