Rekomenduję wprowadzenie tam, gdzie to jeszcze możliwe (gdzie nie upłynął termin składania ofert), postanowień do wzorów umów jako klauzuli przeglądowej – zmiany z powodu okoliczności związanych z wystąpieniem skutków COVID-19. Skutki te będziemy odczuwać zapewne jeszcze długo po odwołaniu stanu epidemii i strony powinny mieć możliwość zmiany terminu, sposobu i zakresu świadczenia w przyszłości.
Zamówienia publiczne w czasie pandemii
Pytaniem, na które aktualnie oczekujemy odpowiedzi, jest – jak realizować zamówienia i jak udzielać nowych zamówień w sytuacji, gdy okoliczności związane z pandemią COVID-19 są już powszechnie znane.
Należy rozważyć cztery przypadki /scenariusze o istotnie różnych konsekwencjach na moment ogłoszenia stanu epidemicznego, a aktualnie epidemii:
- strony realizowały umowy już zawarte;
- postępowanie o udzielenie zamówienia było w toku, wykonawcy już złożyli oferty, ale zamawiający nie dokonał jeszcze wyboru oferty najkorzystniejszej albo dokonał wyboru, ale umowy jeszcze nie zawarto;
- postępowanie o udzielenie zamówienia było w toku, jednak nie doszło jeszcze do złożenia ofert;
- postępowanie o udzielenie zamówienia jeszcze nie zostało wszczęte.
Wywołane pandemią ograniczenia w szczególności mają wpływ na ciągłość dostaw materiałów, usług oraz dostępność pracowników. To przekłada się bezpośrednio na zdolności wykonawców do prawidłowego spełnienia świadczeń wynikających z umów.
Przewidując, że sytuacja epidemiczna będzie miała istotnie negatywny wpływ na realizację większości zamówień publicznych, parlament przyjął a prezydent zatwierdził
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 2/2020