Najpopularniejsza metoda docieplania niskich stropodachów wentylowanych polega na wdmuchiwaniu granulatu lub włókien izolacji termicznej. Ile kosztuje ocieplenie metra kwadratowego stropu tą metodą? Od czego zależy wydajność ekipy wykonawczej? Jak uniknąć błędów i co sprawdzić przy odbiorze robót?
Dachy płaskie, nazywane stropodachami są stosowane jako przekrycia najczęściej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Pod względem układu warstw i konstrukcji stropodachy dzielimy na wentylowane (tzw. „zimny dach”) i niewentylowane (tzw. „pełne”). Straty ciepła przez stropodach mogą wynosić od 10% do nawet 30% w zależności od kształtu bryły budynku i izolacyjności cieplnej przegrody. A zatem docieplenie stropodachu, będącego jedną z przegród zewnętrznych, może znacznie obniżyć straty ciepła w budynku. Dotyczy to szczególnie stropodachów wentylowanych, które w latach 70. i 80. XX wieku były stosowane w Polsce w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wykonanych w technologii prefabrykowanej (w systemach wielkiego bloku lub wielkiej płyty), i których izolacyjność cieplna nie spełnia obecnych wymagań normowych.
Stropodachy wentylowane
W stropodachu wentylowanym, pomiędzy stropem ostatniej kondygnacji z warstwą izolacji termicznej a dachem z wodoszczelnym pokryciem, występuje pusta, otwarta przestrzeń, która umożliwia swobodne odprowadzenie pary wodnej z pomieszczeń na zewnątrz budynku przez otwory wentylacyjne umieszczone w ścianach zewnętrznych pod okapem lub kominki wentylacyjne w połaci dachu.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 1/2021