Są czynności w pracy kosztorysanta, które sprawiają mniejsze lub większe problemy. Niekiedy mówimy, że to wyzwania. Prawda jest taka, że każdy kosztorysant ma swoje „ulubione zadania”, czasem okraszone gęstymi epitetami. Dla jednych problem stanowi prawidłowy dobór technologii z bazy katalogowej, dla innych poszukiwanie cen, jeszcze ktoś wspomni o przedmiarach lub obmiarach, które musi wprowadzić do programu. Tym właśnie zajmiemy się w tutorialu.
Prawidłowe przygotowanie przedmiaru/obmiaru to czasami nie lada wyzwanie. Dostarczona dokumentacja papierowa, w pliku PDF, bądź w CAD-owskim i in., która stanowi podstawę przedmiarowania powinna być prawidłowo przetworzona do wyrażeń arytmetycznych i wprowadzona do pozycji przedmiarowych. Podobnie jest z obmiarami, które wykonujemy na wykonanych już obiektach. Co należy rozumieć przez „prawidłowe przetworzenie”?
Po pierwsze, wprowadzane wyliczenia powinny być tak zapisane, aby nie budziły żadnych wątpliwości co do ich zasadności. Powinny zawierać dokładny opis jakiego elementu dotyczą, z jakiego rysunku pochodzą, etc., tak by w łatwy sposób można było znaleźć ewentualny błąd lub zmodyfikować obliczenia ze względu np. na zmiany projektowe (co też nie jest sytuacją odosobnioną) lub zmianę zakresu prac.
Po drugie, w kosztorysowaniu przy wycenie robót najczęściej posługujemy się dostępną w programie kosztorysowym bazą katalogową. Czy to będzie KNR, KNNR, czy też inny katalog opisujący zakres i technologię wykonania danej pracy zawiera on (o czym warto pamiętać) również zasady przedmiarowania. Dlatego wybierając konkretną pozycję z bazy katalogowej, powinniśmy także stosować się do wytycznych określonych dla tego katalogu. Dopiero po spełnieniu tych dwóch warunków nasz przedmiar/obmiar, będzie wprowadzony prawidłowo i łatwy do weryfikacji. W Normie EXPERT jest to jak najbardzie możliwe do spełnienia!
Zasady przedmiarowania
Żeby dobrze podejść do wprowadzania obliczeń przedmiarowych i obmiarowych, pracę powinniśmy rozpocząć od zapoznania się właśnie z Zasadami przedmiarowania, które są dostępne w Normie dla niemalże wszystkich katalogów bazy normatywnej. Możemy je wywołać zarówno dla nowo wstawianych pozycji, jak i tych już dopisanych do przedmiaru/kosztorysu.