Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Powtarzane przez lata czynności wykonujemy odruchowo, bez większego namysłu, idąc utartą ścieżką. Tylko, że doświadczenie to jedno, a ciągłe zdobywanie nowych umiejętności, to kolejne wyzwanie prowadzące do rozwoju własnego i firmy.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ciężko jest „odstawić” użytkowane od kilkunastu lat oprogramowanie, dzięki któremu możemy zapracować na codzienny chleb. Poruszając się po nim niemalże z zamkniętymi oczami i znając doskonale jego wszelkie niuanse, nie jesteśmy skłonni sięgać po coś nowego – nieznanego. Mimo, że już nawet otworzyliśmy demo, coś tam poczytaliśmy, to jednak przyzwyczajenie zwycięża i wracamy do „starego”. Bo skoro coś dobrze działa, to po co to zmieniać. Zapominamy jednak, że zmiana i rozwój są nieuchronne. Z jakiegoś powodu od lat wdrażana jest całkiem nowa, wykorzystująca nowoczesne narzędzia programistyczne Norma EXPERT. Nie jest to bynajmniej „widzimisię” producenta oprogramowania, tylko efekt realizacji nowych potrzeb zgłaszanych przez rynek i użytkowników. A coraz większe wymagania, to też i kres możliwości, jakie można było osiągnąć w programie Norma PRO, która (tutaj: brawo!) przez wiele lat była unowocześniana. Rozumiem doskonale: nowy program, nowy interfejs, nowe ikony, nowe ścieżki do odkrycia i przebycia, pierwsze błędy i radości z odniesionego sukcesu… Czas się z tym zmierzyć, bo któż, jak nie my?

Zapewniam, że proces przejścia z Normy PRO na Normę EXPERT to nie jakieś Himalaje, gdzie potrzebowalibyśmy wielomiesięcznych przygotowań, ale też i nie spacerek po Krupówkach, raczej może na Gubałówkę. Zrobimy kilka kosztorysów i będziemy w domu, a przynajmniej powoli zaczniemy się w nim urządzać.
Skoro tak, to czas pożegnać perfekcyjnie znaną Normę PRO i wrzucić wyższy bieg, sięgając po pełną nowych funkcji Normę EXPERT. Czas zerwać z rutyną!

Interfejs

Z doświadczenia z różnymi programami, nie tylko kosztorysowymi, wiemy, że wystarczy pierwszy rzut oka na interfejs, aby ocenić, czy program wciągnie nas i zachęci do pracy, czy... sami Państwo wiecie.
Pamiętamy, że lata pracy w programie sprawiają, że menu główne i układ ikon na ekranie znamy na pamięć – Norma PRO.

Zobacz również: Norma PRO vs. Norma EXPERT – porównanie interfejsów

 

W Normie EXPERT zaproponowano wstęgę poleceń, którą mamy przyswojoną m.in. z pakietu MS Office.

Wstęga składa się z kart widoków (zakładek), które zawierają powiązane w grupy funkcje i zadania możliwe do wykonania w danym kontekście pracy lub dotyczące zaznaczonego obiektu.

Większość grup w prawym dolnym rogu ma ikonkę, która pozwala rozwinąć menu dodatkowych poleceń, rzadziej używanych i z tego powodu niedostępnych bezpośrednio na wstędze.

zrzut z ekranu Norma EXPERT

Zgodnie ze sztuką kosztorysowania, karty widoków rozmieszczono w kolejności wykonywania działań przy sporządzaniu przedmiaru i kosztorysu: PRZEDMIAR, KOSZTORYS, POZYCJE, NAKŁADY, ZESTAWIENIA i WYDRUKI.

zrzut z ekranu Norma EXPERT

W programie zastosowano ikony z opisami informującymi do czego dana ikona służy.

zrzut z ekranu Norma EXPERT

Nie zapomniano również o menu podręcznym tak, jak w Normie PRO (prawy klawisz myszy) i o skrótach klawiszowych.

zrzut z ekranu Norma EXPERT

Zabiegi te mają w sposób oczywisty ułatwić i naprowadzić kosztorysanta na odpowiednie, dostępne w danym momencie funkcje – co jak sądzę osiągnięto z bardzo dobrym skutkiem.

Dodawanie pozycji – baza KNR

W Normie PRO ikona +KNR (klawisz F2).

W Normie EXPERT identycznie, ikona +KNR (klawisz F2).

Dodatkowo wprowadzono interfejs graficzny dla grup katalogów. Po wybraniu odpowiedniej ikony otrzymujemy listę katalogów z danej grupy robót, co z pewnością docenią branżyści.

Edycja elementów kosztorysu

W przypadku edycji poszczególnych elementów kosztorysu zmieniono układ zakładek z poziomego na pionowy.
W Normie PRO mamy:

zrzut z ekranu Norma EXPERT

Zaś dla Normy EXPERT

W pierwszej – domyślnej zakładce umieszczono najczęściej wykorzystywane opcje.

W opcjach programu Norma EXPERT można wyłączyć edycję właściwości w oknach dialogowych. Będzie ona dostępna w panelu, który zawsze wyświetla się z prawej strony ekranu i nie zasłania edytowanych danych kosztorysu – jak w przypadku okien.

Kolejną różnicą pomiędzy Normami PRO i EXPERT jest wprowadzanie zmian bez akceptacji przyciskiem „OK”. Po modyfikacji np. obmiaru i kliknięciu w inne pole, zmiany zapisują się automatycznie.

Panele

W czasach, w których rozdzielczość ekranu monitora komputerowego/ laptopa to przynajmniej 1920 x 1080 pikseli, zaproponowane w Normie EXPERT rozwiązanie w postaci rozwijalnych, z możliwością zakotwiczenia Panelilewego, prawego i dolnego, jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę!!!

zrzut z ekranu Norma EXPERT

Ilość informacji, którą otrzymamy stosując Panele, jest całkowicie wystarczająca w codziennej pracy kosztorysanta bez konieczności odwoływania się do poleceń z menu głównego programu.
Dla przykładu, włączając lewy Panel z KNR, w błyskawiczny sposób odnajdujemy i przenosimy pozycje do kosztorysu.

Częstym błędem jest nieprawidłowe użycie kilku pozycji kosztorysowych dla wykonywania tej samej pracy. Wynika on niestety z faktu nieczytania przez nas Wyszczególnienia robót, które są dostępne dla pozycji katalogowych. A przecież możemy je łatwo wywołać i mieć w stałym podglądzie poprzez Dolny panel z wybraną zakładką Opis robót.

To teraz możemy załączyć wszystkie trzy Panele, dla przykładu: Lewy z aktywnymi Działami, Dolny z Nakładami pozycji i Prawy z Właściwościami aktywnego elementu.

Wszystkie informacje dostępne naraz, o to chodziło!

A może za mała czcionka? Żaden problem włączamy Powiększenie i… jest!

Jak widzimy poruszanie się po programie jest bardzo intuicyjne, dobrze opisane ikony, pomoc kontekstowa i nowoczesne funkcje zachęcają do „wgłębienia” się w program.

Za mało?

To wymieńmy jeszcze – pasek automatycznego filtra, możliwość definiowania własnych filtrów, generowanie wykresów wartości kosztorysowych, grupowanie zestawień RMS i pozycji po wybranej kolumnie, bezpośredni eksport danych do formatu XLS (z formułami), możliwość zapisania kosztorysu w formacie wymiany programu do harmonogramowania MS Project, wyszukiwanie pozycji w zrobionych wcześniej kosztorysach, rozbudowany edytor katalogów własnych, porównywanie wybranych pozycji kosztorysowych, wielopoziomowy układ sum częściowych i obliczeń pomocniczych, podpowiedzi przy odwołaniach, wzorach i własnych obliczeniach pomocniczych, wyszukiwanie błędnych wyrażeń, historia zmiany cen w bazach cenowych.
I kolejny hit – wbudowany moduł Wykopy, z pomocą którego w łatwy sposób obliczymy objętości wykopów, ilości ziemi przeznaczonej do wywiezienia, ilości wydobytego humusu, ilości piasku na zasypkę czy podsypkę, itd.
Rejestracja zmian w kosztorysie i ich analiza? Nieograniczona.
Do tego dochodzi przeglądarka BIM umożliwiająca przeglądanie modeli i dostęp do informacji o obiekcie zapisanych w pliku IFC, a także moduł do wyliczania kosztów cyklu życia obiektu budowlanego.
A jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do kolorów znanych z ekranu Normy PRO, w Normie EXPERT mamy dostępne Style wyglądu programu, a wśród nich m.in. wygląd à la Norma PRO.

Podsumowanie

Cóż tu dużo pisać, program bez dwóch zdań broni się sam. Możliwości jakie nam daje, zaspokoją najbardziej wymagającego użytkownika, a dobrze zrobiony interfejs z pewnością przyczyni się do szybkiego sporządzenia przedmiaru/ kosztorysu etc.
Nie zapominajmy też o wsparciu technicznym, jakie daje nam dział Pomocy technicznej Athenasoft oraz całym cyklu tutoriali Pierwsze... i Kolejne kroki w Normie EXPERT, który można znaleźć na bzg.pl (ponad 50 filmów i artykułów).

ATH_banner_930x280