Świat współczesnej architektury i projektowania zmienia się równie szybko jak świat wokół nas. Wraz z rozwojem nowych technologii i pojawianiem się nowych narzędzi zmienia się środowisko pracy, a dzisiejsi architekci i inżynierowie muszą się do niego dostosować. Deskę kreślarską i kalkulator zastąpiły komputery, a w miejsce ołówka i linijki w rękach specjalistów pojawiły się zaawansowane urządzenia wejściowe. Firma 3Dconnexion[1] od ponad 20 lat oferuje najbardziej profesjonalne rozwiązania w tym zakresie. Od myszek 3D typu SpaceMouse, po dedykowane dla CAD myszki CadMouse proponuje styl pracy, który poprawia ergonomię oraz wydajność specjalistów z zakresu projektowania, architektury, kosztorysowania czy inżynierii.
 

Standardowy dzień pracy inżyniera CAD to najczęściej kilka godzin przy biurku, w pozycji siedzącej. Większość zadań projektowych wykonywana jest za pomocą komputera, w specjalistycznych programach CAD. Takie programy wymagają wydajnych podzespołów, porządnego monitora, idealnej konfiguracji i profesjonalnych akcesoriów ułatwiających pracę. Coraz częściej jednak architektom, kosztorysantom i projektantom zdarza się narzekać na ból i dyskomfort podczas pracy. Odczuwają ból ręki w części przedramienia, nadgarstka i dłoni. Czują dyskomfort w plecach wynikający z ciągłego siedzenia przy biurku. Przyczyna takich dolegliwości jest prosta: większość z osób pracujących przy komputerze ma niewłaściwą postawę ciała przez wiele godzin dziennie, a dodatkowo - ma niewłaściwie dobrane narzędzia pracy, szczególnie urządzenia wejściowe. U osób używających standardowych, zwykłych myszek i klawiatury, można zaobserwować niebezpiecznie dużą ilość kliknięć myszką komputerową oraz duży dystans, który pokonać musi codziennie dłoń obsługująca standardową myszkę (nawet 1 kilometr na tydzień!), co bardzo obciąża całą rękę. Najczęstszą formą choroby zawodowej w Europie są właśnie nawracające urazy ścięgien dłoni i ręki oraz urazy nadgarstka (np. zespół cieśni nadgarstka, który w zaawansowanej formie musi być operowany chirurgicznie).
Zła ergonomia w miejscu pracy ma niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie lecz również na wydajność i szybkość pracy.
 

Remedium na opisane wyżej problemy są specjalistycznie narzędzia dostępne na rynku, które nie tylko poprawią samopoczucie, lecz również znacznie zwiększą produktywność profesjonalistów CAD. Narzędzia te niejako wymuszają zmianę stylu pracy, co w rezultacie znacznie poprawia jej komfort i oszczędza wiele czasu, a to z kolei prowadzi do obniżenia kosztów.
Komplety myszek: do lewej i prawej ręki, prod. firmy 3Dconnexion - nie tylko ułatwiają i przyspieszają codzienną pracę profesjonalistów 3D, ale i „dbają o ich zdrowie”.
 

Pierwsza grupa produktów to wydajne, ergonomiczne urządzenia – myszki 3D – oraz inteligentne, proste w obsłudze oprogramowanie, których idealna współpraca sprawia, że praca w najpopularniejszych obecnie aplikacjach CAD jest szybka, wygodna i satysfakcjonująca. Seria produktów SpaceMouse pozwala na intuicyjną i precyzyjną obsługę modeli cyfrowych i widoków, która nie byłaby możliwa przy zastosowaniu innych urządzeń, promując tym samym nowy styl pracy „na dwie ręce” (Rys. 1).

 

Rys. 1: promowany przez firmę 3Dconnexion styl pracy na dwie ręce

 

Dzięki opatentowanemu czujnikowi z technologią sześciu stopni swobody ruchu (6DoF) SpaceMouse oferuje wyjątkową możliwość jednoczesnego przesuwania, przybliżania i obracania modeli, przy czym zwykła myszka jest w tym czasie wykorzystywana w tradycyjny sposób. To właśnie rozdzielenie pracy na dwie ręce sprawia, że ergonomia pracy zaskakująco się poprawia. Postawa ciała podczas siedzenia staje się pionowa, prosta, oparta o krzesło – jest to możliwe dzięki trzymaniu obu rąk na biurku podczas pracy w aplikacjach CAD. Z uwagi na to, że myszka 3D przejmuje część działań tradycyjnie wykonywanych przez myszkę obsługiwaną przez prawą rękę, obciążenie prawej górnej części ciała znacząco się zmniejsza. Ilość kliknięć i ruchów dłonią obsługującą myszkę zmniejsza się o prawie 30%. Wg badań przeprowadzonych przez niezależnych specjalistów taka poprawa ergonomii pracy prowadzi do zmniejszenia bólu pleców i kończyn górnych (97% badanych[2]), zwiększa komfort pracy (redukcja bólu o 77%[3]) i zmniejsza liczbę ruchów o 65%[4], co przekłada się na znaczne ograniczenie zmęczenia mięśni.
Korzystanie z myszki 3D znacznie zwiększa wydajność projektanta, poprawia precyzję i skraca czas wykonywania zadań o średnio 25%. Jest to efektem zrównoważonego i zsynchronizowanego stylu pracy na dwie ręce, dzięki któremu można robić dwie rzeczy jednocześnie.
 

Dla wielu nowych użytkowników problemem jest uruchomienie lewej ręki i zmuszenie jej do niezależnego działania, co jest konieczne przy prowadzaniu stylu pracy na dwie ręce, promowanego przez 3Dconnexion. Twierdzą oni, że jako osoby praworęczne nie potrafią zrobić wiele lewą ręką. Wbrew pozorom jednak wprowadzenie takiego stylu do swojej codziennej pracy przy komputerze wcale nie jest trudne i skomplikowane. Wiele czynności każdego dnia robimy z wykorzystaniem do tego obu rąk, nawet nie zdając sobie z tego sprawy: odkręcamy butelkę (w jednej ręce trzymamy butelkę, drugą odkręcamy nakrętkę), obieramy jabłko (w jednej ręce trzymamy jabłko, drugą obieramy skórkę). Na podstawie własnych obserwacji firma 3Dconnexion doszła do wniosku, że faktycznie przeniesienie takiego stylu na pracę przy komputerze wymaga trochę czasu i nauki, ale przestawić się można bardzo szybko. Firma ofertuje specjalny program treningowy, wystarczy 1-2 minuty, by zrozumieć sam sposób działania myszki 3D i nauczyć lewą rękę odpowiednich ruchów. Po „zaliczeniu” programu nowy użytkownik płynnie przechodzi do programu CAD i dalej uczy się pracy z wykorzystaniem myszki 3D w znajomym sobie środowisku. Po godzinie takiej pracy większość osób swobodnie już używa myszki 3D w lewej ręce do nawigowania obiektami 3D w aplikacjach CAD. Na pełne skonfigurowanie i personalizację urządzenia potrzeba 2-4 dni, w zależności od modelu. Firma oferuje również bezpłatne testy swoich produktów u klientów. Przeważająca większość takich testów kończy się zakupem myszki 3D i implementacją ich w biurach projektowych. Prawie 100% użytkowników nie wyobraża sobie powrotu do pracy z wykorzystaniem tylko zwykłej myszki i klawiatury, a myszka 3D staje się standardowym wyposażeniem profesjonalnych stacji roboczych do projektowania.
 

W kategorii myszek 3D firma 3Dconnexion oferuje dwie serie produktów: standardowe (podstawowe) i profesjonalne.

 

Seria standardowa

Pierwszy model to SpaceMouse Compact, nowość z 2018 roku. Posiada standardowy drążek do nawigacji w 3D, z czujnikiem wykorzystującym technologię sześciu stopni swobody ruchu (6DoF). Po obu stronach drążka znajdują się wygodne przyciski, na których zaprogramować można ulubione funkcje (maksymalnie 8). Od spodu solidna gumowa podstawa utrzymuje produkt na miejscu i zapobiega jego przesuwaniu się po biurku. Drugi produkt z serii standardowej to SpaceMouse Wireless (Rys. 2). Jest to bezprzewodowy odpowiednik modelu SpaceMouse Compact, z wbudowanym litowo-jonowo-polimerowym akumulatorem wykorzystującym bezprzewodową technologię 2,4 GHz i żywotnością baterii ok. 1 miesiąca pracy. SpaceMouse Wireless można połączyć z komputerem na dwa sposoby: bezprzewodowo przez uniwersalny odbiornik USB lub przez kabel USB, służący do ładowania baterii. Do myszki 3D SpaceMouse Wireless dołączony jest również kompaktowy i lekki futerał, zabezpieczający urządzenie podczas transportu. Te dwa modele z serii podstawowej rekomendowane są raczej dla osób, które spędzają jedynie parę godzin dziennie z aplikacjami 3D lub korzystają z niewielu funkcji, np. wizualizacji. SpaceMouse Wireless polecany jest także jako dodatkowe narzędzie, które można wszędzie ze sobą zabrać i korzystać z niego np. podczas prezentacji u klienta, czy spotkania z partnerem. Produkty z serii standardowej mają 2 lata gwarancji producenta.

 

Rys. 2: bezprzewodowa myszka 3D SpaceMouse Wireless

 

Produkty z serii profesjonalnej

Rekomendowane są dla specjalistów, których głównym zadaniem jest projektowanie w CAD. Wszystkie posiadają pełnowymiarowy, ergonomiczny kształt, podpórkę pod nadgarstek, wiele programowalnych klawiszy i dodatkowe funkcje wspomagające pracę w wirtualnym świecie 3D. W serii profesjonalnej rozróżnić można trzy modele. Pierwsze dwa to SpaceMouse Pro i jego bezprzewodowy odpowiednik SpaceMouse Pro Wireless.
 

SpaceMouse Pro ma w sumie 15 przycisków, które domyślnie skonfigurowane są następująco: 4 klawisze funkcyjne dające błyskawiczny dostęp ulubionych funkcji aplikacji, 4 klawisze specjalne klawiatury (Esc, Shift, Ctrl, Alt), 5 klawiszy szybkiego widoku, przycisk Menu wywołujący panel sterownika oraz przycisk Fit przywracający model na środek ekranu. Wszystkie przyciski można programować dowolnymi funkcjami i personalizować stosownie do swoich preferencji.
 

Model SpaceMouse Pro Wireless, podobnie jak podstawowy model SpaceMouse Wireless, wykorzystuje bezprzewodową technologię 2,4 GHz, a wbudowany akumulator działa przez 2 miesiące normalnej pracy. SpaceMouse Pro Wireless można połączyć z komputerem na dwa sposoby: bezprzewodowo przez uniwersalny odbiornik USB lub przez kabel USB, służący do ładowania baterii. Modele SpaceMouse Pro i SpaceMouse Pro Wireless mają 3 lata gwarancji.
 

Trzeci model z serii profesjonalnej to najbardziej zaawansowana myszka 3D SpaceMouse Enterprise (Rys. 3) – ma w sumie 31 programowalnych przycisków. W górnej części urządzenia znajduje się 12 inteligentnych przycisków funkcyjnych służących do programowania na nich ulubionych funkcji aplikacji. Funkcje te pokazywane są na wyświetlaczu w formie tekstu lub ikonki. Po lewej stronie produktu umieszczone są wszystkie klawisze specjalne klawiatury, dzięki którym użytkownicy mają dostęp do funkcji klawiatury bez odrywania ręki od urządzenia. Po prawej stronie znajdują się klawisze szybkich widoków, podzielone na dwie grupy: widoki standardowe i rzuty izometryczne oraz widoki własne, na których zapamiętać można wybrane rzuty modelu. Klawisze te są dwuprzyciskowe: krótki nacisk wywołuje jedne funkcje, długi inne funkcje. Dodatkowym atutem modelu SpaceMouse Enterprise jest możliwość przedłużenia gwarancji o 1 rok ponad standardowe 3 lata po zarejestrowaniu produktu. Model ten jest również objęty priorytetowym wsparciem technicznym.

 

Rys. 3: najbardziej zaawansowana myszka 3D SpaceMouse Enterprise

 

W ofercie firmy 3Dconnexion znajdują się również 2 modele myszek CadMouse: CadMouse (Rys. 4) i bezprzewodowa CadMouse Wireless (Rys. 5). Urządzenia te stworzone zostały specjalnie z myślą o projektantach i architektach, ponieważ posiadają specjalne funkcje i możliwości, które ułatwią pracę każdemu użytkownikowi programów do projektowania. Myszki CadMouse między prawym a lewym przyciskiem mają dodatkowy klawisz, dedykowany dla rozwiązań CAD. Pod kciukiem znajdują się klawisze szybkiego przybliżania i oddalania obiektu lub sceny. Kółko myszki posiada funkcję inercji, dzięki której można szybko i płynnie przewijać dokumenty czy strony internetowe. Myszki CadMouse posiadają w sumie 7 przycisków, z których 5 jest dowolnie programowalnych – skonfigurować na nich można nie tylko funkcje aplikacji CAD, ale również komendy wszystkich innych programów przydatnych w codziennej pracy. Myszki CadMouse charakteryzują się również bardzo wysokimi parametrami technicznymi. CadMouse ma wbudowany czujnik laserowy o rozdzielczości 8200 dpi i częstotliwości próbkowania do 1000 Hz. CadMouse Wireless jest trochę mniejszy od swojego przewodowego odpowiednika, ma zbudowany czujnik optyczny o rozdzielczości 8200 dpi i częstotliwości próbkowania do 1000 Hz. Wbudowany akumulator litowo-jonowo-polimerowy umożliwia pracę przez 2 miesiące bez ładowania. CadMouse Wireless pozwala na wybór i łatwe przełączenie pomiędzy trzema rodzajami połączenia: uniwersalnym odbiornikiem USB, technologią Bluetooth lub kablem USB umożliwiającym ładowanie akumulatora litowo-jonowego.

 

Rys. 4: myszka CadMouse na podkładce CadMouse Pad

 

Rys. 5: bezprzewodowa myszka CadMouse na podkładce CadMouse Pad Compact

 

Wszystkie bezprzewodowe urządzenia firmy 3Dconnexion można podłączyć do komputera za pomocą uniwersalnego odbiornika USB.
Integralnym elementem każdego produktu 3Dconnexion jest sterownik – jeden dla wszystkich urządzeń. To właśnie oprogramowanie 3DxWare pozwala na pełną konfigurację i personalizację wszystkich produktów 3Dconnexion we wszystkich obsługiwanych programach (aktualnie wspieranych jest ponad 300 aplikacji CAD). Sterownik posiada intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs. Dzięki niemu można przede wszystkich dostosowywać szybkość urządzenia (ogólną lub dla każdej osi oddzielnie), zmieniać tryb nawigacji, wyznaczać centrum rotacji i dopasowywać ustawienia specyficzne dla danej aplikacji. W sterowniku można też przypisywać komendy do przycisków myszki 3D SpaceMouse i myszki CadMouse. Dzięki wieloletniej współpracy firmy 3Dconnexion z producentami oprogramowań CAD, wiele komend największych aplikacji do projektowania jest już przeniesiona do sterownika i wystarczy tylko wybrać daną komendę z listy by zapisać ją na wybranym przycisku. Gdy jakiejś funkcji brakuje, można w prosty sposób napisać własne makro i zapisać je na wybranym przycisku. Najnowsze wersje sterownika oferują również bardzo przydatną funkcję przypisywania większej ilości komend do jednego przycisku. Ta funkcja to menu radialne. Dzięki niej każdy klawisz na urządzeniu 3Dconnexion może otworzyć menu radialne – kółko podzielone na 4 lub 8 sekcji – które daje szybki dostęp do 4 lub 8 zaprogramowanych funkcji aplikacji. Sterownik 3DxWare pozwala również na konfigurację innych programów komputerowych używanych w codziennej pracy, jak np. Microsoft Office czy przeglądarki internetowe. Sterownika można używać na systemach Windows oraz macOS.

 

 

 

 

[1] Firma 3Dconnexion z siedzibą w Bostonie w stanie Massachusetts (USA) to uznany producent specjalistycznych myszek komputerowych. Europejska siedziba główna firmy 3Dconnexion mieści się w Monachium w Niemczech.

[2] Źródło: Ograniczenie fizycznego dyskomfortu i bólu wśród użytkowników aplikacji komputerowych 3D – Ergonomia i zarządzanie ryzykiem VSI

[3] jw.

[4] Źródło: Testy ergonomiczne, porównanie pracy z plikami CAD jedną ręką i oburącz – Ergonomic Technologies Corporation