W jaki sposób przeciwdziałać wszechobecnej niewydajności budownictwa? Zacznijmy od podstawowych działań, mających na celu eliminację marnotrawstwa przez przywrócenie płynności w procesie budowlanym, jego stabilizację i ograniczenie strat do minimum.
Praca w procesie ekonomicznym
Każdy proces ekonomiczny w gospodarce zawiera pracę, którą należy wykonać, aby dostarczyć klientowi wymaganą z jego punktu widzenia wartość. Praca przynosząca wartość charakteryzuje się następującymi cechami:
- zmienia produkt lub usługę,
- jest wykonana poprawnie za pierwszym razem,
- klient chce za nią zapłacić.
Sam proces składa się z kolei z trzech rodzajów pracy:
- przynoszącej wartość, zwanej Value-Added (VA).
- wymaganej, ale nieprzynoszącej wartości, zwanej Business Non-Value Added (BNVA), służy ona wykonaniu pracy przynoszącej wartość, jak np. serwisowanie ekwipunku, sprzątanie stanowiska pracy, itp.
- niekoniecznej i nieprzynoszącej wartości – Non-Value Added (NVA), będącej czystym marnotrawstwem.
Pierwszym zadaniem w naprawie polskiego budownictwa musi być eliminacja pracy nieprzynoszącej wartości do absolutnego minimum (jedynie do BNVA). Rysunek 1 obrazuje ostateczny cel, jakim powinien być płynny proces inwestycyjny, aby każdy mógł odnieść z niego korzyści zarówno ekonomiczne, jak i te wynikające ze stworzenia wartości oraz spełnienia oczekiwań (dolny pasek). Górny pasek przedstawia standardowy proces budowlany z udziałem strat na poziomie 62% (patrz artykuł Nieefektywność branży budowlanej – jak poprawić ten stan?, BzG 3/23 [1])
Wydanie:
BUDUJ Z GŁOWĄ
Magazyn branżowy nr 4/2023