Szkoła dobrze zaprojektowana
Na bazie tych doświadczeń powstał przewodnik „Szkoła dobrze zaprojektowana. Standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy”. Celem jego powstania było stworzenie szczegółowych wytycznych dla nowopowstających szkół dotyczących ich programu funkcjonalnego oraz rozwiązań materiałowych, a nawet funkcjonowania tych obiektów w tkance miejskiej. Dokument ten ma ułatwić pracę architektom i wydziałom inwestycyjnym przy realizacjach zarówno nowych obiektów szkolnych, jak i ich modernizacjach i rozbudowach. Także wspomniana wyżej szkoła przy ul. Zaruby została zaprojektowana wg zasad przewodnika. Publikacja ta jest ogólnodostępna do pobrania ze strony Urzędu Miasta, dla wszystkich zainteresowanych.
W przewodniku przedstawiono dwa modele szkoły podstawowej z trzema lub czterema ciągami klas dla 645 oraz 860 uczniów. W ramach tych samych kompleksów mogą też powstawać przedszkola cztero- lub ośmiooddziałowe. Cel jest taki, by nowe obiekty mogły być także używane po godzinach nauki do innych funkcji związanych z życiem lokalnych społeczności.
Opracowanie przygotowane zostało przez architektów pracowni WWAA, inżynierów z Buro Happold oraz ekspertów od akustyki z Ecophon Saint-Gobain. Ponadto autorzy ściśle współpracowali z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, Biurem Edukacji, Zarządem Zieleni oraz Fundacją Szkoła z Klasą.
I co chyba najistotniejsze, zarządzeniem prezydenta m.st. Warszawy, od maja 2021 roku, standardy opisane w publikacji stały się obowiązkowe dla wszystkich nowopowstających oraz modernizowanych szkół w Warszawie, co oznacza że w najbliższych latach pojawi się jeszcze więcej podobnej klasy obiektów.