Warianty kosztorysu… czy to aby nie kolejny pomysł na dołożenie kosztorysantowi dodatkowej pracy? Co do tego, to bez dwóch zdań, wprowadzenie wariantów może spowodować w skrajnych przypadkach konieczność wykonania niemalże w całości nowego kosztorysu. Samo stwierdzenie „zróbmy kosztorys w kilku wariantach” wcale nie oznacza, że kosztorysant zmieni kilka pozycji lub materiałów na inne i po robocie. Może się bowiem okazać, że taka modyfikacja pociąga za sobą zmiany w projekcie i konieczność uzgodnienia ich z projektantem, który dokona niezbędnych obliczeń. Najprostszym przykładem takiej sytuacji niech będzie wymiana pokrycia dachowego z blachodachówki na dachówkę betonową. Dlatego też przed wprowadzeniem wariantów musimy mieć zawsze na uwadze bezpieczeństwo ludzi i konstrukcji. W przykładach opisanych w poniższym tutorialu zastosujemy warianty materiałowe, które nie spowodują konieczności zmian w projekcie.
Kiedy stosujemy warianty? Najczęściej spotykanym zastosowaniem jest wariantowanie ze względu na zastosowanie różnych materiałów i technologii wykonania robót. Producent znany/nieznany, cena wyższa/niższa, gwarancja dłuższa/krótsza, czas aplikacji krótszy/dłuższy, pracochłonność większa/mniejsza, efekt wizualny lepszy/gorszy etc. Przy obecnych technologiach jest w czym wybierać, a dopóki nie przeprowadzimy kalkulacji kosztorysowej, nie przekonamy się o tym, czy suma różnych czynników (cena, gwarancja, czas wykonania itp.), przeważy ostatecznie na korzyść danej technologii. Wariantowanie z pewnością przyda się także przy podejmowaniu decyzji czy wykonamy całość inwestycji lub remontu, czy tylko jakąś jej część (wariant przedmiarowania/obmiarowania).
Dodawanie i modyfikacja wariantów
W Normie EXPERT mamy dostępne warianty: elementów RMS, robocizny, pozycji, działów i obmiarów. Warianty mogą być aktywne lub nieaktywne. Nieaktywne warianty działów, pozycji, nakładów i obmiarów są w kosztorysie i drzewie działów i pozycji wyróżnione bladym kolorem, zaś numery nieaktywnych wariantów działów i pozycji są poprzedzone dolnym podkreśleniem. Warianty możemy zdefiniować dla całego kosztorysu (globalne) lub tylko w dziale lub pozycji (lokalne).
Operacje dodawania, modyfikacji, usuwania i ustawiania wariantów wykonujemy na drzewie wariantów karty Lista wariantów wyświetlonej na panelu właściwości.