Dostarczenie na budowę materiałów sypkich, wielkogabarytowych i nietypowych potrafi wygenerować dodatkowe koszty, o których nie powinniśmy zapominać w naszej kalkulacji. Podobnie z odpadami przewożonymi do utylizacji. Pamiętajmy także o sprzęcie – standardowe pozycje z Katalogów Nakładów Rzeczowych, jakimi najczęściej się posługujemy, obejmują jedynie jego montaż/demontaż, więc w naszym interesie pozostaje ująć także wydatki na transport. Część kosztorysantów wlicza powyższe koszty do cen jednostkowych materiałów i sprzętu. W Normie EXPERT można je policzyć także w inny sposób.

Nowy cennik odpadów

Nowość dodana do bazy cenowej Intercenbud, która będzie rozwijana, z powodzeniem może być wykorzystana również w programie Norma EXPERT. Mowa tu o cenniku utylizacji i transportu odpadów budowlanych. Użytkownicy dysponujący najnowszą wersją Normy EXPERT 5.15.200 i dostępem do Intercenbudu mogą już taki cennik zaimportować i wykorzystać podczas kalkulacji.
Po uruchomieniu w programie Menedżera cenników i po zalogowaniu się do Intercenbudu możemy naszą bazę cenową rozszerzyć o cennik Odpadów.

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

Po zaimportowaniu cennika otrzymujemy bazę z informacjami o kosztach wywozu oraz wywozu i utylizacji materiałów odpadowych, które powstałą po budowie, przebudowie, remoncie lub rozbiórce.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że każda budowa generuje odpady. Będą to wszelkiego rodzaju gruz, papa, styropian, pręty zbrojeniowe, płytki ceramiczne itp. Część z tych materiałów możemy poddać recyklingowi – ponownie wbudować, niektóre sprzedamy z zyskiem (stal). Inne trzeba będzie oddać na wysypisko i zapłacić za utylizację.

Program Norma EXPERT z automatu pozwala wstawiać odpady do kosztorysu, przy korzystaniu z katalogu na Roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe budynków i budowli (KNR 4-04). Żeby aktywować taką obsługę, należy w opcjach kosztorysu włączyć „Wstawianie odpadów z katalogu”.

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

Poniżej przykładowa pozycja z KNR 4-04, na widoku KOSZTORYS.

i zestawienie Odpadów na widoku NAKŁADY.

Pozostaje kwestia transportu takich odpadów na wysypisko.

Transport odpadów

Aby dodać do naszej kalkulacji pozycję Transport odpadów, ustawiamy się na widoku KOSZTORYS i wybieramy z menu Dodaj pozycję transport odpadów.

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

Pojawi się nam okno Właściwości odpadów, w którym wpisujemy Nazwę – dane opisowe oraz dane kalkulacyjne. W najprostszym przypadku wpisujemy wartość i po kliknięciu na ikonkę OK,

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

otrzymujemy gotową cenę za transport.

Kalkulację możemy również przeprowadzić, wprowadzając cenę na jednostkę miary (np. tona, m3). Wybieramy wówczas:

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

Klikając na Zmień w linii Liczone dla, możemy wprowadzić ilość odpadów:

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

A po kliknięciu na ikonkę OK, otrzymujemy gotową kalkulację.

Przy odpowiedniej ilości informacji możemy również wykonać kalkulację szczegółową.

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

Poniżej widok KOSZTORYS i kalkulacja szczegółowa Transportu odpadów.

Transport materiałów

Aby dodać do kalkulacji pozycję Transport materiałów, ustawiamy się na widoku KOSZTORYS i wybieramy z menu Dodaj pozycję transport materiałów.

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

Pojawi się nam okno Właściwości materiałów, w którym wpisujemy Nazwę – dane opisowe oraz kalkulacyjne – identycznie, jak w przypadku Odpadów.

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

Możemy też (dla Odpadów postępujemy identycznie) przejść na widok NAKŁADY i „zakwalifikować” materiały do transportu. Nas będą interesowały Okna z tworzyw.

Wywołując okno Właściwości materiałów, przechodzimy do zakładki Koszty zakupu.

Będzie nas interesowało wliczenie Kosztów zakupu do pozycji Transport , dlatego klikamy na Zmień w linii Wlicz do i wybieramy pozycję „Transport”.

Następnie możemy wybrać (identycznie jak w Odpadach) procent wartości, wartość, na jednostkę miary lub szczegółową kalkulację.

W najprostszym przypadku – po wpisaniu wartości – Koszty transportu zostaną uwidocznione pod opisem materiału i jego wartością.

Informacja ta będzie również dostępna na widoku KOSZTORYS – pozycja Transport materiałów.

Identycznie postępujemy z pozostałymi materiałami, dla których chcemy doliczyć koszty transportu.

Transport sprzętu

Aby dodać do naszej kalkulacji pozycję Transport sprzętu, ustawiamy się na widoku KOSZTORYS i tym razem wybieramy z menu Dodaj pozycję transport sprzętu.

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

Pojawi się nam okno Właściwości sprzętu, w którym wpisujemy Nazwę – dane opisowe oraz dane kalkulacyjne – identycznie jak w przypadku Materiałów i Odpadów (mamy tylko nieaktywną opcję na jednostkę miary).

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

Konkretną jednostkę sprzętową (lub materiałową dla transportu materiałów) możemy również przypisać na etapie definiowania kosztów transportu. W tym celu klikamy na klawisz Wyszukaj. Wyświetli się wówczas okno Wybór nakładu z ustawieniami pozwalającymi wywołać wyszukiwanie w kosztorysie.

W polu Nazwa można wprowadzić początek nazwy nakładu i zatwierdzić przyciskiem Szukaj.

Po wyszukaniu interesującego nas sprzętu, podświetlamy go i klikamy na klawisz Wybierz nakład.

Teraz możemy odpowiednio skalkulować koszty transportu sprzętu, wprowadzając procent wartości, wartość lub szczegółową kalkulację.

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

Koszty transportu sprzętu występującego w naszym kosztorysie możemy również skalkulować przechodząc na widok NAKŁADY.

Podświetlamy interesujący nas sprzęt i wywołujemy okno Właściwości sprzętu, a następnie przechodzimy na zakładkę Transport, dalej klikamy na klawisz Dodaj.

Koszty transportu sprzętu mogą składać się z kilku elementów, które dodajemy do listy. Każdy z tych elementów może zostać wyliczony inną metodą.

Opcja procent wartości oznacza, że do ceny (wartości pozycji transport) zostanie dodana wartość stanowiąca podany procent wartości nakładu. 

zrzut ekranu z programu Norma EXPERT

W grupie Wlicz do opcja ceny jednostkowej przewiduje, że koszty transportu są doliczane do ceny jednostkowej sprzętu, zaś opcja pozycji Transport, że są doliczane do wartości pozycji wstawionej jako Transport sprzętu – możemy wybrać, do której pozycji ma być dodany koszt. Ta druga opcja jest niedostępna, gdy nie wstawiono żadnej pozycji transportu sprzętu.

Wybranie opcji wartość sprawi, że do ceny (lub wartości pozycji transport) zostanie dodana wartość wprowadzona w polu obok.

Opcja na jednostkę miary powoduje, że do ceny (lub wartości pozycji) zostanie dodana wartość wynikająca z kosztów transportu przypadających na jednostkę miary nakładu – aktywna dla Odpadów i Materiałów.

Opcja szczegółowa kalkulacja oznacza, że do ceny maszynogodziny doliczony zostanie koszt montażu i demontażu oraz przewozu sprzętu. Edycje opcji szczegółowych przeprowadzamy w grupie, która się wyświetli po zaznaczeniu tej opcji: określamy tu koszty montażu i demontażu sprzętu (pola koszt załadunku/montażu i koszt rozładunku/demontażu), koszty transportu pierwszych kilku kilometrów (transport pierwsze ... km) oraz koszty transportu każdego następnego kilometra ponad pierwsze kilometry (transport każdy dalszy 1 km). Koszty transportu możemy wyrazić w innej walucie niż waluta kosztorysu, wybierając ją z listy walut. W polu odległość [km] wpisujemy, na jaką odległość transportowany jest sprzęt. Wielkości kosztów transportu wprowadzane w wyżej wymienionych polach dotyczą kosztów jednego przewozu i jednej operacji montażu oraz demontażu. Jeśli tych przewozów czy operacji jest więcej, ich ilość wpisujemy do pola liczba przewozów i pola liczba montaży/demontaży.

Poniżej widok NAKŁADY i „żuraw” wraz z kosztami transportu.

I widok KOSZTORYS z kosztami transportu „żurawia” (trzy sposoby obliczenia wartości).

Jak widzimy koszty transportu Odpadów, Materiałów, Sprzętu możemy wprowadzić na kilka sposobów, a wybranie odpowiedniej metody będzie zależeć przede wszystkim od ilości informacji, jakie dostarczą nam firmy transportowe. Przy transporcie można wstawiać również nakłady niewyszczególnione w kosztorysie (wpisując ręcznie ich nazwę). Umożliwia to wyliczenie kosztów transportu kilku rodzajów materiałów/sprzętu razem.
Wstawienie do kosztorysu kosztów transportu Odpadów, Materiałów, Sprzętu jako osobnych pozycji pozwoli nam na prawidłowe wyliczenie kosztów, które ponosimy przy prowadzeniu inwestycji i przyczyni się do poprawienia przejrzystości całej kalkulacji.

A wszystko to w Normie EXPERT!