I to jest powód, dla którego producenci publikują KNR-y na proponowane przez siebie technologie. Zmieniają się materiały, zmieniają się wymagania, dlatego powstają nowe zbiory norm. Wszystko po to, aby ułatwić pracę projektantowi, wykonawcy i kosztorysantowi. Gdyby takich instrukcji nie wydawano, mogłoby się zdarzyć, że wykonawca zastosuje np. taki środek impregnujący ściany, który jednocześnie uniemożliwi trwałe związanie kolejnych warstw. Albo niewłaściwie dobrana farba elewacyjna doprowadzi do destrukcji styropianu. Dla wielu naszych „fachowców” są to sprawy najzwyczajniej abstrakcyjne, o czym nieraz możemy się przekonać i dlatego nie wolno im pozwalać na dowolność.
Nowe katalogi – łatwiejsza wycena
Przy okazji warto odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie kalkulować kosztorysu na jednym, podstawowym KNR? Przecież podstawiając czy zmieniając nazwy użytych RMS także osiągniemy właściwy finał. Odpowiedź jest oczywista. Bo szkoda naszego czasu! Aby dostosować taką standardową pozycję pobraną np. ze sztandarowego KNR 2-02, należałoby zmienić nazwę każdego materiału i sprawdzić w kartach technicznych jego normatywne zużycie. Następnie ręcznie wprowadzić modyfikację i poważnie zastanowić się, czy nie zmienić liczby roboczogodzin dla robocizny, bo przecież mamy do czynienia z nową, ale przede wszystkim inną technologią. Aby nie być gołosłownym, weźmy prosty przykład:
KNR 2-02, tabl. 2601-01 na m kw. docieplanej ściany mamy następujące materiały:
- masa klejąca – 0,0097 m3/m2
- płyty styropianowe – 0,0324 m3/m2
- siatka z włókna szklanego St-17 szer. 1,1 m – 1,1370 m2/m2
- wyprawa elewacyjna Malix Z – 6,0300 kg/m2
Zauważmy: styropian jest grubości 3 cm! Co to jest masa klejąca? To ok. 10 litrów jakiejś zaprawy do przyklejenia płyt styropianowych na ścianę z betonu lub otynkowaną. Jeśli tynk na tej ścianie to baranek, zaprawy potrzeba będzie więcej. Dodatkowo trzeba jeszcze policzyć zrobienie tej zaprawy, korzystając z odrębnego rozdziału KNR 2-02 dotyczącego przygotowania betonów i zapraw! A wyprawa elewacyjna Malix Z? Konia z rzędem każdemu w wieku 50 lat i mniej, nie wspominając o naszych ukraińskich pracownikach, kto wie co to jest, a raczej co to było.
Jeślibyśmy pozostali z tym jednym, chociaż przecież podstawowym katalogiem dla kosztorysanta, to ileż by się człowiek musiał namęczyć, aby w miarę rzetelnie wyliczyć ilości potrzebnych materiałów do wykonania docieplenia. Więc Panowie i Panie – do roboty! Należy rozpoznać te nowości, aby skutecznie i szybko posługując się odpowiednimi KNR-ami porządnie opisać (czytaj – wyliczyć) stojące przed nami zadania. Polecamy nowy KNR AT-53 do korzystania – wszak materiały Termo Organiki są jednymi z bardziej popularnych.
Nowy KNR AT-53
W katalogu przedstawiono wykonanie ociepleń w ośmiu systemach opracowanych przez firmę Termo Organika. Są to:
- System Termo Organika® EPS.
- System TERMONIUM Termo Organika® EPS.
- System Termo Organika® RENOVA (ocieplanie ociepleń).
- System Termo Organika® TO-DECOR (z okładziną z paneli dekoracyjnych).
- System Termo Organika® PGP (z wełną mineralną).
- System Termo Organika® PIR.
- System HAAGSBERGEN EPS z elastycznymi prefabrykowanymi płytkami mineralnymi.
- System HAAGSBERGEN MW z elastycznymi prefabrykowanymi płytkami mineralnymi.