Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła często współpracuje z gruntowym wymiennikiem ciepła, który podgrzewa lub chłodzi zasysane powietrze. Jakie są rodzaje gruntowych wymienników? Na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji? Ile kosztuje GWC?
Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) zazwyczaj wspomaga instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem. Wymiennik nie zastąpi instalacji klimatyzacyjnej, ale sprawi, że latem powietrze wprowadzane do budynku będzie miało nieco niższą temperaturę, niż gdyby pracowała sama wentylacja mechaniczna. Zimą zaś powietrze pobierane z zewnątrz za jego pośrednictwem będzie nieco cieplejsze, więc wentylacja może działać oszczędniej. Słowem, gruntowy wymiennik ciepła ma za zadanie spowodować, aby wentylacja mechaniczna z rekuperacją działała efektywniej, a koszt ogrzewania wymienianego powietrza był niższy. Może też współpracować ze zwykłą wentylacją nawiewno-wywiewną, poprawiając parametry dostarczanego powietrza.
Po co nam gruntowe wymienniki ciepła?
Sprawna i efektywna wentylacja jest aktualnie jednym z podstawowych kryteriów branym pod uwagę przy projektowaniu budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Klasyczne wentylowanie powietrzem pobieranym z zewnątrz budynku poprzez tzw. kratki nawiewne w stolarce czy w ścianach, a następnie usuwanym kanałami wentylacyjnymi w sposób naturalny (grawitacyjny), prowadzi do schładzania pomieszczeń w okresach zimowych i przegrzewania ich w okresach letnich upałów. Aby tego uniknąć, technologia daje całą gamę urządzeń (klimatyzatory, nagrzewnice itp.). Jednak wymagają one zasilania i często bywa, że największe zużycie prądu jest w okresie letnim, gdy teoretycznie oszczędza się na oświetleniu i ogrzewaniu, ale za to „hula na całego” klimatyzacja. W celu zaoszczędzania energii potrzebnej do schłodzenia lub ogrzania powietrza producenci proponują kolejne urządzenia do odzysku ciepła, czyli rekuperatory. I tym sposobem instalacja wentylacji staje się coraz bardziej skomplikowana, energochłonna i oczywiście kosztowna.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 1/2022