Rzeczywiście Norma EXPERT ma inny interfejs niż Norma PRO, ale jest on bardzo wygodny i intuicyjny. Poznanie go nie wymaga wiele wysiłku, a potem… sami będziecie się dziwić, dlaczego wcześniej nie zaczęliście korzystać z NEX.

Zacznijmy od różnic, które widać gołym okiem, a więc od wyglądu górnej części okna głównego.

Górne menu

W Normie PRO interfejs oparty jest na tzw. toolbar-ach, czyli paskach narzędziowych z małymi ikonami. Pod głównym menu znajduje się główny pasek narzędziowy, a poniżej pasek narzędziowy widoku. Ten układ został zachowany ze względu na przyzwyczajenia użytkowników oraz zgodność z minimalnymi wymaganiami programu (praca na ekranach o rozdzielczości 1024x768). Odbiega on jednak od aktualnych standardów stosowanych w innych programach.

W Normie EXPERT wykorzystano wstęgę poleceń znaną np. z MS Office (od wersji 2007). Została ona zaprojektowana tak, żeby uprościć i przyspieszyć tworzenie kosztorysów oraz ułatwić korzystanie z programu w szczególności początkującym użytkownikom.

Główne widoki programu zostały ustawione zgodnie z typową kolejnością pracy - od PRZEDMIARU/OBMIARU po WYDRUKI. Zamiast małych ikon zastosowano duże zakładki z opisami.

Zrzut z ekranu

Po wybraniu jednej z kart widoków (zakładki) zawartość wstęgi poleceń dopasowuje się automatycznie – wyświetlają się te opcje, z których można skorzystać na danym widoku.

Wstęga poleceń została podzielona na grupy opcji. W każdej z nich znajdują się powiązane ze sobą funkcje i zadania możliwe do wykonania. Każda ikona jest opisana dzięki czemu nie trzeba się zastanawiać do czego służy.

Większość grup w prawym dolnym rogu ma dodatkową ikonkę art-luszczyk-porownanie4, która pozwala rozwinąć menu dodatkowych poleceń grupy, rzadziej używanych i z tego powodu niedostępnych bezpośrednio na wstędze.

Zrzut z ekranu

Zobacz: Specjalna oferta przejścia na Normę EXPERT dla użytkowników Normy PRO

Podręczne menu

Działa tak samo jak w Normie PRO. Operacje dostępne dla aktywnego elementu kosztorysu np. pozycji można wyświetlić również w podręcznym menu – wywołanym prawym przyciskiem myszy.

Zrzut z ekranu

Wyszukiwarka poleceń

Dodatkowym ułatwieniem w Normie EXPERT jest wyszukiwarka poleceń, która pozwala odnaleźć dowolną operację w parę sekund. Wystarczy wpisać początek opisu danej opcji np. „imp” i późnej wybrać ją z wyświetlonej listy.

Zrzut z ekranu

Edycja menu

Do paska szybkiego dostępu można dodać wybrane opcje wstęgi poleceń i dzięki temu stworzyć menu dopasowane do własnych potrzeb. Takiej możliwości nie posiada program Norma PRO, zawartości pasków narzędziowych nie może korygować użytkownik.

Zmiana wielkości czcionki

Komfort pracy znacząco poprawia możliwość zmiany wielkości czcionki wykorzystywanej w interfejsie NEX. Można ją zmieniać na wstędze poleceń oraz w oknach. Ta opcja pomocna jest zwłaszcza przy pracy na małych ekranach o wysokiej rozdzielczości.

Zrzut z ekranu

Okno główne NEX po zwiększeniu czcionki do 150% na ekranie o rozdzielczości 1920x1080

Zrzut z ekranu

Okno główne NPRO na ekranie o rozdzielczości 1920x1080

Edycja elementów kosztorysu

Edycja poszczególnych elementów kosztorysu w NEX odbywa się domyślnie w oknach właściwości, których układ bazuje na oknach z Normy PRO.

Zrzut z ekranu

Układ zakładek zmienił się z poziomego na pionowy, co znacznie poprawiło czytelność. Dodatkowo najczęściej wykorzystywane opcje zostały przeniesiona na pierwszą, domyślną zakładkę.

Zrzut z ekranu

W opcjach programu NEX można wyłączyć edycję właściwości w oknach dialogowych. Wówczas edycja np. nakładów, pozycji, działów dostępna będzie w panelu, który zawsze wyświetla się z prawej strony ekranu i nie zasłania edytowanych danych kosztorysu – jak w przypadku okien. Kolejna różnica polega na wprowadzaniu zmian bez akceptacji przyciskiem „Ok”. Po zmianie np. obmiaru i kliknięciu w inne pole, zmiany zapisują się automatycznie.

Style wyglądu programu

Norma EXPERT umożliwia wybór sposobu prezentacji interfejsu tzw. skóry, zgodnie z preferencjami użytkownika. Jedna z nich – o nazwie Norma PRO –  została przygotowana z myślą o użytkownikach, którzy wcześniej korzystali z tej wersji programu. Pozwala uzyskać kolory znane z wcześniejszych wersji Norm.

Podsumowanie

Jak widać Norma EXPERT oferuje wiele możliwości dostosowania wyglądu programu do indywidulanych potrzeb użytkowników. Każdy może wybrać preferowaną kolorystykę i sposób edycji (okna lub panele właściwości). Użytkownicy, którzy przyzwyczaili się do interfejsu Normy PRO mogą w krótkim czasie i bez wysiłku przestawić się na NEX. Czytelnie opisane ikony z całą pewnością to ułatwią, a dodatkową pomocą jest wyszukiwarka poleceń dostępna nad wstęgą poleceń.

Skorzystaj ze specjalnej oferty Dziękujemy Normie PRO, czas na Normę EXPERT dla użytkowników Normy PRO.