Kosztorysy powykonawcze mogą odgrywać istotną rolą w procesie inwestycyjnym nie tylko jako podstawa do rozliczenia prac, których koszt nie został wcześniej dokładnie określony. Precyzyjne określenie rzeczywistych kosztów budowy to dodatkowe narzędzie kontrolne, które umożliwia wykonawcy szczegółową analizę realizacji i lepsze planowanie kolejnych projektów.
Kosztorys powykonawczy zawiera szczegółowe informacje dotyczące faktycznych kosztów związanych z realizacją danego projektu budowlanego. Jak sama nazwa wskazuje jest on opracowywany po zakończeniu robót. Zgodnie z „Polskimi standardami kosztorysowania robót budowlanych” [1]: „Kosztorys powykonawczy stanowi kalkulację dla ustalenia wynagrodzenia wykonawcy za wykonanie przedmiotu umowy, w przypadku gdy nie jest opracowany kosztorys ofertowy i jest on sporządzony przez wykonawcę po wykonaniu robót”.
Dokument może być podstawą do uzgodnienia wynagrodzenia za wykonane prace, w sytuacjach kiedy nie powstał kosztorys ofertowy lub zmienił się zakres robót, a także gdy nie ma możliwości ustalenia dokładnego zakresu prac przed ich rozpoczęciem.
Często też kosztorys powykonawczy jest elementem zarządzania finansami projektu, który pozwala na zestawienie faktycznie poniesionych w trakcie budowy kosztów i porównanie ich z założeniami wstępnymi. Opracowanie takiej kalkulacji wymaga odmiennego podejścia, niż w przypadku kosztorysów przygotowywanych przed rozpoczęciem prac. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące tworzenia kosztorysu powykonawczego, który jest istotny dla pełnego zrozumienia i analizy finansowej zakończonych prac budowlanych.
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 1/2024