Po starannym przygotowaniu pozycji przedmiarowych, wprowadzeniu cen materiałów i sprzętu, zbliżając się do finiszu zastanawiamy się, jaką przyjąć stawkę robocizny kosztorysowej i jakich użyć wskaźników narzutów kosztorysowych? Są tacy, którzy mają „swoją” ustaloną stawkę r-g i narzuty, a są też tacy, którzy wciąż myślą „co by tu przyjąć”? Zatosowanie jednej stawki r-g i narzutów kosztorysowych dla całego kosztorysu jest proste. Ale mamy też sytuacje, gdy w jednej wycenie chcielibyśmy zastosować kilka różnych stawek r-g i różne narzuty kosztorysowe.
Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy oprócz kosztorysu głównego (np. budowlanego), w którym stosujemy podstawową stawkę r-g i narzuty dla kosztorysu, dołączamy pozycje (działy) wykonywane dla branżystów. W takim przypadku zazwyczaj wprowadzamy stawki i narzuty kosztorysowe dla konkretnej branży. Czasami, zwłaszcza dla prac specjalistycznych lub nietypowych, przyjmujemy indywidualną stawkę r-g i narzuty kosztorysowe dla pojedynczych pozycji kosztorysowych.
W tym miejscu mała podpowiedź dla osób, które zastanawiają się nad „co by tu przyjąć”, jeżeli chodzi o stawkę r-g i narzuty kosztorysowe. Dla użytkowników Normy EXPERT odpowiedź powinna być oczywista – Intercenbud! Przecież po zaimportowaniu do programu cen i narzutów mamy wszystkie niezbędne do kosztorysowania informacje w zasięgu ręki! Fakt, trzeba kupić, ale... dobry kosztorysant wie, co w kosztorysowej „trawie" piszczy.
Import stawek i narzutów
Dla przypomnienia – stawki i narzuty kosztorysowe, po ich zaimportowaniu z serwisu Intercenbud.pl do programu Norma EXPERT, możemy przejrzeć będąc na widokach PRZEDMIAR, KOSZTORYS, POZYCJE lub NAKŁADY wykorzystując wstążkę poleceń Zasoby i klikając na ikonę Cenniki.