1. Wstawianie własnej ceny w oknie wyceny

 

W czasie wyceny kosztorysu (w oknie „Wybór elementu RMS i jego ceny”) może okazać się, że część cen nakładów proponowanych przez program nam nie odpowiada i chcielibyśmy w to miejsce wstawić inne, np. z hurtowni lub składów budowlanych. Do tej pory w takiej sytuacji należało w tym oknie wybrać opcję „Bez zmian" i uzupełnić brakujące wartości po wycenie. W aktualnej wersji Normy można w oknie „Wybór elementu RMS i jego ceny” wprowadzić dowolną wartość lub proste działanie matematyczne. W podanym niżej przykładzie została wpisana wartość 69 zł za płytki ścienne 20*20 cm.

 

 

Przypominam, że w poprzedniej wersji Normy 4.34 wprowadzono możliwość skalowania okna „Wybór elementu RMS i jego ceny”. W jego prawym dolnym rogu są dwie szare linie (wskazuje je strzałka na rysunku powyżej). Po naprowadzeniu kursora na ten obszar należy wcisnąć lewy przycisk myszy i przesunąć ją tak, by zwiększyć lub zmniejszyć rozmiar okna.

 

2. Podgląd ilości nakładu przy wycenie kosztorysu

 

W oknie „Wybór elementu RMS i jego ceny” widoczne są (oprócz jednostek) również ilości RMS-ów z kosztorysu.

 

 

Wszystkie nakłady należy zawsze staranie wycenić, ale jak zauważył jeden z naszych Użytkowników (pomysłodawca tej zmiany): „Czas wybierania ceny 0,3 litra farby może się okazać droższy od samej farby, a z kolei dokładne ustalenie/wybranie ceny dla materiału np. betonu występującego w dużych ilościach może decydować o wygranym bądź przegranym przetargu”.