Metody osuszania budynku
Osuszenie budynku jest możliwe przy działających hydroizolacjach, dlatego tak istotne jest określenie stanu technicznego budynku.
Osuszanie sorpcyjne
Metoda wykorzystuje zjawisko fizyczne, polegające na odebraniu wody z zawilgoconych materiałów przez otaczające powietrze, suszone uprzednio osuszaczami absorpcyjnymi. Suche powietrze w kontakcie z wilgotnymi przegrodami jest w stanie odebrać z nich nadmierną ilość wody, doprowadzając do stanu tzw. wilgotności równowagi, zależnej od materiału przegrody. Osuszanie wilgotnego powietrza następuje po jego przejściu przez urządzenie ze środkiem absorbującym wilgoć (na filtrze obrotowym). Może to być np. żel silikonowy, chlorek litu lub żel krzemionkowy. Osuszone powietrze jest podgrzewane i wraca do pomieszczenia, aby ponownie nasycić się parą wodną. Wilgoć odebrana z powietrza jest odprowadzana na zewnątrz. Proces ma charakter cykliczny aż do osuszenia przegród. Metoda sorpcyjna daje najlepsze korzyści, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu spadnie poniżej 30%.
Osuszanie kondensacyjne
W osuszaczach kondensacyjnych wilgotne powietrze jest zasysane przez wentylator i przesyłane na oziębiający parownik, w którym następuje kondensacja pary wodnej. Kondensat zbiera się w zbiorniku, skąd za pomocą pompy odprowadzany jest do kanalizacji. Parametry podczas osuszania dobiera się tak, aby w ciągu godziny wymienić ok. 3,5 objętości powietrza w pomieszczeniu. Osuszacze kondensacyjne działają skutecznie w szerokim zakresie temperatury (od 0oC do +40oC), przy czym optymalne dla ich pracy jest 20-25oC. Wydajność urządzeń jest lepsza w wyższych temperaturach i przy większej wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu.
Osuszanie z zastosowaniem nagrzewnic
Do osuszania gorącym powietrzem stosuje się specjalne nagrzewnice, które mogą być zasilane prądem elektrycznym, propanem, propanem-butanem lub olejem opałowym. Temperatura powietrza wydmuchiwanego przez nagrzewnicę powinna być tak regulowana, by przy niezbędnej wentylacji pomieszczenia, nie przekraczała wewnątrz 35-37oC, ze względu na możliwość pojawienia się dużego ciśnienia pary wodnej w murach (szczególnie tynkowanych). Samo podgrzewanie powietrza w pomieszczeniu ma ograniczone możliwości stosowania, ponieważ powoduje jednocześnie ryzyko wystąpienia szkód w wyposażeniu technicznym, korozji biologicznej lub zniszczenia materiału. Chcąc tego uniknąć, należy przewidzieć również odprowadzenie wilgoci na zewnątrz budynku przez wentylację i ogrzewanie powietrza wprowadzanego do pomieszczenia z zewnątrz. Należy podkreślić, że osuszanie ścian gorącym powietrzem, bez skutecznej wentylacji pomieszczeń, daje tylko powierzchniowe efekty. Przy braku szybkiego odprowadzenia wilgoci na zewnątrz budynku, powoduje cyrkulację powietrza we wnętrzu i oddawanie wilgoci suchym fragmentom przegród.
Osuszanie mikrofalowe
Generator mikrofalowy – przystawiony do ściany – emitując szybkozmienne pole elektromagnetyczne oddziałuje na wilgoć zawartą w murach. Cząstki H2O „rotują” w tej przestrzeni powodując wzajemne tarcia, a tym samym podniesienie temperatury muru. Następuje to wprost proporcjonalnie do czasu trwania zabiegu. Należy przy tym pamiętać, żeby cykle grzania w jednym miejscu były tak dobrane, aby nie doprowadzić do przegrzania ściany czy podłogi. Po nagrzaniu muru do odpowiedniej temperatury, generatory przestawia się. Czynności te powtarza się sukcesywnie do momentu obniżenia się zawilgocenia przegrody do wymaganego stopnia. Efektem działania mikrofal jest powstanie takiego rozkładu temperatur w przegrodzie, który sprzyja „wypychaniu” wody zawartej w kapilarach, również w kierunku zewnętrznej powierzchni nagrzewanej ściany. Kolejną zaletą tej techniki jest to, że podczas emisji mikrofal, dzięki wysokiej temperaturze, dochodzi również do zniszczenia życia biologicznego mogącego występować w przegrodzie (techniczne szkodniki drewna, grzyby).
Metody mieszane
Najbardziej efektywną formą usuwania wody z przegród jest zastosowanie metod mieszanych, np. jednoczesne użycie osuszaczy sorpcyjnych w połączeniu z osuszaniem mikrofalowym. Generatory mikrofalowe „wyprowadzają” wodę zawartą w kapilarach w kierunku lica przegrody, skąd odbierają ją osuszacze sorpcyjne. Czynności tych nie można wykonywać jednak bezkrytycznie. Przykładowo dla metody mikrofalowej trzeba określić (i potem sprawdzać) wysokość temperatury, do której w jednym cyklu mogą być podgrzewane osuszane mury. Jest to konieczne, by nie doprowadzić do powstania naprężeń termicznych na styku zaprawy z cegłą, powodujących przekroczenie ich parametrów wytrzymałościowych lub do destrukcji samej zaprawy. Podgrzewanie zapraw budowlanych powyżej 120oC powoduje ich uszkodzenie także na skutek utraty wody związanej chemicznie. W warunkach budowy temperaturę muru najlepiej jest mierzyć termometrem bezkontaktowym na powierzchni przegrody – bezpieczna wartość, do jakiej można podgrzewać osuszaną ścianę nie powinna przekraczać 80oC.
Osuszanie podposadzkowe
To szczególny rodzaj prac usuwających wilgoć z podłogi. Tego typu elementy zawsze sprawiają wiele kłopotów – poszczególne warstwy podłogowe chłoną wodę w różnym stopniu a obecność materiałów paroszczelnych (zwykle płytki ceramiczne) znacznie utrudnia, a w niektórych sytuacjach wręcz uniemożliwia wyschnięcie podłogi.
W ramach osuszania podposadzkowego stosuje się metodę nadciśnieniową, podciśnieniową i kombinowaną (wtłaczanie i odsysanie powietrza; niem. Schiebe-Zug Methode). Można spotkać się także z ogólną nazwą „metoda pomp próżniowych” lub „metoda osuszania podposadzkowego” (fot. 6).